Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdanění příjmů z prodeje cenných papírů se od roku 2014 podstatně změní

Zdanění příjmů z prodeje cenných papírů se od roku 2014 podstatně změní

27.5.2013 5:30
Autor: Pavla Blažková, KSB

Dosud byl příjem z prodeje cenných papírů u investorů (vlastníků) s nízkým podílem na základním kapitálu nebo hlasovacích právech společnosti v době 24 měsíců před prodejem osvobozen od zdanění, jestliže mezi jejich nabytím a prodejem uplynulo víc než 6 měsíců. V ostatních případech byl časový test pro osvobození od daně 5 let.

Změna, která se chystá, stanoví u všech cenných papírů jednotný časový test pro osvobození od daně, a to 3 roky. Toto osvobození se má vztahovat i na příjem z podílu připadající na podílový list při zrušení podílového fondu. Kdo by prodal cenné papíry v prvních třech letech od nabytí, může v omezené míře využít jiné osvobození od daně, a to u příjmů (nikoliv zisku) nepřevyšujících 100 000 Kč v jednom kalendářním roce. Pokud by byl příjem vyšší, musel by poplatník do výpočtu základu daně zahrnout celý příjem.

Fyzické osoby však určitě přivítají další změnu, kterou přináší tato novela, a to osvobození podílů na zisku a obdobných příjmů od zdanění. Osvobození od daně se bude vztahovat k účasti fyzické osoby na obchodní korporaci, tj. zejména na a.s., s.r.o. a družstvu, ale i na podílovém fondu. Osvobození se uplatní například u podílu na zisku, vypořádacího podílu, podílu na likvidačním zůstatku a obdobných plnění. Jako nový druh příjmu bude osvobozeno i plnění ze zisku svěřenského fondu po zdanění.

U českých daňových rezidentů budou tyto příjmy osvobozeny, pokud je bude vyplácet buď daňový rezident České republiky, nebo daňový rezident jiného členského státu EU, Norska, Islandu nebo Švýcarska. Pro osvobození příjmů plynoucích od daňových rezidentů výše uvedených zemí musí být současně splněna podmínka, že plátce příjmů podléhá v zemi své rezidence dani z příjmů, jejíž sazba je minimálně 5 %. Osvobození podílů na zisku a obdobných plnění budou moci využít i daňoví rezidenti Norska, Islandu, Švýcarska nebo členských států EU, a to u příjmů vyplácených daňovými rezidenty České republiky (příjmy od daňových rezidentů cizích států nepodléhají u těchto poplatníků v ČR zdanění).

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university