Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké cenné papíry jdou v zahraničí na dračku. Tvoří se bublina?

Americké cenné papíry jdou v zahraničí na dračku. Tvoří se bublina?

02.05.2013 18:24
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Spojené státy se stávají stále oblíbenějším útočištěm před kalamitami na finančních trzích. Dlouhodobý trend potvrzuje statistika tamního ministerstva financí, podle níž zahraniční subjekty drží americké cenné papíry v hodnotě přesahující 13 bilionů dolarů. Z této částky připadá 3,4 bilionu na čínské a japonské investory. Víc než dvě třetiny jejich amerického portfolia tvoří dluhopisy.

Celková hodnota amerických akcií a dluhopisů v držení zahraničních investorů v loňském roce stoupla o 6,5 %, přičemž segment akcií zaznamenal větší růst. Od roku 2005 se objem amerických cenných papírů vlastněných cizinci hodnotově víc než zdvojnásobil a pomalu se blíží celoročnímu výstupu americké ekonomiky, tedy 15 bilionům dolarů.

Z celkové sumy 13,26 bilionu dolarů v rukách cizinců připadá 4,2 bilionu na akcie, což je o 10,6 % víc než v roce 2011. Objem dluhopisů s delší dobou splatnosti vzrostl meziročně o 6,2 % na 8,2 bilionu dolarů. Krátkodobé obligace (do šesti měsíců splatnosti) zaznamenaly 7,6% pokles na 811 mld. dolarů.

Hodnota všech akcií a dluhopisů emitovaných v USA činí 60 bilionů dolarů, což znamená, že podíl zahraniční držby dosahuje zhruba 20 %. V segmentu dluhopisů mají cizinci 52% podíl.

Americkým cenným papírům se loni dařilo lákat investory navzdory chabému oživení ekonomiky, politickým turbulencím spojeným s prezidentskými volbami a svízelné pozici státní pokladny. K přílivu peněz do Spojených států pravděpodobně přispěla prohlubující se evropská dluhová krize a zpomalování hospodářského růstu v Číně.

Z hlediska jednotlivých zemí v držbě amerických cenných papírů vede Japonsko s aktivy za 1,83 bilionu dolarů, z velké části investovaných do státních dluhopisů. Na druhém místě je s 1,59 bilionu dolarů Čína, jejíž subjekty mají prostředky uložené taktéž hlavně do dluhopisů. Bez zajímavosti není třetí místo, které patří karibským Kajmanským ostrovům, známému daňovému ráji.

Cizince od amerických dluhopisů neodrazuje ani extrémně uvolněná měnová politika centrální banky, která svými intervenčními nákupy (nyní v rozsahu 85 mld. USD měsíčně) stlačuje dluhopisové výnosy.

Někteří investoři se domnívají, že stávající situace je neudržitelná. Prezident společnosti Pento Portfolio Strategies Michael Pento tvrdí, že na dluhopisovém trhu se vytvořila obrovská bublina, jejíž splasknutí bude mít ničivé následky. Americké státní obligace jsou podle něj „nejpředraženější, nejnadzásobenější a nejzbytečněji rozšířené aktivum“ v americké historii.

Někdy v letech 2015-2016 si prý zahraniční věřitelé Spojených států uvědomí, že americká vláda půjčené prostředky (v jejich reálné hodnotě) nikdy nesplatí a začnou požadovat vyšší úrok. „Bude to jako v Řecku,“ myslí si Pento.

„Svět je chce,“ kontruje ekonom Gary Shilling, který americkým dluhopisům dlouhodobě věří a radí nakupovat.

(Zdroje: CNBC, The Daily Ticker)


Váš názor
  • Zajimave cteni.....
    02.05.2013 22:38

    kolik uplynulo casu od te doby co jsme zde cetli varovani o stoupajici nezamestnanosti v USA a klesajici hodnote dolaru, ktery amici tiskli jako divi ? Ted kdyz prichazeji pozitivni vysledky a zpravy jak i rusti bohati nakupuji americke akcie za stovky mil. U$ cteme zde varovani o bublinach a opet zde budou znet odrhovacky jako "sell in May and go away". Proc kdyz se dari a firmy vzkvetaji, musi se najit par skarohlidu a zacinat opet o bublinach a znovu budou mistni svetaci investori poukazovat na nebezpeci prehrateho trhu a stado se opet pozene ke dverim ve strachu nevyhnutelne pohromy. To vse navzdory vlastnich slov ze "americke tituly jdou na dracku" a po malem nevyhnutelnem zakolisani, kdy indexy klesnou o 5%, bude ten samy vesele vykrikovat ze to vedel a rikal to uz davno. Jdete se uz vycpat. Tohle neni investovani ale divadlo na oblbovani hlupcu, kteri to zerou.
    saki
Aktuální komentáře
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  
17:49Na 1 milion tržeb firem v indexu S&P 500 je nyní potřeba o 70 % méně lidí
17:33Odpolední korekce na výnosech pomáhá technologiím, dolar zisky drží  
17:05Komerční banka, a. s. - Aktuální výpis z obchodního rejstříku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba