Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké firmy stahují výrobu z Číny, končí „offshoring“, začíná „reshoring“

Americké firmy stahují výrobu z Číny, končí „offshoring“, začíná „reshoring“

26.09.2013 7:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Americké firmy se stále více obracejí k „reshoringu“, tedy stahování výrobních kapacit z Číny do USA. Tento posun je odrazem zmenšující se konkurenční výhody Číny, která po letech rychlého růstu přestává být nízkonákladovým výrobním centrem světové ekonomiky. V USA by tak měla v budoucnu vzrůst zaměstnanost ve výrobním sektoru, i když oficiální data z minulého roku tento vývoj nepotvrzují. Mezi firmami, které v poslední době ohlásily přesun výroby z Číny do Spojených států, je výrobce hraček K’Nex, společnost Trellis Earth Products, která vyrábí bioplasty, či textilní společnost Handful.

Průzkum Boston Consulting Group ukázal, že 21 % z 200 ředitelů velkých výrobních společností už výrobu z Číny přesouvá, nebo tak hodlá učinit v následujících dvou letech. A dalších 33 % ředitelů o tomto kroku uvažuje. Tato čísla jsou výrazně vyšší než ta, která ukázal stejný průzkum BCG v minulém roce. Tehdy výrobu přesouvalo jen 10 % tázaných a 27 % z nich tento krok zvažovalo. Nejčastěji zmiňovaným faktorem, který za tímto rozhodnutím stojí, jsou náklady práce s tím, že výhoda, kterou Čína v této oblasti poskytovala, se zmenšuje. Mzdy v této zemi totiž rostou tempem 15 – 20 % ročně, zatímco ve Spojených státech to v roce 2011 bylo jen 1,6 %.

Doposud se popsaná změna a zvyšující se konkurenceschopnost USA na zaměstnanosti v této zemi výrazněji neprojevily. Po recesi došlo nejdříve k prudkému zlepšení zaměstnanosti ve výrobním sektoru, poté ale přišla stagnace a zaměstnanost se pohybuje mírně pod 12 miliony. Hal Sirkin z BCG se však domnívá, že efekt reshoringu bude patrný v následujících několika letech. „Jde o vedoucí indikátory. Pokud se má továrna rozjet v roce 2015, musí být tento krok plánován v roce 2011, či nejpozději 2012,“ uvádí Sirkin.

BCG očekává, že na konci desetiletí vytvoří reshoring a rostoucí exporty 0,6 – 1,2 milionu nových pracovních míst v americkém výrobním sektoru. U jednotlivých odvětví se bude efekt lišit. Největšími kandidáty na reshoring jsou ty firmy, u kterých náklady práce leží nízko a které zároveň čelí vysokým nákladům na přepravu, či musí být blízko zákazníkovi. Investice do energeticky náročných odvětví také podporuje boom těžby ropy a plynu z alternativních ložisek. Týká se to zejména petrochemie.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data