Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejdůležitější je dostat lidi opět do práce...

Nejdůležitější je dostat lidi opět do práce...

15.03.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Všichni si přejeme udržitelné globální oživení, jen nevíme, jak ho dosáhnout. Ve druhé polovině minulého století se globální ekonomice vedlo dobře, protože Spojené státy fungovaly jako vedoucí síla. Mohly tak přimět ostatní země ke spolupráci vedoucí k prosperitě. Světové ekonomice se vedlo dobře i na konci 19. století, které charakterizoval technologický pokrok a rychlý růst populace. Dominantní silou byla velká Británie a jak řekl Keynes: „Bank of England fungovala jako dirigent globálního orchestru.“

Přechod z britské hegemonie na americkou nebyl hladký a absence vůdčí síly nakonec vedla k Velké depresi 30. let. Nyní se nacházíme v podobné situaci, kdy Spojené státy ztratily svou vedoucí roli dvěma válkami masivním snižováním daní, nízkými sazbami a boomem na trhu realit. Během válek bývají daně zvyšovány, USA se ale chovaly, jako kdyby deficity neměly žádný význam. Boom se pak změnil v kolaps a Američané nyní hledají způsob, jak se vypořádat s dluhy. Evropa nevešla do nového století s válkou, ale s novou měnou. Německo tak ztratilo svou vůdčí pozici na tomto kontinentu, protože nový systém je nefunkční. Peníze, které tekly ze severu na jih, se po záchraně bank změnily ve veřejný dluh a není jasné, kdo bude nést konečné náklady spojené s krizí.

Globální finanční krize roku 2008 se šířila po celém světě podobně jako Velká deprese. Země G20 reagovaly koordinovaně, ale tato snaha opadla. Nyní čelíme třem hlavním problémům. Prvním z nich je rozšířená vysoká nezaměstnanost, výdaje soukromého sektoru jsou utlumené a fiskální dluhy dále rostou. Nejdůležitější je dostat lidi opět do práce. Platilo to ve 30. letech a platí to i nyní. Pokud se snažíme nejdříve vyřešit dluhy, je to chyba. Země s nízkou poptávkou a vysokou nezaměstnaností nejsou v situaci, kdy by dokázaly snižovat dluhy. Stejně jako ve 30. letech nebyly schopné bránit zlatý standard. Po druhé světové válce docházelo ke snižování obrovských dluhů, a to v prostředí plné zaměstnanosti, růstu a zvyšujících se daní.

K uvedenému je potřeba mezinárodní kooperace. Slabší dolar zajistí Spojeným státům nižší dovozy a vyšší exporty. K tomu by se měly přidat vyšší investice do vzdělání a infrastruktury. Jih Evropy musí zastavit úsporná opatření a zvýšit exporty. K tomu mu pomůže jen vyšší poptávka z Německa a ochota Němců zvýšit své výrobní náklady. I tak ale bude potřebná změna trvat delší dobu. Změna relativních nákladů o dalších 20 % může probíhat maximálním tempem kolem 4 % za rok.

K podobné spolupráci ale chybí ochota. V USA existuje odpor proti zvyšování daní, Německo nechce podpořit svou ekonomiku a snížit tak tlak na země na periferii. Země v Asii včetně Číny také váhají se stimulací poptávky, která by absorbovala zboží z USA a Evropy. Nenajdeme tedy místo, kde by byla patrná dostatečná motivace ke spolupráci.

 
Uvedené je výtahem z „The leaderless global economy: Can economic history suggest lessons?“, autory jsou Peter Temin a David Vines.

(Zdroj: VOX)


Čtěte více:

Příliš slabá krize - aspoň jako impuls ke změně
22.01.2013 16:21
V rámci dluhové krize v eurozóně se dostáváme k uklidnění, zřejmě konč...
Je euro nadhodnocené? Naopak, má šanci dál posilovat...
12.03.2013 18:18
Euro od začátku února prošlo dost výrazným výběrem zisků, když vůči am...

