Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína ve vývozu přepíná na high-tech

Čína ve vývozu přepíná na high-tech

27.3.2013 12:16
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čínský export to už dávno nejsou trička, džíny a levné polobotky. Růst mzdových nákladů tyto obory ze země vytlačuje a místo nich nyní druhá největší ekonomika světa začíná rostoucí měrou vyvážet produkci s vysokou přidanou hodnotou.

Přepnutí na high-tech se dá dobře pozorovat na obřím visutém mostě spojujícím San Francisco s Oaklandem. Sedm kilometrů dlouhá stavba má lana ověšena světly ovládanými sofistikovanou elektroinstalací z šanghajské továrny Haryho Guaho. Za šest let existence se jeho firma Inventronics rozrostla na 1000 zaměstnanců a minulý rok vyrobila tři miliony zdrojových jednotek pro vysoce účinné světelné diody. Gua letos počítá se zdvojnásobením produkce, z níž polovina půjde na export.

Úspěch Inventronicsu napodobují další firmy, které udržují čínský vývoz na růstové trajektorii a navíc v něm zvyšují podíl vyšších technologií. Podle deníku Wall Street Journal se jedná o širokou řadu odvětví – od počítačové techniky přes automobilové díly až pro drahé chirurgické nástroje.

Ekonomové banky HSBC odhadují, že podíl Číny na globálních exportech loni vzrostl na 11 %, oproti 9 % z roku 2007 a 5 % z přelomu tisíciletí. Zatímco světový obchod loni expandoval 1,6% tempem, čínský vývoz vykázal meziroční růst 8 %. V absolutních číslech vypadá výkon čínského hospodářství neméně impresivně. Z průměrných 25 mld. USD měsíčně kolem roku 2000 se loni v prosinci export dostal těsně pod 200 mld. USD.

Změně struktury vývozu se přizpůsobuje i pracovní trh. Počet lidí zaměstnaných v oborech s vyšší přidanou hodnotou typu elektroniky či telekomunikační techniky od roku 2008 dramaticky vzrostl a podle Royal Bank of Scotland nyní překračuje stavy v textilním a kožedělném průmyslu.

Sofistikovanější zboží je dražší a jeho trh větší než v případě oděvů či obuvi. Vývoz drahé elektroniky, autodílů a optických přístrojů z Číny do Spojených států za poslední dva roky vzrostl o 24 % na 129 mld. USD, v případě oblečení a bot došlo pouze k 5% nárůstu na 47 mld. USD. Čínský díl amerického schodku zahraničního obchodu v důsledku tohoto vývoje vzrostl o 20 mld. USD na rekordních 315 mld. USD.

Data o zahraničním obchodu nabízí trochu zkreslený obrázek, jelikož řada výrobků s nálepkou „Made in China“ je sestavena ze součástek vyrobených či navržených v jiných zemích. Čipy v zařízení Inventronicsu pochází z Tchaj-wanu. I v úrovni lokalizace se však Čína stále lepší. Podle propočtů Světové obchodní organizace a OECD pocházelo v roce 2009 z jiných zemí 28 % hodnoty čínského vývozu. V roce 2005 to bylo 36 %.

Čínským výrobcům hraje do karet kvalifikovaná pracovní síla a rozsáhlé dodavatelské řetězce. Tyto faktory dokážou vykompenzovat rostoucí mzdy a posilování měny. Další výhodou je obří domácí trh, který dokáže pojmout velkou část exportů v případě zhoršení vnější konkurenceschopnosti. Čína také profituje z rostoucích mezd a nákladů v zemích jihovýchodní Asie či Latinské Ameriky. V Malajsii, Thajsku a Indonésii vlády nedávno nařídily dvojciferný růst minimálních mezd, shodně s čínskými tempy.

Čínská vláda je často obviňována z neférového zvýhodňování exportérů skrze dotace, levné úvěry a měnovou manipulaci. Skeptici dále poukazují na to, že s rostoucím podílem země na globálním obchodu budou tempa expanze v dalších letech slábnout. Tuto tezi by potvrzovalo zpomalování růstu zisku čínských firem, což také indikuje menší množství peněz na investice do budoucna. „Až Čína vyčerpá schopnost mrhat domácími úsporami, lidé z její velikosti tak ohromení nebudou,“ tvrdí Diana Choyleva z londýnské společnosti Lombard Street Research.

(Zdroje: WSJ, YahooFinance, Trading Economics)


Váš názor
  • Jáj, to určite budú komentovať medvedica s ruphejkom
    27.3.2013 15:49

    ako veľmi tvrdé bude to pristátie čínskej ekonómiky. Však dobre hovorím, jáj :))))))
    Šaňo
Aktuální komentáře
24.5.2018
6:32Fidelity: Geopolitika a její vliv na trhy
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů