Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wolf: Je čas na peníze z vrtulníku

Wolf: Je čas na peníze z vrtulníku

15.2.2013 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Mark Twain řekl, že do problémů nás nedostává to, co nevíme, ale naše mylná jistota. Platí to i o politice v monetární a bankovní oblasti. Někteří jsou si jistí tím, že problémy západních ekonomik pramení z přílišného množství peněz. Jiní jsou zase přesvědčení o tom, že cesta k oživení vede přes tlak na růst soukromých výdajů. Téměř všichni se shodnou, že monetární financování vlád představuje hrozbu. A všechny tyto názory se mýlí.

Tvrzení o přílišné uvolněnosti monetární politiky se většinou opírá o to, jak mimořádně nízko dnes leží sazby. Sám Milton Friedman ale poukazoval na fakt, že rozhodující je množství peněz. To po krizi stagnuje bez ohledu na to, jak nízko leží sazby a jak moc se zvětšily rozvahy centrálních bank. Podle Center for Financial Stability byl peněžní agregát M4 v USA v prosinci 2012 17 % pod trendem z let 1967 – 2008. Spojené státy netrpí nadbytkem peněz, ale jejich nedostatkem. Ekonom Claudio Borio z BIS v této souvislosti poukazuje na to, že „tvorba depozit není tím, co určuje množství úvěrů, ale množství úvěrů určuje množství depozit“. Pokud tedy banky nepůjčují, depozita stagnují.

Ti, kdo se obávají rychlého příchodu hyperinflace, se domnívají, že banky zvyšují objem úvěrů v závislosti na výši jejich rezerv u centrální banky. V systému zlatého standardu je objem těchto rezerv omezený. V našem systému ale mohou centrální banky objem rezerv zvyšovat. Objem úvěrů tedy není limitován objemem rezerv, ale solvencí a ziskovostí. Růst rezerv není nebezpečným nástrojem, jak podpořit úvěrování. Je jen nástrojem neefektivním. Běžně dochází k tomu, že banky reagují na výši sazeb, ani tento nástroj ale dnes nefunguje. Centrální banky se tak snaží podpořit soukromé výdaje tím, že ovlivňují ceny akcií, dluhopisů, měnové trhy a další aktiva. Náklad spojený s tímto postupem ale může být dost vysoký. Tím, jak se snažíme uniknout z pasti oddlužení, můžeme vytvořit nové problémy v budoucnosti.

Jsou tu však alternativy. Během Velké deprese vytvořilo několik ekonomů z University of Chicago plán, který i dnes ukazuje na důležité body. Předně neexistuje žádný důvod, aby peníze fungovaly jen prostřednictvím současného systému půjček soukromému sektoru. Proč by měla státem vytvářená měna fungovat hlavně jako základ pro peníze vytvářené bankovním systémem, a to často jen jako vedlejší produkt nezodpovědných úvěrů? Proč je vhodné, aby bylo podporováno zadlužení soukromých aktiv a ne budování infrastruktury? V současné době je těžké zvýšit objem úvěrů a soukromé výdaje. Kdyby byly zdroje směrovány na stát, bylo by jistě třeba menšího množství dodatečně vytvořených peněz než při kvantitativním uvolňování. Proč tedy nepoužít monetární financování pro rekapitalizaci bank, budování infrastruktury či snižování daní?

Podobná politika by byla funkční díky tomu, že by kombinovala fiskální uvolnění s monetární expanzí. Keynesiánům by se líbilo to první, monetaristům to druhé. Rozsah by záležel na centrálních bankách a výsledkem by pak nemusela být vysoká inflace a už vůbec ne hyperinflace. Bylo by třeba diskuse mezi centrální bankou a ministerstvem financí. Budiž. V extrémních situacích se tomu vyhnout nemůžeme. Pacienti s rakovinou musí podstoupit nebezpečnou léčbu, ale i ta může znamenat jejich uzdravení. Kdyby popsaný přístup zvolilo Japonsko před 20 lety, mělo by dnes vyšší nominální produkt s vyššími cenami a vyšším reálným produktem a nižším dluhem k HDP. Naopak konvenční politika se v jeho případě ukázala být nebezpečná.

