Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rosatom se pokouší prosadit v Británii. Získání licence na reaktory bude tvrdý oříšek

Rosatom se pokouší prosadit v Británii. Získání licence na reaktory bude tvrdý oříšek

06.09.2013 14:10
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruská státní korporace Rosatom se pokouší o průnik do britské jaderné energetiky. Ve spolupráci se společnostmi Rolls-Royce a Fortum by v ostrovním království ráda získala licenci na design a provoz svých reaktorů. Konkrétní projekty či investiční příležitosti zatím známy nejsou. Rusové nicméně dosáhli první vstřícné reakce Londýna. Čeká je ostrá konkurence čínských státních molochů, kteří si na perspektivní trh také brousí zuby.

Cestu k užší spolupráci v civilní jaderné energetice včera otevřelo memorandum, které podepsal šéf Rosatomu Sergej Kirijenko a britský ministr energetiky Michael Fallon. Dokument by měl ruské straně prostřednictvím seminářů a konferencí umožnit lépe pochopit regulatorní procedury a plánovací procesy v britském jaderném sektoru.

Krom toho Rosatom uzavřel s britským strojním gigantem Rolls-Royce a finskou energetikou Fortum dohodu o předběžných přípravách na zhodnocení a poté i licencování ruských reaktorů v Británii. Několikastupňový proces schvalování reaktorového designu může regulačnímu úřadu trvat až pět let. Podle Rosatomu jsou v dohodě obsaženy nezbytné první kroky směrem k získání britské licence.

Velká Británie jádru vděčí za asi pětinu celkové produkce elektřiny v zemi. Životnost elektráren se ale rychle blíží ke konci. Z 16 stávajících reaktorů zbude do roku 2023 v provozu jediný. Jen letos budou vypnuty dva. Nové jaderné bloky, do nichž se Londýn pokouší přilákat zahraniční investory i technologie, mají nahradit vyřazené kapacity a také zvýšit podíl „čistých“ zdrojů v energetickém mixu země.

Prozatím je v plánu výstavba hned několika nových bloků. Francouzská EDF hodlá vystavět čtyři reaktory: dva v elektrárně Hinkley Point a dva v Sizewellu. Investičního partnera jí bude s největší pravděpodobností dělat čínská státní korporace CGN. Povolení na stavbu dalších čtyř bloků (v Anglesey a Gloucestershire) má společnost Horizon, z níž se po havárii ve Fukušimě stáhly německé energetiky E.ON a RWE a kterou letos koupil japonský koncern Hitachi. Zájem o Horizon přitom na jaře projevil Rosatom i čínské jaderné společnosti. Londýn tehdy trval na tom, že Číňané mohou v Horizonu získat jen minoritní část.

V Británii se z čínským firem krom CGN po reaktorech poohlíží State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC), která navázala strategické partnerství s americko-japonským Westinghousem. Číňané projevili zájem o projekt konsorcia NuGen v Sellafieldu, v němž EDF a španělská Iberdrola snižují účast. O podíl v NuGen prý má také zájem Westinghouse, Areva či kanadská Candu.

Britští experti podotýkají, že ambice Rostamu by mohly narazit na odlišný přístup britských regulátorů k zabezpečení reaktorů. Ten prý půjde těžko srovnat s ruským konstrukčním designem. Podle Simona Harrisona z konzultantské firmy Mott MacDonald by navíc ruské angažmá v Británii zvýšilo obavy tamní veřejnosti ohledně bezpečnosti jaderné energie, i když by byly neoprávněné. „Nejnovější ruské plány mají dobrý standard a jsou používány, nebo se o nich uvažuje v mnoha jiných zemích,“ uvedl Harrison. Téměř v každém článku v serióznějších britských médiích je Rosatom spojován s černobylskou havárií v roce 1986.

