Aktualizováno O snadno dostupné ropě či zemním plynu si dnes těžaři mohou nechat jen zdát. Hledání nových ložisek je stále častěji zavádí na moře, do větších a větších hlubin. Kvůli nutnosti dostat vytěženou surovinu skrze tisíce metrů vodního sloupce a snaze uspořit náklady se firmy snaží na oceánském dně vybudovat sofistikovanou infrastrukturu, která by se dala ovládat ze břehu a vyžadovala minimální přítomnost na hladině.
Podle odhadů konzultantské firmy Quest Offshore Resources letos výdaje na ventily, trubky nebo kabely, z nichž se staví podmořská ropná pole, meziročně vzrostou o 66 % na 14 mld. USD. Nautilovský boom by měl prospět zejména výrobcům vybavení schopného odolat ledovým teplotám a extrémním tlakům, například společnostem FMC či Cameron International. Akcie FMC od začátku roku posílily o solidních 23 %, Cameron si za posledních šest měsíců připsal 14 %.
S tím, jak se zlepšuje schopnost těžařů operovat ve velkých hloubkách a používat novou technologii, se budou snižovat také náklady rozkrývání nových ložisek či samotného dobývání ropy či plynu, tvrdí Astri Sorensenová z americké pobočky norského koncernu Statoil. Dokonalejší nástroje těžařům umožní pracovat déle bez nutnosti údržby a také nepřerušovat produkci kvůli špatnému počasí.
Podle Martina Craigheada, výkonného ředitele dodavatele těžební techniky Baker Hughes, může 1% zlepšení výtěžnosti ložiska znamenat zhodnocení některých projektů i o 3 mld. USD. Práce hluboko pod mořskou hladinou s sebou také nese vysoká rizika, jak se přesvědčil koncern při havárii vrtu Macondo v Mexickém zálivu.
Vizí sektoru, který začal hlouběji do moře pronikat před dvaceti lety, je postupně na mořské dno přenést co největší část aktivit, které se nyní odehrávají nad hladinou, včetně kontroly tlaku, rychlosti proudění, základního zpracování a také převozu suroviny na břeh. K tomu je třeba vymyslet vybavení a stroje ovládané na dálku a disponující velkou odolností vůči extrémním podmínkám i korozivním vlivům mořské vody. Zároveň nesmí být příliš drahé, aby se přesun pod vodu vyplatil.
Podle Quest Offshore nyní producenty sofistikovaných ventilů a trubek čeká vlna růstu objednávek, která by měla trvat nejméně pět let. „Domníváme se, že z toho bude nejvíc profitovat FMC ,“ napsali analytici Quest Offshore v nedávné zprávě pro investory. FMC registruje objednávky na 159 sad ventilů, těžařská divize koncernu má v objednávkové knize 126 požadavků, Cameron International jich registruje 83.
Tržby FMC z prodeje vybavení pro podmořskou produkci by podle výkonného ředitele společnosti Johna Grempa měly v roce 2016 dosáhnout 2,5 mld. USD a během následujících pěti let vyskočit na dvojnásobek.
Cameron International nedávno obdržel velkou zakázku od brazilského státního těžaře . V brazilské části Atlantského oceánu byla v posledních letech objevena rozsáhlá ropná ložiska, jejichž otevření si vyžádá obrovské investice a bude trvat léta. Například gigantické pole Lula, objevené v roce 2006, dnes produkuje 100 tisíc barelů denně. Náklady na vyhloubení 15 vrtů se vyšplhaly na 1 mld. USD. Najetí na plnou kapacitu, jež se odhaduje na 1 milion barelů denně, si vyžádá vyhloubení dalších 300 vrtů a mělo by stát 50-100 mld. USD.
Zatím těžba na moři funguje tak, že ropa či plyn jsou po vytěžení trubkami dopraveny několik kilometrů nahoru na obří plovoucí plošiny, kde jsou vzájemně odděleny a očištěny. Ropa se poté naloží na tanker, plyn se pumpuje zpět na dno, odkud je potrubím dopraven ke břehu. Voda se lije přes palubu. V FMC by rádi tyto procesy přesunuli pod vodu. Ušetřilo by se tak na plovoucích plošinách, které stojí až 1 mld. USD. Klesly by i provozní náklady, jelikož by nebylo třeba tak často dopravovat naftaře helikoptérami a poté je na místě ubytovávat a živit. Zmenšená přítomnost na hladině by také snížila náchylnost operací na bouře či hurikány. Na hladký chod těžby mají dohlížet dálkově ovládaní roboti pohánění ze zdrojů na souši.
Konstruktéři svoji práci přirovnávají k misi na Měsíc. „Tam můžete aspoň chodit. V téhle hloubce se na dno sami nikdy nepodíváte,“ tvrdí jeden z nich.
(Zdroj: Bloomberg, YahooFinance, Rigzone)