Autorem je Martin Wolf.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 • Další z řady
  15.2.2013 19:58

  Další z řady talking heads, kteří se nás snaží mediálně zmasakrovat s tím, že problémy se vyřeší ještě větším množstvím fiktivních peněz. Kdyby toto fungovalo, tak už jsme dávno všichni v ráji. Problémem je ale to, že: 1. Přírodní zdroje nejsou nevyčerpatelné, mnoho blahobytu je vyvořeno energií vzniklou spalováním 2. Kapitál si nárokuje různými strategiemi stále větší podíl na zisku 3. Vysoké životní náklady a nenasytnost kapitálu vede k jeho stěhování za levnou až otrockou prací a do daňových rájů. V závodu ke dnu pak prohrají všichni. Problémem je společenský a finanční systém jako takový, ten další a další tisk vede jen k okrádání které nahrazuje nevolnictví a otroctví a hodí se elitám, které buď mají reálný majetek nebo jedou na úvěr nebo na zakázkách od vlády atd.. a hlavně majitelům bank.
  Pavel
  • Re: Další z řady
   16.2.2013 12:37

   Ale vždyť píše o kombinaci státních výdajů s monetární politikou. Chceš snad provést revoluční převrat ve společenském a finančním systému, ve kterém se zase chopí moci nějaká nová vrstva vykuků? Nemělo by se spíš usilovat o zlepšování současných poměrů, které vyvolávají čím dál větší tlak veřejnosti na vyšší transparentnost a korekci excesů minulých dvaceti, třiceti let?
   Kalka.
   • Tak takhle ne.
    16.2.2013 14:19

    Neplatci DPH jsou neco jako nevolici - nemaj do toho co mluvit :-)
    hm
    • Re: Tak takhle ne.
     16.2.2013 15:22

     hm - to se ozval registrovaný plátce dph - mnozí teď prý pěkně trpí... ;-)
     Kalka.
     •  
      16.2.2013 15:27

      A co teprve spotřebitelé, na ty platba DPH dopadá, registrovaný plátce jen odvádí zajištěnou daň.
      Velkamedvědice
      •  
       16.2.2013 16:02

       Jj, hlavně když spotřebitelské ceny klesají nebo zůstávají na hodnotách před zvýšením sazeb... o))
       Kalka.
       • Kalka
        16.2.2013 19:51

        o)) Prosím Tebe. Otočka o 180 stupňů? Dote´d si tv rdila, že naopak zlojedi podnikatelé v rámci zdražení DPH věci zneužívají a zdražují více, než musí. Jsem rád, žes mi konečně dala za pravdu.
        Velkamedvědice
        • Re: Kalka
         17.2.2013 9:03

         o)) Víc než pět měsíců tu píšu o kanibalizaci plátců dph. Máš vskutku delší vedení, než jsem na začátku této 'debátky' mohla předpokládat. Ale těší mne, že ti pomalu dochází, kdo platí dph. Pouze a jedině plátci dph (jak ostatně vyplývá i z 'pramenů, které jsi zde už několikrát citoval: "dań zaplatí podnikatel" ;-)
         Kalka.
         • Kalka
          17.2.2013 15:58

          Tak si vyber. Buďto spotřebitelské ceny zůstaly a klesají a nebo podnikatelé kanibalizují. Pokud t vrdíš oboje zároveń, je to na hospitalizaci.
          Velkamedvědice
          • Re: Kalka
           17.2.2013 16:18

           Kanibalizací, aby se opět nepřevracela text, jak si to trapně předvedla u citace z pramenů, nemyslím konkurenci, mluvím o tom, že si psala, jak podnikatelé zeužívají sazeb a zdražují více a jedním dechem tvdíš tvrdíš opak, že nezdražují, ale zlevńují..
           Velkamedvědice
           •  
            17.2.2013 23:12

            Kalka může pouze měsíce "debátkovat" z toho důvodu, že nemá fondy na to, aby ZDPH nastudovala. Její údajná finanční (ekonomická)gramotnost je v kategorii semtamsiněcopřečtu.
            mša
         • Kalka
          17.2.2013 15:55

          Vybranou daň od spotřebitelů zaplatí podnikatel daňovému úřadu. Jistě. Ano, Lze to formlulovat obdobně jako wikipedie. Ještě to tak slepičím mozkem pochopit a nevytrhávat z kontextu Tvou oblíbenou část. Otisknul jsem to tehdy a opakovaně jen proto, že si RH vyčítala wikipedii, která má správně. Nechápu, že si vyšla základku. Takto se zeměšńovat nepochopením textu? Máš to zapotřebí?
          Velkamedvědice
     •  
      16.2.2013 15:25

      Neživíš, tak nepřepínej o))
      Velkamedvědice
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data