Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohodu bydlení může narušit i omezený výhled na Staré město pražské

Pohodu bydlení může narušit i omezený výhled na Staré město pražské

7.5.2013 5:30
Autor: KŠB, KSB

V původním řízení před stavebním úřadem nebylo s vlastníkem bytové jednotky jednáno jako s účastníkem, nemohl tedy činit v řízení o umístění stavby a povolení přístavby směrem do vnitrobloku žádné úkony. Přestože se bránil u nadřízeného stavebního orgánu, dále u Městského soudu a nakonec i u Nejvyššího správního soudu, postavení účastníka řízení mu nebylo přiznáno. Až Ústavní soud stěžovateli vyhověl. Zopakoval již ustálenou judikaturu týkající se účastenství ve stavebním řízení, podle které nejsou účastníky řízení jen mezující sousedé - vlastníci pozemků, která mají s předmětným pozemkem společnou hranici, ale i nemezující, pokud jsou od pozemku odděleni pouze vklíněným pozemkem malé rozlohy, v tomto případě vnitroblokem. V následujícím řízení Městský soud, vázán názory Ústavního soudu, vlastníku bytové jednotky vyhověl a zrušil rozhodnutí stavebního úřadu. Ten následně podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který ji zamítl a potvrdil názory Městského soudu.

Vlastník bytové jednotky v řízení namítal narušení jeho práva na pohodu bydlení a přímý dopad zamýšlených záměrů na jeho vlastnická práva. Přístavba směrem do vnitrobloku o jednu třetinu zmenšila vzdálenost mezi domy. Došlo tak k omezení výhledu z bytové jednotky, k úbytku oblohové složky, snížení míry osvětlení a oslunění bytu a k narušení soukromí a následně i ke snížení trží ceny za bytovou jednotku.

Nejvyšší správní soud zopakoval již judikovanou definici pohody bydlení, když řekl, že jde o „souhrn činitelů a vlivů, které přispívají k tomu, aby bydlení bylo zdravé a vhodné pro všechny kategorie uživatelů; pohoda bydlení je v tomto pojetí dána zejména kvalitou jednotlivých složek životního prostředí.…“; současně je třeba přihlížet i k subjektivním hlediskům daným způsobem života dotčených osob a ke konkrétním zvláštnostem dané lokality. Přestože žádný majitel bytové jednotky nemůže očekávat absolutní neměnitelnost výhledu z oken a je naopak většinou povinen snášet zatížení, které přinášejí stavby v jeho okolí, v posuzovaném případě je plánovaný záměr příliš velkým zásahem. Jde o lokalitu s vysokou úrovní památkové ochrany, která zaručuje pouze citlivé zásahy do okolních budov.

Výhra v tomto soudním sporu vlastníka bytové jednotky nakonec pravděpodobně zcela nepotěšila, jelikož předmětná stavba byla v průběhu řízení již zkolaudována. Bude se tak moci domáhat především odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Podle závěru Nejvyššího správního soudu se správní orgán nemůže vyhýbat odstranění vlastních pochybení s poukazem na dobrou víru stavebníka ani v tomto stadiu, tj. po povolení stavby, zejména když mu stavba v požadovaném rozsahu byla povolena právě v důsledku těchto pochybení.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data