Premiér Petr Nečas chce na středečním summitu Evropské unie prosazovat, aby se dotace do obnovitelných zdrojů energie spíš odbourávaly, než aby se vytvářely nové. Zároveň se chce zasadit o to, aby si EU nestanovovala "zbytečně ambiciózní" cíle v oblasti boje proti klimatickým změnám. Nečas to dnes řekl po jednání se zástupci energetických firem (557 CZK, -0,18%), Čepro, (12,96 EUR, 0,43%), (27,36 EUR, -0,28%) a Net4Gas.
"Představa, že Evropa jednostranně si bude dávat ambiciózní cíle, zatímco veškerý úbytek emisí oxidu uhlíku v Evropě za posledních deset let byl vykompenzován pouze za dva roky nárůstu emisí v Číně... tak zbytečně ambiciózní cíle mohou poškodit celou evropskou ekonomiku a dokonce ji vést ke ztrátě konkurenceschopnosti," řekl Nečas.
Nečas na summitu také chce upozornit na problém s nedostatečnými investicemi do nových elektráren. "Systém obnovitelných zdrojů energie s dotovanými cenami vede k tomu, že dnes neexistuje klasický trh s energiemi, že se dnes vůbec nevyplatí investovat do nových (klasických) zdrojů," řekl Nečas. Ačkoli se to v současnosti nejeví jako problém, v dlouhodobém horizontu to po odstavení některých elektráren podle něj může vést k problému s nedostatkem elektřiny, což by ohrozilo evropský průmysl a konkurenceschopnost celé EU.
Obnovitelné zdroje podle premiéra hrozící budoucí nedostatek elektřiny nepokryjí, protože bez dotací je jejich provoz drahý.
Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES) naopak Nečase vyzvala, aby na summitu podpořil "rozumný růst" obnovitelných zdrojů. Martin Sedlák z AliES v otevřeném dopisu premiérovi uvedl, že tento sektor může omezit závislost všech zemí EU na dovozu ropy a zemního plynu a může pomoci vytvořit v rámci celé unie několik milionů pracovních míst.
Premiér chce na summitu bojovat za zachování práva států na vlastní volbu energetického mixu. Zdůraznil, že je třeba zachovat jadernou energii jako rovnoprávný energetický zdroj a zabránit její diskriminaci. O možnosti stanovení pevných výkupných cen pro elektřinu z plánovaných nových bloků Jaderné elektrárny Temelín však Nečas v Bruselu jednat nebude, zatím se o takovém systému nerozhodlo ani v rámci ČR.
Česko se rovněž bude v Bruselu zasazovat o co nejrychlejší dosažení jednotného energetického trhu EU a o jeho co největší liberalizaci. Zároveň chce do závěrů summitu dostat problém s přetoky elektřiny, které ohrožují českou elektrizační soustavu. Z Německa v době, kdy mají špičkový výkon větrné elektrárny u Baltského moře, proudí do ČR velké množství elektřiny, která míří na místo spotřeby v jižním Německu. Energetici varují, že by tyto přetoky mohly českou síť přetížit a způsobit blackout.