Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Další pokus o odtržení

Další pokus o odtržení

15.7.2013 17:49

Většina z nás si asi vzpomene na to, jak se během a krátce po krizi let 2008/9 hovořilo o odtržení rozvíjejících se ekonomik od jejich vyspělých protějšků (tzv. decoupling). Tedy o tom, že ty první se nenechají stáhnout dolů těmi druhými a budou si i nadále užívat relativně rychlého růstu. Rozvíjející se ekonomiky skutečně propluly krizí a pokrizovým útlumem mnohem lépe, ale o nějakém plnohodnotném odtržení bychom ale asi hovořit nemohli.

Na počátku tohoto roku se občas hovořilo o tom (i v těchto sloupcích), že Německo má našlápnuto k oživení, zatímco zbytek eurozóny a zejména periferie se bude nadále potácet v útlumu (v lepším případě). Ani tato verze odtržení nakonec nedošla plnohodnotného naplnění. V některých oblastech je na tom Německo stále výrazně lépe (zejména trh práce), jeho exportní a jiná závislost na zbytku eurozóny je ale stále příliš vysoká a odtržení se se tedy nekoná ani zde.

Tyto „decoupling“ úvahy mi přišly na mysl ve chvíli, kdy jsem si prohlížel obrázky od Nomury. První z nich porovnává vývoj nezaměstnanosti v Evropě a Spojených státech – konkrétně jde o „spread“ v míře nezaměstnanosti v obou ekonomikách. Druhý graf ukazuje rozdíl mezi růstem průmyslové produkce v USA a eurozóně. Třetí jsem pro zajímavost doplnil sám – když se první dva zaměřují na relativní výkon obou ekonomik ve vybraných oblastech, mohlo by být zajímavé porovnat relativní ceny měn, z technických důvodů jsem ale použil dolarový index.

pokus

Zdroj: OECD, Nomura, FRED

Na počátku 80. let byla nezaměstnanost v evropských zemích nižší než v USA, poté se ale situace mění a rozdíl v nezaměstnanosti se maximálně přiblížil nule. Maxima naopak dosáhl v roce 1998, pak se Evropě dařilo náskok USA zmenšovat až na onu nulu v roce 2010. Poté ale nastává opětovný prudký růst spreadu a Spojené státy mají nyní našlápnuto ke slušnému odtržení se. Vývoj pomáhá vysvětlit graf druhý – korelace mezi rozdílem ve vývoji průmyslové produkce a rozdílem v nezaměstnanostech sice není dokonalá, ale stále je poměrně silná. Zde se Spojené státy odtrhly během technologického boomu a bubliny a na další odtržení je zaděláno i v současnosti. O nějakých bublinách přitom podle mého hovořit nelze (viz některé z předchozích článků).

Nezaměstnanost v USA i v eurozóně je stále vysoko, Spojené státy možná prochází pozitivním nabídkovým šokem, své poptávkové problémy možná neřeší ideálně, ale snaží se je řešit. Eurozóna má více strukturálních problémů, o nějakém pozitivním nabídkovém šoku těžko hovořit. Své cyklické – poptávkové problémy řeší dost problematicky. Je tak možné, že odtržení tak nakonec přijde tam, kde bychom ho na základě historického vývoje nejméně čekali. V minulosti byly totiž cykly USA a Evropy hodně synchronizované. Pokud se bude situace v USA nadále zlepšovat, bylo by pro Evropu lepší, aby se historie opakovala. Vymyslet nějaké konkrétní mezeru v růstu uzavírající faktory ale vyžaduje určitou kreativitu.

Pohled na vývoj dolarového indexu už úvahy o silných korelacích nevyvolává, přece jenom ale vidíme, že relativní vývoj USA/Evropa a (relativní) cena dolaru nejsou nesouvisejícími proměnnými. Vypovídající je zejména prvních cca 10 let nového tisíciletí, kdy se USA sice nevedlo zle, jejich relativní náskok se ale zmenšoval a dolar se choval intuitivním způsobem. A intuitivním způsobem se podle grafů chová i poslední roky a měsíce. Tento poznatek tak zapadá do úvah, které jsem prezentoval v „Adaptace na nové investiční vzorečky“.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů