Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejdůležitější je dostat lidi opět do práce...

Nejdůležitější je dostat lidi opět do práce...

15.03.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Všichni si přejeme udržitelné globální oživení, jen nevíme, jak ho dosáhnout. Ve druhé polovině minulého století se globální ekonomice vedlo dobře, protože Spojené státy fungovaly jako vedoucí síla. Mohly tak přimět ostatní země ke spolupráci vedoucí k prosperitě. Světové ekonomice se vedlo dobře i na konci 19. století, které charakterizoval technologický pokrok a rychlý růst populace. Dominantní silou byla velká Británie a jak řekl Keynes: „Bank of England fungovala jako dirigent globálního orchestru.“

Přechod z britské hegemonie na americkou nebyl hladký a absence vůdčí síly nakonec vedla k Velké depresi 30. let. Nyní se nacházíme v podobné situaci, kdy Spojené státy ztratily svou vedoucí roli dvěma válkami masivním snižováním daní, nízkými sazbami a boomem na trhu realit. Během válek bývají daně zvyšovány, USA se ale chovaly, jako kdyby deficity neměly žádný význam. Boom se pak změnil v kolaps a Američané nyní hledají způsob, jak se vypořádat s dluhy. Evropa nevešla do nového století s válkou, ale s novou měnou. Německo tak ztratilo svou vůdčí pozici na tomto kontinentu, protože nový systém je nefunkční. Peníze, které tekly ze severu na jih, se po záchraně bank změnily ve veřejný dluh a není jasné, kdo bude nést konečné náklady spojené s krizí.

Globální finanční krize roku 2008 se šířila po celém světě podobně jako Velká deprese. Země G20 reagovaly koordinovaně, ale tato snaha opadla. Nyní čelíme třem hlavním problémům. Prvním z nich je rozšířená vysoká nezaměstnanost, výdaje soukromého sektoru jsou utlumené a fiskální dluhy dále rostou. Nejdůležitější je dostat lidi opět do práce. Platilo to ve 30. letech a platí to i nyní. Pokud se snažíme nejdříve vyřešit dluhy, je to chyba. Země s nízkou poptávkou a vysokou nezaměstnaností nejsou v situaci, kdy by dokázaly snižovat dluhy. Stejně jako ve 30. letech nebyly schopné bránit zlatý standard. Po druhé světové válce docházelo ke snižování obrovských dluhů, a to v prostředí plné zaměstnanosti, růstu a zvyšujících se daní.

K uvedenému je potřeba mezinárodní kooperace. Slabší dolar zajistí Spojeným státům nižší dovozy a vyšší exporty. K tomu by se měly přidat vyšší investice do vzdělání a infrastruktury. Jih Evropy musí zastavit úsporná opatření a zvýšit exporty. K tomu mu pomůže jen vyšší poptávka z Německa a ochota Němců zvýšit své výrobní náklady. I tak ale bude potřebná změna trvat delší dobu. Změna relativních nákladů o dalších 20 % může probíhat maximálním tempem kolem 4 % za rok.

K podobné spolupráci ale chybí ochota. V USA existuje odpor proti zvyšování daní, Německo nechce podpořit svou ekonomiku a snížit tak tlak na země na periferii. Země v Asii včetně Číny také váhají se stimulací poptávky, která by absorbovala zboží z USA a Evropy. Nenajdeme tedy místo, kde by byla patrná dostatečná motivace ke spolupráci.

 
Uvedené je výtahem z „The leaderless global economy: Can economic history suggest lessons?“, autory jsou Peter Temin a David Vines.

(Zdroj: VOX)


Čtěte více:

Příliš slabá krize - aspoň jako impuls ke změně
22.01.2013 16:21
V rámci dluhové krize v eurozóně se dostáváme k uklidnění, zřejmě konč...
Je euro nadhodnocené? Naopak, má šanci dál posilovat...
12.03.2013 18:18
Euro od začátku února prošlo dost výrazným výběrem zisků, když vůči am...

Váš názor
 • VOX populi
  15.03.2013 9:31

  Zní to dobře a zdánlivě i logicky. Deprese a krize ovšem mají jednu nezastupitelnou roli. I když to bolí, zlikvidují řadu parazitů a umožní nový, zdravější růst. Platí to pro podniky stejně jako pro vlády a když je krize hodně hluboká, nastoupí Leninové, Hitleři a společenské experimenty. Role vlastní měny v těchto situacích? Významná a z dlouhodobého hlediska negativní. Chrání nekonkurenceschopné před úplným kolapsem. Můžeme si chválit naši měnu a odmítat Euro ale pak se dívat na záda státům jako Slovensko, které nás předjíždí a nakonec předjede. Podíváme-li se na USA jako na experiment států se společnou měnou, není co dál dodat. Hodnota dolaru není výsledkem přání FEDu, ale ochoty ostatních států používat ho jako přístav a rezervní systém. Divím se Švýcarsku, že nepřešlo na dolar a připravuje se o svou konkurenceschopnost, protože ho to jednou bude bolet. Nedivím se Nečasům, že se brání EURU a zdráhá schválit pravidla, která umožnila před 100 lety USA stát se světovou velmocí. Nepřežil by to, protože je pozdě a ekonomický šok, byť sebekratší by jej patrně odstřelil. EU nakonec přijme pravidla, která odstřihnou příživníky a státy v závětří vlastní měny na to doplatí.
  lime
  • Re: VOX populi
   15.03.2013 9:36

