Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Asad: Sýrie má chemické zbraně, zničení si vyžádá rok a miliardu dolarů

Asad: Sýrie má chemické zbraně, zničení si vyžádá rok a miliardu dolarů

19.9.2013 9:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Sýrie má chemické zbraně a tento arzenál bude zničen. Jeho likvidace bude stát jednu miliardu dolarů a potrvá nejméně rok. Syrský prezident Bašár Asad to uvedl v rozhovoru pro americkou zpravodajskou televizi Fox News. Ujistil, že syrská vláda dodrží dohodu dosaženou s Ruskem a USA ohledně likvidace svého chemického arzenálu. Zároveň ale kategoricky prohlásil, že jeho síly nejsou odpovědné za útok s nasazením chemických zbraní z 21. srpna u Damašku.

Asad ve svém vystoupení podle agentury Reuters řekl, že jeho vláda je připravena odevzdat své chemické zbraně kterékoliv zemi, která bude ochotná vzít na sebe riziko jejich převzetí. Na otázku, zda by byl ochoten předat syrské chemické zbraně americké vládě, Asad odpověděl: "Jak jsem řekl, bude to vyžadovat spoustu peněz, zhruba jednu miliardu. Bude to velmi škodlivé pro životní prostředí. Jestli je americká administrativa připravena zaplatit takové peníze a převzít odpovědnost za převezení toxických látek do Spojených států, proč by to neudělali?"

Asad před týdnem podepsal dekret o přistoupení Sýrie k Úmluvě o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní. V sobotu pak Spojené státy a Rusko dospěly k rámcové dohodě v otázce zničení syrských chemických zbraní. Sýrie musí podle dohody do týdne předat seznam svého chemického arzenálu, do poloviny příštího roku musejí být chemické zbraně ze Sýrie odvezeny a zničeny. Experti ale pochybují, že se podaří tento plán v podmínkách občanské války v zemi realizovat. Syrský prezident ale prohlásil, že jeho země "není v občanské válce".

"Máme válku, nový druh války s desetitisíci džihádisty" více než 80 národností, řekl Asad. "Mohu vám říci, že 80 procent - a někteří říkají 90 procent, nemáme přesné údaje - těchto teroristů, jsou členové Al-Káidy a jejích odnoží," dodal v rozhovoru vedeném v angličtině se dvěma významnými redaktory televize Fox News.

V této válce podle Asada zahynuly od jejího vypuknutí před dvěma a půl lety "desetitisíce Syřanů" a také 15 tisíc vládních vojáků. Ti byli zabiti většinou při "teroristických útocích, sebevražedných atentátech a vraždách".

Řekl také, že nepřistoupil na zničení syrského chemického arzenálu kvůli americké hrozbě vojenského zásahu. „Sýrie se nikdy nepodvoluje hrozbám. Spíše jsme odpověděli na ruskou iniciativu, z vlastní potřeby a přesvědčení," prohlásil Asad.

Použití chemických zbraní, konkrétně nervového plynu sarin, při srpnovém útoku u Damašku "jasně a nezvratně" prokázali inspektoři OSN ve své zprávě předložené v pondělí generálnímu tajemníkovi OSN. Neukázali v ní ale na jeho viníka. Asad označil v rozhovoru s Fox News tuto zprávu inspektorů za "nereálnou a nepravdivou".

„Každý může vyrobit sarin,“ prohlásil syrský prezident a dodal, že útok u Damašku byl zločinem. "Takže ne, my jsme ho nespáchali. Jedním slovem, nepoužili jsme žádné chemické zbraně v Ghútě (damašské předměstí)," prohlásil Asad.

Západní státy, především Francie, Velká Británie a USA, na základě předloženého důkazního materiálu považují za "nezpochybnitelného" pachatele srpnového chemického útoku vládu v Damašku. Rusko naproti tomu podporuje stanovisko syrské vlády a označuje útok za provokaci ze strany povstalců.

Rada bezpečnosti OSN v současnosti připravuje rezoluci požadující od Damašku likvidaci jeho chemického arzenálu. Zástupci pěti stálých členů Rady se ve středu už podruhé sešli k projednání návrhu rezoluce předloženého západními státy. Snaží se nalézt kompromis mezi požadavkem Západu, aby rezoluce obsahovala hrozbu silou, pokud by se jí Damašek nepodřídil, a kategoricky odmítavým stanoviskem Moskvy v tomto bodě.

Pokud by se podařilo pětici stálých členů RB dospět ke kompromisnímu řešení, mohla by Rada o dokumentu hlasovat o víkendu, uvedla agentura Reuters.

(Zdroj: čtk, FoxNews, Reuters)

Dění kolem Sýrie sledujte na Patria.cz:
Sýrie


Váš názor
 • vadou na
  19.9.2013 11:33

  kráse je, že Asád neměl žádný rozumný důvod k požití sarinu. Stejně nelogické ovšem je, že ty chemické zbraně má
  lime
 • nuž co
  19.9.2013 11:09

  aspoň bude práce. Vojensko chemická loby bude mít zase kšefty... i mléko bude... i chléb bude... soudruzi :-))
  Jesse
 • Syrie bude ničit chemické zbraně
  19.9.2013 10:27

  taky dobrý a zázrak. Před dvěma týdny prohlašoval Asad, že je nemá. Stejně jako kdysi Rusáci taky odváželi neexistující rakety z Kuby. Pak jim věřte........ na základě předloženého důkazního materiálu se považuje za "nezpochybnitelného" pachatele srpnového chemického útoku vláda v Damašku. Rusko naproti tomu podporuje stanovisko syrské vlády...... a že ještě taky nevykřikujou " O nás bez nás"
  Hoi si Leung
  • Re: Syrie bude ničit chemické zbraně
   19.9.2013 11:12

   V tomto směru prohráli lháři v Kremlu na plné čáře. Jako ostatně vždy.
   Jesse
  • Re: Syrie bude ničit chemické zbraně
   19.9.2013 10:47

   Nevíte někdo náhodou kde sehnali sarin členové sekty "Óm šinrikjó" při útoku v Tokijseém metru v roce 1995 ?
   -jik-
   • Tak už jsem to našel, vyráběli si ho sami
    19.9.2013 10:59

    ...V roce 1993 byl sarin vybrán jako hlavní zbraň kvůli vysoké smrtelnosti, dobře dostupnému materiálu a technologii. Kromě sarinu chemikové v laboratoři nazvané Satian 7 vyráběli také paralytický plyn VX, kyanid a yperit. ... /zdroj : Petra Polášková Óm šinrikjó v kontextu současné japonské religiozity/
    -jik-
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba