Spojené státy se stávají stále oblíbenějším útočištěm před kalamitami na finančních trzích. Dlouhodobý trend potvrzuje statistika tamního ministerstva financí, podle níž zahraniční subjekty drží americké cenné papíry v hodnotě přesahující 13 bilionů dolarů. Z této částky připadá 3,4 bilionu na čínské a japonské investory. Víc než dvě třetiny jejich amerického portfolia tvoří dluhopisy.
Celková hodnota amerických akcií a dluhopisů v držení zahraničních investorů v loňském roce stoupla o 6,5 %, přičemž segment akcií zaznamenal větší růst. Od roku 2005 se objem amerických cenných papírů vlastněných cizinci hodnotově víc než zdvojnásobil a pomalu se blíží celoročnímu výstupu americké ekonomiky, tedy 15 bilionům dolarů.
Z celkové sumy 13,26 bilionu dolarů v rukách cizinců připadá 4,2 bilionu na akcie, což je o 10,6 % víc než v roce 2011. Objem dluhopisů s delší dobou splatnosti vzrostl meziročně o 6,2 % na 8,2 bilionu dolarů. Krátkodobé obligace (do šesti měsíců splatnosti) zaznamenaly 7,6% pokles na 811 mld. dolarů.
Hodnota všech akcií a dluhopisů emitovaných v USA činí 60 bilionů dolarů, což znamená, že podíl zahraniční držby dosahuje zhruba 20 %. V segmentu dluhopisů mají cizinci 52% podíl.
Americkým cenným papírům se loni dařilo lákat investory navzdory chabému oživení ekonomiky, politickým turbulencím spojeným s prezidentskými volbami a svízelné pozici státní pokladny. K přílivu peněz do Spojených států pravděpodobně přispěla prohlubující se evropská dluhová krize a zpomalování hospodářského růstu v Číně.
Z hlediska jednotlivých zemí v držbě amerických cenných papírů vede Japonsko s aktivy za 1,83 bilionu dolarů, z velké části investovaných do státních dluhopisů. Na druhém místě je s 1,59 bilionu dolarů Čína, jejíž subjekty mají prostředky uložené taktéž hlavně do dluhopisů. Bez zajímavosti není třetí místo, které patří karibským Kajmanským ostrovům, známému daňovému ráji.
Cizince od amerických dluhopisů neodrazuje ani extrémně uvolněná měnová politika centrální banky, která svými intervenčními nákupy (nyní v rozsahu 85 mld. USD měsíčně) stlačuje dluhopisové výnosy.
Někteří investoři se domnívají, že stávající situace je neudržitelná. Prezident společnosti Pento Portfolio Strategies Michael Pento tvrdí, že na dluhopisovém trhu se vytvořila obrovská bublina, jejíž splasknutí bude mít ničivé následky. Americké státní obligace jsou podle něj „nejpředraženější, nejnadzásobenější a nejzbytečněji rozšířené aktivum“ v americké historii.
Někdy v letech 2015-2016 si prý zahraniční věřitelé Spojených států uvědomí, že americká vláda půjčené prostředky (v jejich reálné hodnotě) nikdy nesplatí a začnou požadovat vyšší úrok. „Bude to jako v Řecku,“ myslí si Pento.
„Svět je chce,“ kontruje ekonom Gary Shilling, který americkým dluhopisům dlouhodobě věří a radí nakupovat.
(Zdroje: CNBC, The Daily Ticker)