   nj, moje oblíbené heslo je: kravíny a vepříny zejí prázdnotou. Nikomu se nechce dělat. Silnice jsou totálně rozorané a nezaměstnaných přibývá. Meze jsou zarostlé plevelem a nikdo nekosí. Ceny ovoce šplhají nahoru a nikdo je nesklízí. Obchodníci místo starosti o zákazníky přemisťují nuly v PC a účetnictví... Tahle sračková ekonomika musí pořádně dopadnout na hubu, jinak se z toho nevymotáme.
   Jesse
   • nesouhlasím
    15.03.2013 10:03

    ale neříkám, že nemáš pravdu - neznám dostatečně realitu. Vepříny nebudou prázdné v okamžiku, kdy podnikatel bude mít jistotu, že výnos-náklad bude mít dostatečně kladné znaménko. Umějí-li to Dánové levněji než Češi máme dvě možnosti - vlastní měnou odstraníme konkurenční výhodu Dánů (vždy to bude na úkor těch konkurenceschopných v tom samém Česku) nebo to dělat lépe než Dánové a konkurovat jim cenou a pak už je jedno prostřednictvím které to měny.
    lime
    • Re: nesouhlasím
     15.03.2013 12:25

     Zapomínáš na EU a zemědělské dotace. Pokud někdo má dotaci na jedno prase 100 E a jiný 25 E (náklady 90 E ) a celé prase prodáš za 60 E, pak si můžeš dělat sebelépe a sebekvalitněji, ale nikdy se do plusu nedostaneš. Můžeš to leda zavřít a čekat až ten projekt zkrachuje a nebo srovná podmínky. Na měně nezáleží. Ty ceny jsou jen příklad, ale nemá to daleko k realitě.
     viga
     • souhlasím
      15.03.2013 12:37

      s výhradou, že různé dotace jsou totéž co jiné formy poskytování výhod, které jsou kontraproduktivní, protože snižují konkurenceschopnost, je to hra s ohněm. Žel, rozměr (délka) lidského života je smými stanovisky nesouměřitelné, ale mám děti a dokonce i vnuky a o jejich budoucnost se tu jedná. V rámci jednoho státu bych dotování některých činností kritizoval velmi opatrně, protože mohou mít vedlejší, velmi prospěšné dopady
      lime
Aktuální komentáře
14.08.2020
6:14Ilzetzki: Co stojí uzavření škol a kdo na něj nejvíc doplácí
13.08.2020
17:42Dolar po dobrých datech z trhu práce klesá, Apple se blíží dvoubilionové valuaci  
17:11Když auta lámala ruce a elektromobily vládly silnicím...
15:41Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl pod milion
15:16Sussman: Opomíjený argument pro rozdělení velkých technologických firem
13:12Duy: Více dlouhodobých amerických dluhopisů? Pro Fed žádný problém
13:08IEA kvůli potížím letecké dopravy snížila výhled poptávky po ropě
12:17Itálie prodává dluhopisy s dvojnásobným výnosem oproti vrstevníkům
11:07Rubinstein: Akciové bludy i analýzy vysoké hodnoty
10:39Komentář: Inflace v červenci poskočila na 3,4 %, prognóza ČNB prošla prvním úspěšným testem
10:22USA i přes snahu EU nechají cla na airbusy i další evropské zboží
9:15Rozbřesk: Evropský průmysl se odrazil ode dna
9:00Ifo: Německé firmy čekají, že se k normálu vrátí až za 11 měsíců
8:50Rally na amerických akciích na rekordech, nás čeká inflace  
8:36Čínský Tencent má vyšší zisk, mírní obavy z represí Washingtonu
8:33Rusko plánuje investice do rozšíření produkce vzácných kovů
8:29Deficit rozpočtu je v USA kvůli dopadům koronaviru na rekordu
6:13Prince: USA bojují s pandemií penězi, jiné země vědou a sociálním distancováním
12.08.2020
22:05Odraz v technologiích posílá index S&P 500 blízko historických maxim  
17:40Tak maximálně jednou za 35 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - HDP, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university