Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zpráva o vztazích: Pozor, konec března se blíží!

Zpráva o vztazích: Pozor, konec března se blíží!

28.02.2013 5:00
Autor: Petra Nováková, KSB

Nejprve se podívejme na to, co by měla zpráva o vztazích obsahovat. V úvodní části by měl statutární orgán vymezit, kterých společností se zpráva podle obchodního zákoníku týká. To znamená uvést akcionáře u a.s. či společníky u s.r.o., jakož i další ovládané společnosti, jež jsou statutárnímu orgánu, jednajícímu s péčí řádného hospodáře, známé.

V první části se uvedou přehledy uzavřených smluv a dodatků ke smlouvám v roce 2012 v rámci propojených osob s komentářem, zda za poskytnutá plnění byla vždy v plném rozsahu poskytnuta protiplnění (ceny obvyklé v běžném obchodním styku a za běžných obchodních podmínek, lhůt splatnosti). V komentáři se dále uvede, zda z uzavřených smluv mezi propojenými osobami vznikla společnosti nějaká újma.

Ve druhé části zprávy je třeba připravit přehled nákupů a prodejů realizovaných v roce 2012, vzniklý ze všech vztahů mezi propojenými osobami. Upozorňuji, že se to týká všech platných smluvních vztahů (tzn. nejen uzavřených smluv v roce 2012). Zpráva by v druhé části měla odkazovat na přílohu příslušné účetní závěrky, neboť v ní by měly být vykázány pohledávky a závazky mezi společností a propojenými osobami plynoucí z uzavřených smluvních vztahů a ostatních plnění mezi dotčenými subjekty.

Pokud byly v dotčeném účetním období učiněny v zájmu propojených osob jiné právní úkony nebo - opět v zájmu či na popud těchto osob - přijata či uskutečněna jiná opatření, je nutno takovéto informace rovněž ve zprávě uvést (jejich výhody a nevýhody). Vznikla-li zpracovávající společnosti v důsledku těchto úkonů či opatření újma, musí společnost uvést, zda byla tato újma v účetním období uhrazena, anebo zda byla uzavřena smlouva o této úhradě.

Nejčastější chyby

 

Nejčastější chybou je nesoulad účetní závěrky se zprávou o vztazích. Některé společnosti například v účetní závěrce popíšou transakce včetně výše plnění s ostatními společnostmi ve skupině, ale do zprávy o vztazích některé údaje nezahrnou s odkazem, že se jedná o obchodní tajemství. Přitom jak zpráva, tak účetní závěrka se zveřejňují ve sbírce listin jako součást výroční zprávy za uplynulý rok. Z judikátů vztahujících se ke znaleckému přezkoumání zprávy – pokud k takovémuto znaleckému přezkumu koncernové zprávy na žádost společníků dojde - vyplývá, že znalec ověřuje, zda zpráva je správná, pravdivá a úplná. Představenstvo musí znalci poskytnout na jeho žádost všechny podklady, i když jde o předmět obchodního tajemství.

Zpráva o vztazích po rekodifikaci

Oproti dnešnímu stavu zákon o obchodních korporacích, který by měl být účinný od roku 2014, vyjmenovává podrobněji a rozsáhleji vše, co by měla zpráva obsahovat. V úvodu by to měla být struktura vztahů mezi propojenými osobami, úloha ovládané osoby, způsob a prostředky ovládání. Ve zprávě bude statutární orgán dotčené společnosti uvádět i přehled jednání učiněných v posledním účetním období, která měla za následek vznik újmy a která byla učiněna na popud nebo v zájmu některé z propojených osob, a dále významné skutečnosti rozhodné pro posouzení této újmy a jejího vyrovnání. Nové a důležité je, že pokud statutární orgán nebude mít potřebné informace pro vypracování zprávy o vztazích, tuto skutečnost bude muset ve zprávě s vysvětlením uvést.

Zpráva o vztazích bude také zhodnocovat výhody a nevýhody plynoucí ze vztahů mezi propojenými osobami. Zároveň vznikne povinnost nově uvést, jaká z toho pro ovládanou osobu mohou plynout rizika a zda v konkrétním vztahu převládají výhody, nebo nevýhody.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data