Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přeshraniční „private placement“ investičních fondů v ČR v novém ZISIF: 1. díl

Přeshraniční „private placement“ investičních fondů v ČR v novém ZISIF: 1. díl

16.10.2013 5:30
Autor: Mgr. Ondřej Mikula, KŠB

Neveřejné nabízení (private placement) je ve světě hojně využívanou metodou distribuce rizikových investičních fondů jako jsou například hedgeové či private equity fondy, které nejsou pro veřejnou nabídku určenou retailovým investorům vhodné. Neveřejné nabízení, jež typicky směřuje zejména vůči institucionálním investorům (penzijním fondům, bankám apod.), logicky zpravidla nepodléhá takovým informačním povinnostem a dalším regulatorním požadavkům jako nabízení veřejné.

Jde-li o zahraniční investiční fondy, reguloval dnes již zrušený zákon o kolektivním investování pouze jejich veřejné nabízení. Neveřejné nabízení bylo v zásadě postaveno mimo jakoukoliv regulaci. Samotný zákon však nedefinoval hranici mezi nabízením veřejným a neveřejným. To svým stanoviskem z roku 2004 učinila někdejší komise pro cenné papíry, přičemž toto vymezení bylo následně „aktualizováno“ Českou národní bankou v únoru letošního roku. Na základě toho lze (i nyní) za neveřejné nabízení považovat případ, kdy navrhovatel oslovuje jen malý okruh oslovených investorů, s jasnou vazbou mezi navrhovatelem a oslovenými, kterých je méně než 150. Kvalifikovaní investoři přitom do tohoto počtu zahrnováni nejsou.

Zákon o investičních společnostech a investičních fondech obsahuje v souladu se směrnicí AIFMD novou definici nabízení, ze které je zřejmé, že zahrnuje jak veřejné, tak neveřejné nabízení. Nabízením investic do investičního fondu se zjednodušeně rozumí nabízení cenných papírů vydávaných fondem, resp. podílových listů fondu, či nabízení jiné možnosti účasti na investičním fondu. Bližší vymezení jednání, které lze za nabízení považovat, chybí a bude muset být vymezeno rozhodovací praxí příslušných orgánů ve vztahu ke konkrétním případům.

Co nabízením naopak není

Regulaci spojené s nabízením investic do investičních fondů se lze vyhnout tím, že rozhodnutí o investici (resp. o nabytí cenného papíru emitovaného fondem, podílového listu apod.) učiní investor z vlastního podnětu (tzv. reverse solicitation). V takovém případě se totiž o nabízení ve smyslu ZISIF vůbec nejedná.

Co se rozumí rozhodnutím investora z vlastního podnětu, zákon blíže nerozvádí a zatím tak nečiní ani žádné výkladové materiály ČNB. V Evropě se k obdobnému ustanovení vyjádřila Britská FCA, která pouze uvedla, že správci fondů se při jednání s investory mohou spolehnout na výslovné prohlášení investorů o tom, že nabídka je činěna na základě jejich podnětu. Nesmí však podle FCA vyjít najevo, že účelem tohoto prohlášení je obejít regulatorní požadavky vyplývající z AIFMD. 

Obecně lze patrně vyjít z toho, že za nabízení investic do investičních fondů nebudou považovány různé prezentace správcovských společností o způsobu svého fungování, svých zkušenostech, o svých investičních strategiích a přístupu při správě portfolií bez vztahu ke konkrétnímu investičnímu fondu. Pokud při takové prezentaci investor vznese dotaz, zda správcovská společnost může nabídnout také investici do investičních fondů, navazující komunikace již zřejmě nabízením ve smyslu ZISIF nebude, neboť při případné realizaci investice půjde o rozhodnutí investora z vlastního podnětu.

Pochází-li však prvotní informace o spravovaných investičních fondech a možností investic do nich od správce (nebo případně od zástupce správce, apod.), a to i tehdy, jsou-li tyto informace například volně dostupné v českém jazyce na internetových stránkách, lze to patrně za nabízení v ČR dle ZISIF považovat. To nově podléhá souboru pravidel, která si představíme v příštím příspěvku.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
02.07.2020
22:03Wall Street poskočila na výborných číslech z trhu práce
17:41Neohrozitelná firma

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data