Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč probíhá celosvětový úpadek průmyslu?

Proč probíhá celosvětový úpadek průmyslu?

04.07.2013 11:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve světě probíhá deindustrializace. Týká se to prakticky všech zemí a regionů, včetně rozvíjejících se ekonomik. Patrný je pokles významu průmyslu, jeho růst je menší než růst zbytku ekonomiky, a to má velmi významné důsledky. Co je příčinou tohoto vývoje?

Zdá se, že příčiny mohou být trojího druhu. Může docházet k tomu, že ziskovost služeb a návratnost kapitálu v nich investovaného je vyšší než v průmyslu. To znamená, že produkční faktory se orientují právě na služby, a to na úkor průmyslu. Svou roli může hrát i proces oddlužení, který dopadá na poptávku po průmyslovém zboží více než na poptávku po jiném zboží a po službách. V neposlední řadě se může projevovat saturace potřeby průmyslového zboží, která by souvisela s růstem životního standardu.

První graf ukazuje vývoj meziročního růstu světového HDP (fialově) a produkce ve výrobním sektoru. Ta po krizi prošla obdobím rychlého růstu, jeho tempo ale prudce kleslo a nyní se již nachází pod tempem růstu HDP.

upadek1

Deindustrializace má významné důsledky. Mezi ně patří pokles poptávky po komoditách, které se v průmyslu využívají. To se projevuje i na jejich cenách. Klesá i tempo růstu produktivity v ekonomice, protože růst produktivity v průmyslu bývá obecně vyšší. Zároveň klesá míra dovedností zaměstnanců v případě, že nastává jejich přesun směrem od průmyslu k málo sofistikovaným službám.

Příkladem země, kde je patrná vysoká korelace mezi růstem příjmů na hlavu a poklesem významu průmyslu, je Čína. Dokumentuje to i následující graf, v němž je fialově vyznačen vývoj čínského HDP na hlavu a šedě vývoj přidané hodnoty ve výrobním sektoru (jako podíl na HDP):

upadek2

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data