Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální investiční halucinace

Globální investiční halucinace

28.05.2013 18:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Nikdo nemůže být silný, když je Čína slabá. Alespoň se tak zdá z posledních dat z globální ekonomiky. Pomalejší růst v Číně se promítá do nervózních prodejů na dalších trzích. Propad Nikkei o 7 % je možná příliš silnou reakcí, ale Čína byla minulý rok pro Japonsko největším exportním trhem. Jižní Korea směřuje do Číny čtvrtinu svých vývozů, pro USA představuje tato země třetí největší exportní trh po Mexiku a Kanadě. Problémy akciových trhů ale nelze vysvětlit jen vývojem v Číně. Ben Bernanke se zmínil o tom, že program kvantitativního uvolňování by mohl být ukončen dříve, než investoři čekali, tenzi vzbuzuje i růst japonských vládních dluhopisů.

Vztah mezi Čínou a zbytkem světa se v posledních letech významně změnil. Před krizí byl růst Číny tažen exporty, růstem její produktivity a konkurenceschopnosti. Po krizi ale došlo k útlumu exportů, jejich růst v roce 2012 dosáhl jen 6 %. Výsledkem byl i prudký pokles přebytku běžného účtu z 10 % HDP v roce 2007 na 2,6 % HDP v minulém roce. Čína se snaží o stimulaci růstu investicemi do infrastruktury. Například hustota železniční sítě je v této zemi ve srovnání se západními zeměmi asi čtvrtinová, takže podobný postup dává z tohoto hlediska smysl. Přináší ale i náklady. Ty mají formu rychlého růstu dluhu, neefektivní alokace kapitálu a poklesu růstu produktivity. Ke kolapsu čínské ekonomiky nedojde, urbanizace by měla i nadále udržet produktivitu na úrovni, která jí zajistí náskok před dalšími zeměmi. Země má navíc na rozdíl od vyspělých ekonomik stále prostor pro určitou fiskální stimulaci. Objevují se však i známky podpory politiky ekonomického nacionalismu.

Kvantitativní uvolnění mělo fungovat dvěma základními mechanismy. Nákupy vládních dluhopisů centrální bankou měly snížit jejich výnosy a zvýšit tak poptávku po rizikovějších aktivech. Pro firmy tak mělo být jednodušší získat na trhu peníze pro své investice, domácnostem měl pomoci růst jejich bohatství. Tento mechanismus ale nezafungoval podle očekávání. Ceny aktiv vzrostly, výsledky byly ale omezené. Otevřela se propast mezi nadějí a realitou. Druhý mechanismus měl fungovat přes oslabení kurzu. Růst celé globální ekonomiky je však utlumen a podobný postup tak povede pouze k růstu napětí.

Na počátku roku existovaly naděje na to, že světovou ekonomiku potáhne monetární politika, oživení v USA a síla čínské ekonomiky. Monetární stimulace ale má podle všeho halucinogenní účinky. Čína zpomaluje, oživení ve vyspělých zemích se nedostavuje. Zůstává tak otázkou, zda finanční investoři neztratili kontakt s realitou.

Autorem je hlavní ekonom HSBC Stephen King. 

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data