Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kniha proti euru v čele portugalských knižních žebříčků

Kniha proti euru v čele portugalských knižních žebříčků

29.5.2013 13:17
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

I Portugalsko má svého „profesora proti euru“. Na rozdíl od mnohačetných počinů bývalého českého prezidenta se ale kniha ekonoma Joao Ferreira do Amarala, která obhajuje odchod Portugalska z evropské měnové unie, stala v jeho rodné zemi okamžitě bestsellerem. Titul s výmluvným názvem „Proč bychom měli opustit euro“ v žebříčcích předběhl několik příruček o hubnutí, a dokonce porazil i populární pornošlágr Padesát odstínů šedi.

Amaralova kniha pomohla rozpoutat v Portugalsku debatu o pravých příčinách hospodářských potíží země: jsou jimi jen nenáviděná úsporná opatření, nutná pro čerpání záchranných úvěrů, nebo je na vině i svěrací kazajka eura, která nahrává severnímu křídlu eurozóny v čele s Německem?

O tématu, které se dříve probíralo na univerzitních seminářích, se nyní diskutuje na veřejných přednáškách, politických mítincích, v televizních pořadech i na stránkách novin. Ústředním bodem je otázka, jestli má Portugalsko jako člen eurozóny vůbec šanci na to, aby se opět postavilo na nohy.

Amaral má jasno. „V rámci měnové unie s tak silnou měnou nemáme naději na rychlý růst. Naštěstí už tato záležitost přestala být tabu a hodně se o ní diskutuje u nás i v zahraničí,“ prohlásil čtyřiašedesátiletý profesor Technické univerzity v Lisabonu, který dříve pracoval na ministerstvu financí. Jeho kniha, podle níž je jediným východiskem návrat k původní měně, escudu, devalvace a obnovení konkurenceschopnosti exportu, vychází již ve čtvrtém vydání. Prodalo se jí víc než 7000 výtisků, což je na ekonomický traktát na malém portugalském trhu hodně.

Portugalsko do měnové unie vstoupilo v roce 1999 jako zakládající člen. Jeho setrvání u společné evropské měny podporuje většina místních politiků i voličů, stejně jako v dalších krizí postižených zemích typu Španělska, Irska či Řecka. Premiér Pedro Passos Coelho tvrdí, že odchod by byl pro desetimilionovou zemi katastrofou, a trvá na tom, že v případě neplnění tvrdých úsporných opatření, nařízených zvnějšku, bude z eurozóny jednoduše vyhozena. Podle rok starého průzkumu si ponechání eura přeje 72 % Portugalců.

Prodlužování recese, růst nezaměstnanosti a slabé vyhlídky na zlepšení ale začínají celospolečenský konsensus nahlodávat. Země udělala vše proto, aby získala 78 mld. eur na záchranu ekonomiky a bank. Rozpočtové škrty tvrdě zasáhly domácí poptávku, slabý či negativní růst v okolních zemích podkopává snahu o zvyšování exportu. Ekonomika by letos měla zaznamenat třetí rok recese v řadě. Navzdory očekávanému oživení, které se mělo už dostavit, státní pokladna zeje prázdnotou, jelikož firmy ani množící se zástupy nezaměstnaných příliš velké daně neodvádí. Letošní rozpočtový schodek by měl dosáhnout 6,4 % HDP.

„Jsme ve stádiu, kdy se ukazuje, že navzdory našim snahám se politika úspor míjí účinkem. Dalším krokem musí být uvědomění si, že euro pro nás prostě není vhodné,“ tvrdí Amaral. Myšlenka na krok do prázdna, který by mohl znamenat znehodnocení celoživotních úspor, nicméně ve většině lidí vyvolává značné obavy. Podle bývalého ministra financí Joao Salgueira je škodlivé o odchodu jen mluvit, jelikož by to mohlo poškodit pověst země u zahraničních investorů.

Na Amaralovu stranu se v poslední době postavily další významné osobnosti. Výzvu k opuštění eurozóny celému jižnímu křídlu EU nedávno vydal předseda portugalského ústavního soudu Luís António Nascimento, podle něhož se mezera mezi bohatými a chudými státy EU bude jinak jen zvětšovat.

Další směřování debaty bude záviset na vývoji ekonomiky. Vláda trvá na tom, že příští rok přijde dlouho očekávané oživení. Řada ekonomů o tom pochybuje. V případě pokračování recese bude nutné zavést další škrty, aby země mohla splnit schodkové cíle záchranného programu. „Pro politiky by mohlo začít být neúnosné stále jenom osekávat výdaje. Mohlo by se tak vytvořit ideální prostředí pro změnu názorů,“ domnívá se Antonio Costra Pinto z University of Lisbon. 

(Zdroje: WSJ, Euractiv)


Váš názor
 • 30.5.2013 10:17

  Příspěvek byl smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
  ppp
 • Politika úspor?
  29.5.2013 14:05

  Pokud země hospodaří se schodkem 6,4%, tak to rozhodně není úsporný rozpočet, ale rozhazovačný rozpočet. Takže nikoliv politika úspor ale rozhazovačná politika se míjí účinkem, pane Amarale.
  rac
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data