Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putin navštíví Írán. Nabídne reaktory, zbraně i smíření se světem

Putin navštíví Írán. Nabídne reaktory, zbraně i smíření se světem

24.7.2013 16:12
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Výměny politického vedení v Íránu po nedávných prezidentských volbách hodlá využít jeden z nejzkušenějších a nejdéle sloužících státníků na mezinárodní scéně – Vladimir Putin. Podle informací listu Kommersant má ruský prezident v plánu zanedlouho navštívit Teherán a krom jednání o kontroverzním jaderném programu, kvůli němuž se země dostala pod tlak tvrdých mezinárodních sankcí, se chce věnovat i bilaterálním tématům: stavbě nových reaktorů v elektrárně Búšer a dodávkám zbraní.

Putinova cesta – první po šesti letech – by se měla uskutečnit ve dnech 12.-13. srpna, což Kommersantu potvrdily zdroje z íránského ministerstva zahraničí i z Kremlu. Konečný program se prý ještě dojednává. Naposledy se ruský prezident v Teheránu objevil v říjnu 2007 na Kaspickém summitu, kde se střetl s íránským protějškem Mahmúdem Ahmadínežádem i s duchovním vůdcem Ajatolláhem Chameneím, který je od roku 1989 fakticky nejdůležitější postavou teokratického státu. Před Putinem byl z ruských vrcholných představitelů v Teheránu naposledy Stalin v roce 1943.

Putinova návštěva dodala rusko-íránským vztahům silný impulz a potvrdila slibně se vyvíjející spolupráci ve vojensko-technické oblasti. Íránci od ruských zbrojovek nakupovali zejména pokročilou techniku protivzdušné obrany a plánovala se i dodávka velmi účinného systému S-300, schopného na větší vzdálenost likvidovat balistické rakety i stíhačky. Plánovala se také stavba železničního spojení z Ruska přes Írán až do Indie.

Po nástupu Dmitrije Medveděva do prezidentské funkce a zvýšení napětí kolem jaderného programu však vztahy mezi Moskvou a Teheránem výrazně ochladly. Nový ruský prezident prodej systémů S-300 zastavil. Íránci poté za nedodržení smluvních závazků Rusy zažalovali u mezinárodní arbitráže a požadují tučné odškodné 4 mld. USD.

Jelikož inaugurace nového íránského prezident Hassana Roháního je plánována na 3. srpna, stane se Putin pravděpodobně prvním zahraničním lídrem, který navštíví Teherán po oficiální výměně v nejvyšších patrech íránské politiky.

Klíčovým tématem diskuzí by měl být íránský jaderný program a obavy z toho, že ho Teherán zneužívá k vývoji zbraní hromadného ničení. Na rozdíl od západních představitelů je Putin ochoten vůči Íráncům projevit značnou benevolenci. Navzdory objevům tajných výzkumných komplexů, ukrytých hluboko v horských masivech, ruský prezident nedávno prohlásil, že „Írán dodržuje pravidla v jaderné oblasti“ a že „neexistují důkazy, které by svědčily o opaku.“ Dodal, že sporné otázky přetrvávají, avšak k jejich vyřešení je třeba „trpělivost a dobrá vůle.“

Moskva počítá s tím, že nový íránský prezident by mohl při vyjednávání projevit větší flexibilitu než jeho předchůdce. „Je třeba využít tento moment,“ tvrdí ruský diplomatický zdroj. Návštěva Rusům umožní seznámit se s novým íránským vedením a odhadnout jeho ochotu k ústupkům. Problém ovšem představuje Chameneí, který má v klíčových otázkách rozhodující slovo – prezident neprezident. Rusové počítají s tím, že by mohli k diskuzím předložit dva roky starý plán, v jehož rámci by se Írán zavázal k větší transparentnosti – krok po kroku – výměnou postupné odbourávání sankcí. Ty nyní krom energetiky postihují řadu průmyslových odvětví. Z účtů zmražených v zahraničních bankách může Írán nakupovat pouze potraviny a léky.

I kdyby se Putinovi nepodařil průlom v jednom z nejožehavějších témat mezinárodních vztahů, bude mít na programu i důležité otázky bilaterálního charakteru. Prim bude hrát energetika. Íránci nedávno spustili svoji první jadernou elektrárnu v Búšeru, jejíž dostavbu po odchodu německého Siemensu v 70. letech minulého století od roku 1992 dostal na starosti ruský Atomstrojexport. V plánu je výstavba dalších reaktorů v Búšeru, přičemž odcházející prezident Ahmadínežád nedávno o Rusech mluvil prakticky jako o jediných kandidátech na tuto zakázku. Zdroje Kommersantu tvrdí, že politické rozhodnutí zatím v Moskvě přijato nebylo.

Rosatom prý z vidiny další spolupráce s Íránem příliš nadšený není. V současnosti se koncentruje na perspektivní zakázky ve Finsku a Česku, a navíc na Búšer, který musel dostavit bez jakékoli technické dokumentace, nemá ty nejlepší vzpomínky. Není divu: realizace rusko-německé jaderné mutace se táhla přes 15 let a pro státní korporaci byla značně ztrátová. V 90. letech, kdy Ruskem otřásala transformační krize, ale představovala povzbuzení pro místní jaderný průmysl. Moskva také pochybuje o tom, jestli má Teherán, jehož příjmy z vývozu ropy po přitvrzení sankcí značně klesly, na další reaktory vůbec dost peněz. Pokud však Putin rozhodne, stavět se bude – peníze nepeníze.

Rozhovory se jistě dotknou i vojensko-technické spolupráce. Místo S-300 ve verzi PMU1 Putin nabídne systémy Antěj-2500 určené pro pozemní vojska a disponující delším akčním radiem.

(Zdroje: Kommersant, WikiLeaks, Atominfo.ru)


Váš názor
 • Každý nabízí to co má.
  24.7.2013 16:30

  takže pro muslimy to jsou jen zbraně voni mají vodku zakázanou a nic jinýho Putin nemá. Ale náš Zemák ho nechá dostavět Temelín. Putin tam bude sám makat. Je to geroj a po zabíjení tygrů holýma rukama stejně jako vynášení 1000 let starých amfor z mořských hlubin a přeplaváni Severniho ledoveho moře to bude pro něj hračka. Navíc nám za to nabízi přes 150 miliard. Jen s tim zaplacením pár set milionů co nám dluží od konce války to není tak horký. Ale taky už to prej slíbil. :o)) No zkrátka borec.
  ..............
  • Re: Každý nabízí to co má.
   24.7.2013 16:32

   te ludre bych neveril ani ze se tak opravdu jmenuje....
   OPTIMISTA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data