Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak nový zákon upravuje fondy kvalifikovaných investorů

Jak nový zákon upravuje fondy kvalifikovaných investorů

11.9.2013 5:30
Autor: Mgr. Ondřej Mikula, KŠB

Zrušený zákon o kolektivním investování upravoval speciální fondy kvalifikovaných investorů jako fondy podléhající méně přísným regulatorním požadavkům s ohledem na osoby investorů. Nový zákon o investičních společnostech a investičních fondech, který nabyl účinnosti v srpnu letošního roku, již neupravuje fondy kvalifikovaných investorů jako subkategorii speciálních fondů, jako tomu bylo v zákoně o kolektivním investování. Fondy kvalifikovaných investorů představují druhou skupinu investičních fondů vedle fondů kolektivního investování určených veřejnosti, jež zákon rozděluje na standardní, jako ty které splňují požadavky příslušných předpisů práva EU, a fondy speciální, které tyto požadavky nesplňují. V terminologii používané směrnicemi EU jsou fondy kvalifikovaných investorů stejně jako speciální fondy kolektivního investování tzv. alternativními investičními fondy podle směrnice AIFMD.

Jak už název fondů kvalifikovaných investorů napovídá, jedná se o fondy, jenž jsou určeny investorům – profesionálům, nikoliv tzv. investorům retailovým. To znamená, že investovat do těchto fondů mohou jen vybrané, zvlášť vymezené subjekty.  Patří mezi ně především finanční instituce, jako jsou banky, pojišťovny, penzijní společnosti, a podobně. Kvalifikovaným investorem může nicméně být i osoba, která písemně prohlásí, že si je vědoma rizik spojených s investováním do fondů kvalifikovaných investorů, přičemž její investice odpovídá alespoň 125 000 eur.  V případě tzv. kvalifikovaných fondů rizikového kapitálu (EuVECA) a kvalifikovaných fondů sociálního podnikání (EuSEF), u kterých skupinu aprobovaných investorů určují příslušná nařízení EU, je tato částka nižší a odpovídá 100 000 eur.

Zúžení skupiny povolených investorů však neznamená, že by fondy kvalifikovaných investorů nemohly být veřejně nabízeny. Pod hrozbou správních sankcí je však při takovém nabízení třeba vždy upozornit na to, že investorem se může stát pouze kvalifikovaný investor.

Méně přísné požadavky, větší možnosti

Vzhledem k jejich určení je logické, že s ohledem na nižší potřebu ochrany investorů jsou fondy kvalifikovaných investorů vystaveny méně přísným regulatorním požadavkům než fondy kolektivního investování. Řada pravidel je stanovena pouze podpůrně a je tedy možné se od nich vlastní úpravou odchýlit. Na rozdíl od fondů kolektivního investování je možné do fondů kvalifikovaných investorů shromažďovat rovněž penězi ocenitelné věci (výjimkou je, má-li fond formu komanditní společnosti na investiční listy, kde vklady mohou být jen peněžité).

Rozšířené možnosti mají fondy kvalifikovaných investorů i co do přípustných právních forem. Tyto investiční fondy mohou mít právní formu podílového fondu, společnosti s ručením omezeným, družstva, evropské společnosti, svěřenského fondu, komanditní společnosti nebo akciové společnosti. V obou posledně zmíněných příkladech lze přitom využít rovněž nových modifikací – komanditní společnosti na investiční listy, resp. akciové společnosti s proměnným základním kapitálem (SICAV). Je však nutné opět upozornit, že tyto modifikace a právní formu svěřenského fondu bude možné použít až po účinnosti rekodifikace soukromého práva, tedy od 1. 1. 2014.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.6.2018
22:01Wall Street opět v červených číslech
18:39Ještě lepší než Amazon  
17:43Pražská burza v červeném, ale Kofola po středečním propadu šplhá vzhůru! V Evropě trpěly banky a automobilky
17:29Koruna dokázala najít oporu, libře pomohla BoE, dolar ztrácí  
16:11Spor USA-Čína: Daimler je první, kdo bije na poplach. Přibudou jiní?
15:10Koruna rozdivočela před ČNB. Nejslabší od října  
14:47Páteční valnou hromadu ČEZ budou provázet spory, soudí analytici
14:45Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur
14:33Finanční ředitel společnosti Kofola Buryš dokoupil zlevněné akcie
13:44Britské sazby beze změny, ale po vyrovnanějším hlasování. Libra stoupá
12:56ČEZ před valnou hromadou: Transformace nebo rozdělení (prognóza analytika Patrie)  
11:27Dvojí vstup Xiaomi na burzu: Jak nakrmit vlka a kozu si nechat
10:56Koruna atakuje 26,00 - ranní pád naznačuje ústup spekulantů z české měny  
10:37Pražská burza u zelené nuly, Kofola se vrací na původní hodnoty. V Evropě se trápí automobilky
9:43Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná
9:12Rozbřesk: Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu
8:59Čínské investice v USA letos klesly o 92 %. Peking začal prodávat i americký dluh
8:56Evropa by mohla následovat Ameriku do zeleného, Německo nerozhodné  
8:25MMF schválil úvěr 50 miliard USD pro Argentinu
6:18Ocitli jsme se v bublině podnikového dluhu?

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  14:30USA - Index filadelfského Fedu
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.