Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohodu bydlení může narušit i omezený výhled na Staré město pražské

Pohodu bydlení může narušit i omezený výhled na Staré město pražské

07.05.2013 5:30
Autor: KŠB, KSB

V původním řízení před stavebním úřadem nebylo s vlastníkem bytové jednotky jednáno jako s účastníkem, nemohl tedy činit v řízení o umístění stavby a povolení přístavby směrem do vnitrobloku žádné úkony. Přestože se bránil u nadřízeného stavebního orgánu, dále u Městského soudu a nakonec i u Nejvyššího správního soudu, postavení účastníka řízení mu nebylo přiznáno. Až Ústavní soud stěžovateli vyhověl. Zopakoval již ustálenou judikaturu týkající se účastenství ve stavebním řízení, podle které nejsou účastníky řízení jen mezující sousedé - vlastníci pozemků, která mají s předmětným pozemkem společnou hranici, ale i nemezující, pokud jsou od pozemku odděleni pouze vklíněným pozemkem malé rozlohy, v tomto případě vnitroblokem. V následujícím řízení Městský soud, vázán názory Ústavního soudu, vlastníku bytové jednotky vyhověl a zrušil rozhodnutí stavebního úřadu. Ten následně podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který ji zamítl a potvrdil názory Městského soudu.

Vlastník bytové jednotky v řízení namítal narušení jeho práva na pohodu bydlení a přímý dopad zamýšlených záměrů na jeho vlastnická práva. Přístavba směrem do vnitrobloku o jednu třetinu zmenšila vzdálenost mezi domy. Došlo tak k omezení výhledu z bytové jednotky, k úbytku oblohové složky, snížení míry osvětlení a oslunění bytu a k narušení soukromí a následně i ke snížení trží ceny za bytovou jednotku.

Nejvyšší správní soud zopakoval již judikovanou definici pohody bydlení, když řekl, že jde o „souhrn činitelů a vlivů, které přispívají k tomu, aby bydlení bylo zdravé a vhodné pro všechny kategorie uživatelů; pohoda bydlení je v tomto pojetí dána zejména kvalitou jednotlivých složek životního prostředí.…“; současně je třeba přihlížet i k subjektivním hlediskům daným způsobem života dotčených osob a ke konkrétním zvláštnostem dané lokality. Přestože žádný majitel bytové jednotky nemůže očekávat absolutní neměnitelnost výhledu z oken a je naopak většinou povinen snášet zatížení, které přinášejí stavby v jeho okolí, v posuzovaném případě je plánovaný záměr příliš velkým zásahem. Jde o lokalitu s vysokou úrovní památkové ochrany, která zaručuje pouze citlivé zásahy do okolních budov.

Výhra v tomto soudním sporu vlastníka bytové jednotky nakonec pravděpodobně zcela nepotěšila, jelikož předmětná stavba byla v průběhu řízení již zkolaudována. Bude se tak moci domáhat především odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Podle závěru Nejvyššího správního soudu se správní orgán nemůže vyhýbat odstranění vlastních pochybení s poukazem na dobrou víru stavebníka ani v tomto stadiu, tj. po povolení stavby, zejména když mu stavba v požadovaném rozsahu byla povolena právě v důsledku těchto pochybení.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2021
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m