Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké cenné papíry jdou v zahraničí na dračku. Tvoří se bublina?

Americké cenné papíry jdou v zahraničí na dračku. Tvoří se bublina?

02.05.2013 18:24
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Spojené státy se stávají stále oblíbenějším útočištěm před kalamitami na finančních trzích. Dlouhodobý trend potvrzuje statistika tamního ministerstva financí, podle níž zahraniční subjekty drží americké cenné papíry v hodnotě přesahující 13 bilionů dolarů. Z této částky připadá 3,4 bilionu na čínské a japonské investory. Víc než dvě třetiny jejich amerického portfolia tvoří dluhopisy.

Celková hodnota amerických akcií a dluhopisů v držení zahraničních investorů v loňském roce stoupla o 6,5 %, přičemž segment akcií zaznamenal větší růst. Od roku 2005 se objem amerických cenných papírů vlastněných cizinci hodnotově víc než zdvojnásobil a pomalu se blíží celoročnímu výstupu americké ekonomiky, tedy 15 bilionům dolarů.

Z celkové sumy 13,26 bilionu dolarů v rukách cizinců připadá 4,2 bilionu na akcie, což je o 10,6 % víc než v roce 2011. Objem dluhopisů s delší dobou splatnosti vzrostl meziročně o 6,2 % na 8,2 bilionu dolarů. Krátkodobé obligace (do šesti měsíců splatnosti) zaznamenaly 7,6% pokles na 811 mld. dolarů.

Hodnota všech akcií a dluhopisů emitovaných v USA činí 60 bilionů dolarů, což znamená, že podíl zahraniční držby dosahuje zhruba 20 %. V segmentu dluhopisů mají cizinci 52% podíl.

Americkým cenným papírům se loni dařilo lákat investory navzdory chabému oživení ekonomiky, politickým turbulencím spojeným s prezidentskými volbami a svízelné pozici státní pokladny. K přílivu peněz do Spojených států pravděpodobně přispěla prohlubující se evropská dluhová krize a zpomalování hospodářského růstu v Číně.

Z hlediska jednotlivých zemí v držbě amerických cenných papírů vede Japonsko s aktivy za 1,83 bilionu dolarů, z velké části investovaných do státních dluhopisů. Na druhém místě je s 1,59 bilionu dolarů Čína, jejíž subjekty mají prostředky uložené taktéž hlavně do dluhopisů. Bez zajímavosti není třetí místo, které patří karibským Kajmanským ostrovům, známému daňovému ráji.

Cizince od amerických dluhopisů neodrazuje ani extrémně uvolněná měnová politika centrální banky, která svými intervenčními nákupy (nyní v rozsahu 85 mld. USD měsíčně) stlačuje dluhopisové výnosy.

Někteří investoři se domnívají, že stávající situace je neudržitelná. Prezident společnosti Pento Portfolio Strategies Michael Pento tvrdí, že na dluhopisovém trhu se vytvořila obrovská bublina, jejíž splasknutí bude mít ničivé následky. Americké státní obligace jsou podle něj „nejpředraženější, nejnadzásobenější a nejzbytečněji rozšířené aktivum“ v americké historii.

Někdy v letech 2015-2016 si prý zahraniční věřitelé Spojených států uvědomí, že americká vláda půjčené prostředky (v jejich reálné hodnotě) nikdy nesplatí a začnou požadovat vyšší úrok. „Bude to jako v Řecku,“ myslí si Pento.

„Svět je chce,“ kontruje ekonom Gary Shilling, který americkým dluhopisům dlouhodobě věří a radí nakupovat.

(Zdroje: CNBC, The Daily Ticker)


Váš názor
  • Zajimave cteni.....
    02.05.2013 22:38

    kolik uplynulo casu od te doby co jsme zde cetli varovani o stoupajici nezamestnanosti v USA a klesajici hodnote dolaru, ktery amici tiskli jako divi ? Ted kdyz prichazeji pozitivni vysledky a zpravy jak i rusti bohati nakupuji americke akcie za stovky mil. U$ cteme zde varovani o bublinach a opet zde budou znet odrhovacky jako "sell in May and go away". Proc kdyz se dari a firmy vzkvetaji, musi se najit par skarohlidu a zacinat opet o bublinach a znovu budou mistni svetaci investori poukazovat na nebezpeci prehrateho trhu a stado se opet pozene ke dverim ve strachu nevyhnutelne pohromy. To vse navzdory vlastnich slov ze "americke tituly jdou na dracku" a po malem nevyhnutelnem zakolisani, kdy indexy klesnou o 5%, bude ten samy vesele vykrikovat ze to vedel a rikal to uz davno. Jdete se uz vycpat. Tohle neni investovani ale divadlo na oblbovani hlupcu, kteri to zerou.
    saki
Aktuální komentáře
03.04.2020
6:13Čína využívá pádu ropy k doplnění strategických zásob
02.04.2020
22:01S&P 500 roste, ropa letí
17:50Černá labuť a černá korporátní nula
17:35Akcie přečkaly americká data a Trump posílá ropu dál nahoru  
17:17Bezprecedentní kolaps poptávky dále drtí cenu ropy  
16:51Bloomberg: Na trhu je nedostatek nejžádanějších zlatých cihel
15:32Tvrdá čísla o zastavení ekonomiky - rekordní nával na úřadech práce v USA
14:37King: Musíme udržet nad vodou co nejvíce firem, dluhy jsou nyní druhořadým problémem
13:43Jan Bureš: Očekáváme sérii výrazně horších čísel a absenci zásadně nových stimulů
12:39Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:06Odměňování akcionářů na pražské burze: Kvůli viru s mnoha otazníky  
11:26Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
10:35Spekulace o konci cenové války a další americká data  
10:00Jan Bureš a týdenní update: Dopady koronaviru do české ekonomiky 3
9:47Erste Group kvůli malé předvídatelnosti pozastavuje výhled na celý rok
9:07Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
9:06Rozbřesk: Aktivita v průmyslu jako pohled z útesu a Saúdové drtí trh s ropou
8:43Evropské akcie mohou ráno opatrně růst, ropa odskočila nahoru  
7:58Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o změně vlastnictví emitenta cenných papírů
6:13Gros: Se zavázanýma očima správnou cestu z pandemie nenajdeme

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI ve službách
9:55DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI ve službách
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
15:45USA - PMI ve službách (Markit)
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru