Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prodavači času

Prodavači času

22.05.2013 18:17

Na počátku května jsme si zde mohli přečíst inspirativní článek od neznámého autora zaměřující se na absurdní poplatky našich bank. Pro mě byly nejzajímavější úvahy na téma úroku. Ten je jednou ze základních cen v ekonomice a bez přehánění i filozofickým oříškem. Ve zmíněném článku se objevilo mimo jiné následující:

„Až do začátku 16. století bylo půjčování peněz považováno za lichvu, za těžký hřích. Znamenalo totiž prodávat dar od boha – čas. Jednalo se vlastně o zneužívání bližního, který se dostal do nesnází. Půjčení peněz za úrok nebylo nic jiného než zahálčivý způsob vydělávání peněz, protože stačilo pouze čekat. Lichváři na smrtelné posteli se báli, že skončí v pekle a vraceli úroky všem, které za svůj život okradli“. K tomu neznámý autor přidal citát od neznámého františkánského mnicha ze 14. století: „Obchodník není oprávněn v daném typu transakce požadovat vyšší platbu od toho, kdo nemůže účet srovnat hned než od člověka, který může zaplatit ihned. Kdyby to udělal, tak by prodával čas a dopustil by se lichvy tím, že prodává něco, co mu nepatří.“

Církev 16. století byla zřejmě selektivně uvažující institucí. Čas je od boha, či přesněji řečeno z něj. Stejně jako obilí, chleba, voda a všechny další „komodity“, proti jejichž obchodování vykladači písma neprotestovali a neprotestují. Úrok je ale přesto trnem v oku nejednoho školastika a moralistů obecně. Onen mnich měl pravdu v tom, že věřitel vlastně prodává čas. Přesněji řečeno, prodává svou spotřebu v čase. Chci-li spotřebovávat z něčeho, co nemám, musím zaplatit. Umožním-li to někomu, je na místě kompenzace. Podstatu věci zastírá to, pokud vše situujeme do obrázku zazobaného lichváře, ke kterému přichází vyhublý chuďas poprosit o pár grejcarů na skývu chleba. Pokud by ale byl obecně platný princip nulového úročení, nesměl by úrokovou kompenzaci požadovat ani tento chuďas, ke kterému by pro zbytek peněz přišel zazobanec.

Princip je ale ještě jednodušší. Položme si několik otázek: Pokud byste si mohli vybrat, pojedete na dovolenou radši hned, nebo za pět let? Půjdete do kina na zajímavý film hned, nebo radši až za rok? Dáte si dobrou večeři dnes večer, nebo za měsíc? Pokud odpovídáme ze „standardní“ pozice (tedy ne třeba z pozice „dnes mě bolí záda a večeři bych si neužil“), u většiny z nás budou asi patrné jasné preference pro „dnes, hned, nyní...“ Dokonce se můžeme věnovat i tomu, jak silné tyto preference jsou. Například: O co lepší/dražší by musela být večeře za měsíc, abych se kvůli ní vzal dobré večeře dnes? Odpovědi se mohou lišit, dovolím si ale tvrdit, že většina populace by požadovala, aby budoucí večeře byla dražší. Jinak řečeno, požadovala by úrok. Požadovala by, aby za zřeknutí se „nyní“ dostlala více „potom“.

Uvedené ale nemusí být pouze předmětem hrubého konzumerismu (možná, že ten situaci také spíše zastírá). Všichni víme, že „kdo rychle dává, dvakrát dává“. To ale zrcadlově znamená, že kdo rychle bere, dvakrát bere. Jinak řečeno, „nyní“ je více než „potom“*. Očekával bych i to, že pokud se zeptáme zarytého odpůrce úroků, kdy by měly být zrušeny, odpoví, že ihned. Tedy ne za půl roku, pět, či deset let. Ale hned. I zde je tedy jasná preference „hned“ před „pak“. Jinak řečeno, princip úročení platí i při uvažování o jeho eliminaci.

Na obchodu s časem nevidím nic nekalého. Měl by probíhat férově a je na nás, zda se budeme účastnit. Svým způsobem nám vlastně dává možnost se ho neúčastnit. Podle mého je totiž v jádru věci míchání toho, jak fungují základní ekomechanismy a toho, čemu říkám dobročinnost z donucení. Existence odpovídajícího (ne lichvářského) úroku má své ekonomicko-psychologické rácio (a vsadil bych se, že ti, kteří ho popírají, se podle něho sami chovají). To ale neznamená, že úrok musíme vyžadovat. Pokud mám v obchodě zaplatit 595 a nechám tam 600 , je to dar a je důležité, aby si toho byla strana darující i strana obdarovávaná vědoma. Jinak řečeno, není to samozřejmost, není to vynuceno, je to naše pěkné rozhodnutí. Podobné je to s úroky (konec konců, mohu je přijímat z banky a věnovat na dobročinnost). Tato sociální soudržnost dobrovolná je mnohem hodnotnější než ta vynucená zákonem, či manipulací. I u času jsou nejhorší dary z donucení a z povinnosti.


*Uvažování navíc držíme pouze v rovině spotřeby – půjček na něco, co negeneruje příjmy v budoucnu. Pokud se přeneseme do roviny investiční, je situace ještě jasnější. Je něco nekalého na tom, že půjčíme na koupi traktoru, který zvýší zisky farmáře a on se s námi o ně podělí – splatí úrok z půjčky? Jediná „nekalost“ je v tom, že úrok je fixní platbou, zatímco zisky jsou variabilní a nejisté. Namísto úroku by tak byl namístě podíl ze zisků, ale na principu to nic nemění. Mimochodem, z pohledu nesouhlasících s úrokem nyní žijeme v době zaslíbené. Velmi nízké sazby, které někdo dokonce považuje za finanční represi, jsou totiž skoro „cílovým“ modelem. Největším blahodárcem tak jsou centrální banky – ne kvůli jejich boji s recesí, či depresí, ale kvůli výrazné eliminaci efektivního úročení.


Váš názor
 •  
  23.05.2013 11:36

  Než autor bude podobné věci nadále obhajovat, tak by se měl podívat na film "Vyměřený čas" http://www.csfd.cz/film/281357-vymereny-cas/ tam je totiž naprosto přesně vysvětleno co to, jsou peníze v syrové formě bez obalu.
  Naith
 • To se mi snad jen zdá?
  23.05.2013 9:05

  Pane Soustružníku nevím jaké máte vzdělání ale patrně žádné. Váš článek to jasně dokazuje a nejlépe stě to že tomu co píšete nerozumíte, ale jen věříte, dokázal v jedné větě: „Je něco nekalého na tom, že půjčíme na koupi traktoru, který zvýší zisky farmáře a on se s námi o ně podělí – splatí úrok z půjčky?“ To je ten obrovský rozdíl mezi půjčováním za úrok a nebo za podíl na zisku. Jen prosím nezaměňujte slovo podíl ze zisku a úrok z půjčky. To by snad neudělal ani člověk se základným vzděláním. Pokud by se banka podílela na zisku z toho na co půjčí je vše v pořádku. Ale to je na několikastránkové pojednání. Jen taká připomínka možná jste zaslechl, že islám stále zakazuje půjčování na úrok a tak banky v islámských zemích kde se na to striktně dodržuje půjčují přesně jak jste v té větě popsal podílejí se na zisku.
  Vrtak
 • Jde o vnímání morálky.
  22.05.2013 23:54

  Ta je různá podle společnosti, kde je uplatňována. Tak jak je např. u nás mnohoženství nemorální a v muslimském světě morální, tak je i úročení půjčky u nás absolutně v souladu s morálkou, ale v muslimském světě je to nemorální. Podíl na zisku z vypůjčených peněz ano, ale pevné úročení je bráno jako nemorální.
  jarom
Aktuální komentáře
23.09.2021
22:07Americké akcie poblíž historických maxim  
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  
17:20Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích
16:50Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
15:20Investoři přestávají podle stratégů nakupovat ve výprodejích, slyší jen na velká jména
14:58Britská centrální banka úroky nezměnila, čeká však růst inflace
13:45Index S&P 500 letos uzavře ještě o 300 bodů výše, potáhnou ho cyklické akcie, říká stratég
12:53Akcie problémové firmy Evergrande před splátkou prudce posílily. Peking však varuje před krachem
11:44ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory
11:43Německou ekonomiku může příští lídr pozvednout...nebo zničit
11:27Jak zlevnit a zpřístupnit elektroauta? Skupina Volkswagen zvažuje baterie v nich zákazníkům pronajímat
11:17Pozitivní vývoj pokračuje. Fed trhy nezaskočil, slabá data nevadí  
10:54Čipová krize připraví výrobce aut na tržbách o 210 miliard dolarů
10:49SAB Finance a.s.: Zveřejnění dodatku č. 3 k prospektu akcií SAB Finance a.s
10:46Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila. Brzdí ji opatření proti koronaviru i problémy v dodavatelském řetězci
10:31Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
10:17Podpora pro největší zvýšení sazeb za 24 let v ČNB sílí, vládě navzdory
9:11Rozbřesk: O krocích Fedu rozhodnou data z trhu práce. Problémy polského zlotého se začínají kupit
8:53Evropské burzy po zasedání Fedu mohou otevírat do plusu. Zlato ztrácí  
22.09.2021
22:02Wall Street po nedávných výprodejích zabrala; nezastavil jí ani Fed  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/21 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
22:15Costco Wholesale Corp (08/21 Q4)
22:15NIKE Inc (08/21 Q1)