Pro vstup na britský jaderný trh budou muset ruské tlakovodní reaktory VVER nejprve získat základní posudek designu (GDA). S tím by Rosatomu mělo značně pomoci partnerství s Rolls-Roycem, který má zodpovídat za systémy řízení bezpečnosti elektrárny. Britové je pro ruský design dodávají i v rámci tendru na dostavbu českého Temelína.

Fortum je do ruských snah zapojen proto, že jakýkoli poskytovatel jaderné technologie se v Británii musí prokázat důvěryhodným partnerem se solidní zkušeností s provozováním elektráren. Fortum provozuje jaderné bloky ve Finsku a Švédsku.

Pro Rosatom je britský trh přitažlivý. Jde o jedinou západoevropskou zemi s ambiciózním jaderným programem. Podle zdrojů deníku Kommersant by proces licencování ruských technologií mohl být spuštěn v roce 2015. Šéf portálu AtomInfo.ru Alexandr Uvarov podotýká, že britský regulační úřad je velmi konzervativní a na zájemce o licenci klade vysoké nároky. Rosatom prý proto čeká hodně práce. Uvarov také připomíná, že Westinghouse proces licencování svého reaktoru AP1000, který je taktéž přihlášen v temelínském tendru, v Británii po pěti letech pozastavil.

(Zdroje: Kommersant, FT, ONR)


Váš názor
 • Ale nám Temelí dostaví s pomocí Zemáka
  08.09.2013 6:58

  "...experti podotýkají, že ambice Rostamu by mohly narazit na odlišný přístup britských regulátorů k zabezpečení reaktorů navíc v serióznějších britských médiích je Rosatom spojován s černobylskou havárií v roce 1986"
  Kšá
  • Získání licence na reaktory bude tvrdý oříšek
   10.09.2013 9:18

   Njn, s Brity je tak trochu problém, ti si královnu nevolí a nejsou tak blbí jako "vobyčejňáci" v Česku.
   mte
Aktuální komentáře
03.10.2022
22:03Wall Street zahajuje nový měsíc pozitivně. Akcie Tesla však - 8,6%  
18:12Komerční banka, a.s.: Návrh představenstva KB na distribuci části nerozděleného zisku
17:43Akcie se nadechly k růstu spolu s propadem dluhopisových výnosů  
17:29Stabilizace sazeb na vrcholu, nebo za čas opět znatelný pokles?
16:00Jízda na tržní dno zářím ještě neskončila, vyplývá z ukazatelů
15:28Schodek státního rozpočtu ke koni září vzrostl na 270,9 miliardy korun
14:15Týdenní výhled: Systémová rizika se derou do popředí  
12:48Fed to může přehnat a dno na akciích nepřichází během zvedání sazeb, domnívá se expert z Guggenheim
12:01Inflace v Turecku v září vystoupila na 83,5 procenta, nejvýše od roku 1998
11:37Logistické problémy Tesly zastiňují rekordní dodávky
11:11Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:51SAB Finance a.s.: SAB Finance a.s. oznamuje ukončení veřejné nabídky akcií společnosti
10:46Credit Suisse na rekordním dnu. Máme před sebou "kritický" okamžik, vzkazuje vedení zaměstnancům (+komentář)
10:27Podmínky v průmyslu se v září čtvrtý měsíc v řadě zhoršily. Index PMI je nejslabší od května 2020
10:15Trh se zemním plynem zůstane kvůli omezeným dodávkám napjatý i příští rok, varuje Mezinárodní agentura pro energii
9:57Britská vláda odvolala plán snížení daně z příjmu pro lidi s nejvyššími příjmy
9:35OPEC+ ve středu zasedne ve Vídni. Diskutovat se bude o snížení produkce o 1 milion barelů denně
9:33Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Informace o Pololetní zprávě k 30.06.2022
9:02Rozbřesk: Evropský plán na boj s drahými energiemi? Minimum možného
8:52Evropské akcie mohou týden zahajovat v záporu. Zátěží jsou Británie i Credit Suisse. Ropa vyhlíží zasedání OPEC+  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m