Váš názor
 • VOX populi
  15.03.2013 9:31

  Zní to dobře a zdánlivě i logicky. Deprese a krize ovšem mají jednu nezastupitelnou roli. I když to bolí, zlikvidují řadu parazitů a umožní nový, zdravější růst. Platí to pro podniky stejně jako pro vlády a když je krize hodně hluboká, nastoupí Leninové, Hitleři a společenské experimenty. Role vlastní měny v těchto situacích? Významná a z dlouhodobého hlediska negativní. Chrání nekonkurenceschopné před úplným kolapsem. Můžeme si chválit naši měnu a odmítat Euro ale pak se dívat na záda státům jako Slovensko, které nás předjíždí a nakonec předjede. Podíváme-li se na USA jako na experiment států se společnou měnou, není co dál dodat. Hodnota dolaru není výsledkem přání FEDu, ale ochoty ostatních států používat ho jako přístav a rezervní systém. Divím se Švýcarsku, že nepřešlo na dolar a připravuje se o svou konkurenceschopnost, protože ho to jednou bude bolet. Nedivím se Nečasům, že se brání EURU a zdráhá schválit pravidla, která umožnila před 100 lety USA stát se světovou velmocí. Nepřežil by to, protože je pozdě a ekonomický šok, byť sebekratší by jej patrně odstřelil. EU nakonec přijme pravidla, která odstřihnou příživníky a státy v závětří vlastní měny na to doplatí.
  lime
  • Re: VOX populi
   15.03.2013 9:36

   nj, moje oblíbené heslo je: kravíny a vepříny zejí prázdnotou. Nikomu se nechce dělat. Silnice jsou totálně rozorané a nezaměstnaných přibývá. Meze jsou zarostlé plevelem a nikdo nekosí. Ceny ovoce šplhají nahoru a nikdo je nesklízí. Obchodníci místo starosti o zákazníky přemisťují nuly v PC a účetnictví... Tahle sračková ekonomika musí pořádně dopadnout na hubu, jinak se z toho nevymotáme.
   Jesse
   • nesouhlasím
    15.03.2013 10:03

    ale neříkám, že nemáš pravdu - neznám dostatečně realitu. Vepříny nebudou prázdné v okamžiku, kdy podnikatel bude mít jistotu, že výnos-náklad bude mít dostatečně kladné znaménko. Umějí-li to Dánové levněji než Češi máme dvě možnosti - vlastní měnou odstraníme konkurenční výhodu Dánů (vždy to bude na úkor těch konkurenceschopných v tom samém Česku) nebo to dělat lépe než Dánové a konkurovat jim cenou a pak už je jedno prostřednictvím které to měny.
    lime
    • Re: nesouhlasím
     15.03.2013 12:25

     Zapomínáš na EU a zemědělské dotace. Pokud někdo má dotaci na jedno prase 100 E a jiný 25 E (náklady 90 E ) a celé prase prodáš za 60 E, pak si můžeš dělat sebelépe a sebekvalitněji, ale nikdy se do plusu nedostaneš. Můžeš to leda zavřít a čekat až ten projekt zkrachuje a nebo srovná podmínky. Na měně nezáleží. Ty ceny jsou jen příklad, ale nemá to daleko k realitě.
     viga
     • souhlasím
      15.03.2013 12:37

      s výhradou, že různé dotace jsou totéž co jiné formy poskytování výhod, které jsou kontraproduktivní, protože snižují konkurenceschopnost, je to hra s ohněm. Žel, rozměr (délka) lidského života je smými stanovisky nesouměřitelné, ale mám děti a dokonce i vnuky a o jejich budoucnost se tu jedná. V rámci jednoho státu bych dotování některých činností kritizoval velmi opatrně, protože mohou mít vedlejší, velmi prospěšné dopady
      lime
Aktuální komentáře
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny
6:11Investiční tip Constellation Brands: Zpátky do restaurace  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university