Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohodu bydlení může narušit i omezený výhled na Staré město pražské

Pohodu bydlení může narušit i omezený výhled na Staré město pražské

7.5.2013 5:30
Autor: KŠB, KSB

V původním řízení před stavebním úřadem nebylo s vlastníkem bytové jednotky jednáno jako s účastníkem, nemohl tedy činit v řízení o umístění stavby a povolení přístavby směrem do vnitrobloku žádné úkony. Přestože se bránil u nadřízeného stavebního orgánu, dále u Městského soudu a nakonec i u Nejvyššího správního soudu, postavení účastníka řízení mu nebylo přiznáno. Až Ústavní soud stěžovateli vyhověl. Zopakoval již ustálenou judikaturu týkající se účastenství ve stavebním řízení, podle které nejsou účastníky řízení jen mezující sousedé - vlastníci pozemků, která mají s předmětným pozemkem společnou hranici, ale i nemezující, pokud jsou od pozemku odděleni pouze vklíněným pozemkem malé rozlohy, v tomto případě vnitroblokem. V následujícím řízení Městský soud, vázán názory Ústavního soudu, vlastníku bytové jednotky vyhověl a zrušil rozhodnutí stavebního úřadu. Ten následně podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který ji zamítl a potvrdil názory Městského soudu.

Vlastník bytové jednotky v řízení namítal narušení jeho práva na pohodu bydlení a přímý dopad zamýšlených záměrů na jeho vlastnická práva. Přístavba směrem do vnitrobloku o jednu třetinu zmenšila vzdálenost mezi domy. Došlo tak k omezení výhledu z bytové jednotky, k úbytku oblohové složky, snížení míry osvětlení a oslunění bytu a k narušení soukromí a následně i ke snížení trží ceny za bytovou jednotku.

Nejvyšší správní soud zopakoval již judikovanou definici pohody bydlení, když řekl, že jde o „souhrn činitelů a vlivů, které přispívají k tomu, aby bydlení bylo zdravé a vhodné pro všechny kategorie uživatelů; pohoda bydlení je v tomto pojetí dána zejména kvalitou jednotlivých složek životního prostředí.…“; současně je třeba přihlížet i k subjektivním hlediskům daným způsobem života dotčených osob a ke konkrétním zvláštnostem dané lokality. Přestože žádný majitel bytové jednotky nemůže očekávat absolutní neměnitelnost výhledu z oken a je naopak většinou povinen snášet zatížení, které přinášejí stavby v jeho okolí, v posuzovaném případě je plánovaný záměr příliš velkým zásahem. Jde o lokalitu s vysokou úrovní památkové ochrany, která zaručuje pouze citlivé zásahy do okolních budov.

Výhra v tomto soudním sporu vlastníka bytové jednotky nakonec pravděpodobně zcela nepotěšila, jelikož předmětná stavba byla v průběhu řízení již zkolaudována. Bude se tak moci domáhat především odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Podle závěru Nejvyššího správního soudu se správní orgán nemůže vyhýbat odstranění vlastních pochybení s poukazem na dobrou víru stavebníka ani v tomto stadiu, tj. po povolení stavby, zejména když mu stavba v požadovaném rozsahu byla povolena právě v důsledku těchto pochybení.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data