Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak nový zákon upravuje fondy kvalifikovaných investorů

Jak nový zákon upravuje fondy kvalifikovaných investorů

11.09.2013 5:30
Autor: Mgr. Ondřej Mikula, KŠB

Zrušený zákon o kolektivním investování upravoval speciální fondy kvalifikovaných investorů jako fondy podléhající méně přísným regulatorním požadavkům s ohledem na osoby investorů. Nový zákon o investičních společnostech a investičních fondech, který nabyl účinnosti v srpnu letošního roku, již neupravuje fondy kvalifikovaných investorů jako subkategorii speciálních fondů, jako tomu bylo v zákoně o kolektivním investování. Fondy kvalifikovaných investorů představují druhou skupinu investičních fondů vedle fondů kolektivního investování určených veřejnosti, jež zákon rozděluje na standardní, jako ty které splňují požadavky příslušných předpisů práva EU, a fondy speciální, které tyto požadavky nesplňují. V terminologii používané směrnicemi EU jsou fondy kvalifikovaných investorů stejně jako speciální fondy kolektivního investování tzv. alternativními investičními fondy podle směrnice AIFMD.

Jak už název fondů kvalifikovaných investorů napovídá, jedná se o fondy, jenž jsou určeny investorům – profesionálům, nikoliv tzv. investorům retailovým. To znamená, že investovat do těchto fondů mohou jen vybrané, zvlášť vymezené subjekty.  Patří mezi ně především finanční instituce, jako jsou banky, pojišťovny, penzijní společnosti, a podobně. Kvalifikovaným investorem může nicméně být i osoba, která písemně prohlásí, že si je vědoma rizik spojených s investováním do fondů kvalifikovaných investorů, přičemž její investice odpovídá alespoň 125 000 eur.  V případě tzv. kvalifikovaných fondů rizikového kapitálu (EuVECA) a kvalifikovaných fondů sociálního podnikání (EuSEF), u kterých skupinu aprobovaných investorů určují příslušná nařízení EU, je tato částka nižší a odpovídá 100 000 eur.

Zúžení skupiny povolených investorů však neznamená, že by fondy kvalifikovaných investorů nemohly být veřejně nabízeny. Pod hrozbou správních sankcí je však při takovém nabízení třeba vždy upozornit na to, že investorem se může stát pouze kvalifikovaný investor.

Méně přísné požadavky, větší možnosti

Vzhledem k jejich určení je logické, že s ohledem na nižší potřebu ochrany investorů jsou fondy kvalifikovaných investorů vystaveny méně přísným regulatorním požadavkům než fondy kolektivního investování. Řada pravidel je stanovena pouze podpůrně a je tedy možné se od nich vlastní úpravou odchýlit. Na rozdíl od fondů kolektivního investování je možné do fondů kvalifikovaných investorů shromažďovat rovněž penězi ocenitelné věci (výjimkou je, má-li fond formu komanditní společnosti na investiční listy, kde vklady mohou být jen peněžité).

Rozšířené možnosti mají fondy kvalifikovaných investorů i co do přípustných právních forem. Tyto investiční fondy mohou mít právní formu podílového fondu, společnosti s ručením omezeným, družstva, evropské společnosti, svěřenského fondu, komanditní společnosti nebo akciové společnosti. V obou posledně zmíněných příkladech lze přitom využít rovněž nových modifikací – komanditní společnosti na investiční listy, resp. akciové společnosti s proměnným základním kapitálem (SICAV). Je však nutné opět upozornit, že tyto modifikace a právní formu svěřenského fondu bude možné použít až po účinnosti rekodifikace soukromého práva, tedy od 1. 1. 2014.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.07.2020
15:17Politico: Všichni budeme mluvit německy?
9:11Víkendář: Nová nejbohatší země na světě?
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data