Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Průmyslníci varují před nedostatkem odborných sil v Evropě

FT: Průmyslníci varují před nedostatkem odborných sil v Evropě

27.05.2013 15:26
Autor: ČTK

Evropští průmyslníci bijí na poplach kvůli rostoucímu nedostatku odborných sil na kontinentu, který ohrožuje jejich konkurenceschopnost a nutí výrobní společnosti bojovat o to, aby našli dostatečný počet kvalifikovaných techniků. Napsal to deník The Financial Times. 

Generální ředitelé několika největších evropských výrobců uvedli, že problémy týkající se nezaměstnanosti mládeže, demografie a vzdělávacího systému celkově znamenají, že v budoucnosti bude stále těžší najít techniky. To by mohlo donutit jejich společnosti přesunout více výzkumných a vývojářských oddělení do zemí s větší nabídkou odborných technických sil jako Čína nebo Indie. 

"Do roku 2025 bychom mohli potřebovat půl milionu inženýrů," řekl Olof Persson, generální ředitel automobilky Volvo Group, která je druhým největším výrobcem nákladních vozů na světě. Generální ředitel největší evropské strojírenské skupiny Siemens Peter Löscher řekl, že "nedostatek, kvalifikací, především v Německu, je velký problém. Musíme zajistit, aby náš vzdělávací systém poskytoval správné technické dovednosti, aby do Evropy přicházeli kvalifikovaní imigranti... A možná největším problémem, se kterým se evropský průmysl musí vypořádat, je skoro 24 procentní nezaměstnanost mládeže." 

Varování se objevilo v době, kdy The Financial Times zahajuje čtyřdenní seriál o tom, jak si evropský zpracovatelský průmysl vede během krize v eurozóně, a o úkolech, které ho čekají v budoucnosti. 

Mnoho velkých evropských průmyslníků předkládá výčet problémů, kterým čelí evropští výrobci, od dražších energií v porovnání s americkými konkurenty, po nedostatek financí pro malé podniky, především v zemích jako Itálie a Španělsko. 

"Kvůli finančním problémům přicházíme o hodně malých společností, které podporují středně velké podnikatele, jako jsme my," řekl Flavio Radice, generální ředitel italské společnosti Pietro Carnaghi, která je největším světovým výrobcem svislých soustruhů. 

Průmyslová výroba v Evropské unii zůstává více než deset procent pod vrcholem z roku 2008 před začátkem krize, zatímco výrobní společnosti propustily 3,4 milionu z 35,4 milionu pracovníků, které měly. 

Představitelé některých výrobních společností ale také tvrdí, že evropský průmysl má své jisté jak vůči tradiční konkurenci z USA a z Japonska, tak vůči novějším rivalům z Číny nebo Indie. 

"Přestaňme být pesimisty. Ano, v mnoha zemích se musíme potýkat s okamžikem krize a restrukturalizací, ale společnosti se dál vyvíjejí. Evropa představuje vysokou kvalitu a dál pokračuje v inovacích," řekl generální ředitel francouzské společnosti Schneider Electric Jean-Pascal Tricoire. 

Průmyslovým magnátům nicméně dělají starosti odborné znalosti nově dostudovaných evropských pracovníků ve srovnání s odhady, podle kterých v Číně a v Indii každý rok absolvuje nejméně 400.000 respektive 100.000 techniků. Podle Svazu německých inženýrů (VDI) jenom v Německu v současnosti schází 70.000 odborných technických pracovníků. 

Podle Perssona jsou důležité i jiné problémy jako dostupnost energií a regulace, bez odborných sil ale mají malý význam. "Jestliže nemáte dobrý, transparentní, motivující systém vzdělávání a inovací, pak je velmi těžké dosáhnout jiných věcí," dodal.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů