Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohřběte dluhy, nebo eurozónu

Pohřběte dluhy, nebo eurozónu

12.8.2013 15:42
Autor: Redakce, Patria Online

Rizikové spready dluhopisů zemí eurozóny se snížily a podle některých názorů je to známka konce krize. Nejde ovšem o odraz zlepšujícího se fundamentu, ale o výsledek programu OMT, který rozjela ECB. Spready tedy už neodrážejí jen to, co si investoři myslí o udržitelnosti dluhu, ale jejich pohled na politiku ECB. Jde o potvrzení pravidla, které říká, že pokud se některá proměnná stane cílem ekonomické politiky, rychle ztratí svou objektivní vypovídací schopnost.

Pohled na vývoj poměru veřejného dluhu k HDP ukazuje, že situace v eurozóně se zhoršuje. Jestliže bylo zadlužení v roce 2008 považováno za pravděpodobně neudržitelné, platí to dnes dvojnásob. Je zarážející, že to platí i o Řecku. Tedy o zemi, která v roce 2011 prošla restrukturalizací dluhů. Původní problém tedy nebyl vyřešen, naopak došlo k jeho zhoršení. To by ale nemělo být překvapením, protože rozpočtová stabilizace během recese fungovat nemůže. To jsme tvrdili už na počátku krize.

Pokud je dluh neudržitelný, zůstává otázkou jen to, jak a kdy se dostaví další krize. Jeho snížení může nastat několika způsoby. Prvním z nich jsou rozpočtové přebytky, tento způsob ale zabere desetiletí. Navíc dnes není doba na jeho uplatnění, bylo by tomu tak v případě, kdyby mohla oživení nastartovat monetární politika či exporty. Za alternativu jsou někdy vydávány strukturální reformy. Jejich efekt se ale objeví až za dlouhou dobu a tyto kroky působí zpočátku obvykle tak, že ekonomiku utlumí. Druhou možností snížení dluhů je prodej veřejného majetku. O jeho hodnotě v zadlužených zemích ale mnoho nevíme. Prodej veškerých veřejných aktiv navíc není žádoucí a ani proveditelný. Musel by totiž proběhnout během dvou až tří let a šlo by o vynucené prodeje za nízké ceny.

Další možností je restrukturalizace dluhu. Rostoucí dluh povede do další fáze krize, první dvě možnosti jsou v současné situaci nepoužitelné a restrukturalizace se tak nakonec stane atraktivní možností. Problém spočívá v tom, že dluhy se nyní přesunuly do rozvah bank a restrukturalizace by vyvolala bankovní krizi, která by vyžadovala vládní pomoc a tudíž ještě vyšší vládní zadlužení. Přetržení této vazby mezi státem a bankami není možné bez vnějších zdrojů, ty už ale nejsou v dostatečném množství k dispozici. Týká se to zejména ESM, který ani zdaleka nemá dost peněz na to, aby zvládl několik případů restrukturalizace dluhu.

Je tu i možnost odpuštění dluhů, která by ve své podstatě představovala transfer ze zemí s lepší finanční situací směrem k těm, které se nacházejí v horší pozici. Zde čelíme obrovským politickým překážkám. U malé země je ale tato možnost proveditelná, u Řecka je dokonce pravděpodobná. Poslední možnost pak představuje monetizace. Současná stabilizace spreadů je jen přechodným krokem, pouhé nákupy vládních dluhopisů ze strany ECB ale z hlediska monetizace fungovat nebudou. Zadlužené země by totiž musely dále platit úroky, které by se staly ziskem ECB a následně transferem peněz špatným směrem – od zachraňovaných zemí k těm zachraňujícím. Stejně tak by musely být dluhy dále spláceny. 

Monetizace bude fungovat pouze v případě, že dluhy budou poté, co je ECB koupí, eliminovány. To může provést tím, že je převede na dluhopisy, ze kterých sice bude dále získávat úrok, které ale bude navždy držet ve své rozvaze. Nákladem této monetizace je růst monetární báze, který kryje nákup dluhopisů. Za současné situace je velmi nepravděpodobné, že by výsledkem byla vyšší inflace. Úvěrové trhy jsou zamrzlé a na peněžní nabídce by se tento krok neprojevil (multiplikátor se totiž blíží nule). Až se situace zlepší, báze musí klesnout, ale to je problém týkající se exitu. ECB pak může zvýšit povinné rezervy a inflace také neporoste. Default prostřednictvím ECB rozprostře náklady do delšího období. Samozřejmě sebou ale nese obrovský morální hazard. Musíme tak vytvořit i nezpochybnitelný rámec fiskální disciplíny, to už ale není tématem tohoto článku.

Uvedené je výtahem z „To end the Eurozone crisis, bury the debt forever“, autory jsou Pierre Pâris a Charles Wyplosz.

(Zdroj: VOX)


Čtěte více:

Je třeba změnit ECB. Vzorem by měl být americký Fed
22.7.2013 7:58
Monetární unie byla vždy velkou sázkou s nejistým výsledkem. ECB fungu...
ECB drží úrokové sazby beze změny, výhled zůstává
1.8.2013 13:47
Evropská centrální banka na svém srpnovém jednání rozhodla, že ponechá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba