Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zpráva o vztazích: Pozor, konec března se blíží!

Zpráva o vztazích: Pozor, konec března se blíží!

28.2.2013 5:00
Autor: Petra Nováková, KSB

Nejprve se podívejme na to, co by měla zpráva o vztazích obsahovat. V úvodní části by měl statutární orgán vymezit, kterých společností se zpráva podle obchodního zákoníku týká. To znamená uvést akcionáře u a.s. či společníky u s.r.o., jakož i další ovládané společnosti, jež jsou statutárnímu orgánu, jednajícímu s péčí řádného hospodáře, známé.

V první části se uvedou přehledy uzavřených smluv a dodatků ke smlouvám v roce 2012 v rámci propojených osob s komentářem, zda za poskytnutá plnění byla vždy v plném rozsahu poskytnuta protiplnění (ceny obvyklé v běžném obchodním styku a za běžných obchodních podmínek, lhůt splatnosti). V komentáři se dále uvede, zda z uzavřených smluv mezi propojenými osobami vznikla společnosti nějaká újma.

Ve druhé části zprávy je třeba připravit přehled nákupů a prodejů realizovaných v roce 2012, vzniklý ze všech vztahů mezi propojenými osobami. Upozorňuji, že se to týká všech platných smluvních vztahů (tzn. nejen uzavřených smluv v roce 2012). Zpráva by v druhé části měla odkazovat na přílohu příslušné účetní závěrky, neboť v ní by měly být vykázány pohledávky a závazky mezi společností a propojenými osobami plynoucí z uzavřených smluvních vztahů a ostatních plnění mezi dotčenými subjekty.

Pokud byly v dotčeném účetním období učiněny v zájmu propojených osob jiné právní úkony nebo - opět v zájmu či na popud těchto osob - přijata či uskutečněna jiná opatření, je nutno takovéto informace rovněž ve zprávě uvést (jejich výhody a nevýhody). Vznikla-li zpracovávající společnosti v důsledku těchto úkonů či opatření újma, musí společnost uvést, zda byla tato újma v účetním období uhrazena, anebo zda byla uzavřena smlouva o této úhradě.

Nejčastější chyby

 

Nejčastější chybou je nesoulad účetní závěrky se zprávou o vztazích. Některé společnosti například v účetní závěrce popíšou transakce včetně výše plnění s ostatními společnostmi ve skupině, ale do zprávy o vztazích některé údaje nezahrnou s odkazem, že se jedná o obchodní tajemství. Přitom jak zpráva, tak účetní závěrka se zveřejňují ve sbírce listin jako součást výroční zprávy za uplynulý rok. Z judikátů vztahujících se ke znaleckému přezkoumání zprávy – pokud k takovémuto znaleckému přezkumu koncernové zprávy na žádost společníků dojde - vyplývá, že znalec ověřuje, zda zpráva je správná, pravdivá a úplná. Představenstvo musí znalci poskytnout na jeho žádost všechny podklady, i když jde o předmět obchodního tajemství.

Zpráva o vztazích po rekodifikaci

Oproti dnešnímu stavu zákon o obchodních korporacích, který by měl být účinný od roku 2014, vyjmenovává podrobněji a rozsáhleji vše, co by měla zpráva obsahovat. V úvodu by to měla být struktura vztahů mezi propojenými osobami, úloha ovládané osoby, způsob a prostředky ovládání. Ve zprávě bude statutární orgán dotčené společnosti uvádět i přehled jednání učiněných v posledním účetním období, která měla za následek vznik újmy a která byla učiněna na popud nebo v zájmu některé z propojených osob, a dále významné skutečnosti rozhodné pro posouzení této újmy a jejího vyrovnání. Nové a důležité je, že pokud statutární orgán nebude mít potřebné informace pro vypracování zprávy o vztazích, tuto skutečnost bude muset ve zprávě s vysvětlením uvést.

Zpráva o vztazích bude také zhodnocovat výhody a nevýhody plynoucí ze vztahů mezi propojenými osobami. Zároveň vznikne povinnost nově uvést, jaká z toho pro ovládanou osobu mohou plynout rizika a zda v konkrétním vztahu převládají výhody, nebo nevýhody.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data