Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přeshraniční „private placement“ investičních fondů v ČR v novém ZISIF: 1. díl

Přeshraniční „private placement“ investičních fondů v ČR v novém ZISIF: 1. díl

16.10.2013 5:30
Autor: Mgr. Ondřej Mikula, KŠB

Neveřejné nabízení (private placement) je ve světě hojně využívanou metodou distribuce rizikových investičních fondů jako jsou například hedgeové či private equity fondy, které nejsou pro veřejnou nabídku určenou retailovým investorům vhodné. Neveřejné nabízení, jež typicky směřuje zejména vůči institucionálním investorům (penzijním fondům, bankám apod.), logicky zpravidla nepodléhá takovým informačním povinnostem a dalším regulatorním požadavkům jako nabízení veřejné.

Jde-li o zahraniční investiční fondy, reguloval dnes již zrušený zákon o kolektivním investování pouze jejich veřejné nabízení. Neveřejné nabízení bylo v zásadě postaveno mimo jakoukoliv regulaci. Samotný zákon však nedefinoval hranici mezi nabízením veřejným a neveřejným. To svým stanoviskem z roku 2004 učinila někdejší komise pro cenné papíry, přičemž toto vymezení bylo následně „aktualizováno“ Českou národní bankou v únoru letošního roku. Na základě toho lze (i nyní) za neveřejné nabízení považovat případ, kdy navrhovatel oslovuje jen malý okruh oslovených investorů, s jasnou vazbou mezi navrhovatelem a oslovenými, kterých je méně než 150. Kvalifikovaní investoři přitom do tohoto počtu zahrnováni nejsou.

Zákon o investičních společnostech a investičních fondech obsahuje v souladu se směrnicí AIFMD novou definici nabízení, ze které je zřejmé, že zahrnuje jak veřejné, tak neveřejné nabízení. Nabízením investic do investičního fondu se zjednodušeně rozumí nabízení cenných papírů vydávaných fondem, resp. podílových listů fondu, či nabízení jiné možnosti účasti na investičním fondu. Bližší vymezení jednání, které lze za nabízení považovat, chybí a bude muset být vymezeno rozhodovací praxí příslušných orgánů ve vztahu ke konkrétním případům.

Co nabízením naopak není

Regulaci spojené s nabízením investic do investičních fondů se lze vyhnout tím, že rozhodnutí o investici (resp. o nabytí cenného papíru emitovaného fondem, podílového listu apod.) učiní investor z vlastního podnětu (tzv. reverse solicitation). V takovém případě se totiž o nabízení ve smyslu ZISIF vůbec nejedná.

Co se rozumí rozhodnutím investora z vlastního podnětu, zákon blíže nerozvádí a zatím tak nečiní ani žádné výkladové materiály ČNB. V Evropě se k obdobnému ustanovení vyjádřila Britská FCA, která pouze uvedla, že správci fondů se při jednání s investory mohou spolehnout na výslovné prohlášení investorů o tom, že nabídka je činěna na základě jejich podnětu. Nesmí však podle FCA vyjít najevo, že účelem tohoto prohlášení je obejít regulatorní požadavky vyplývající z AIFMD. 

Obecně lze patrně vyjít z toho, že za nabízení investic do investičních fondů nebudou považovány různé prezentace správcovských společností o způsobu svého fungování, svých zkušenostech, o svých investičních strategiích a přístupu při správě portfolií bez vztahu ke konkrétnímu investičnímu fondu. Pokud při takové prezentaci investor vznese dotaz, zda správcovská společnost může nabídnout také investici do investičních fondů, navazující komunikace již zřejmě nabízením ve smyslu ZISIF nebude, neboť při případné realizaci investice půjde o rozhodnutí investora z vlastního podnětu.

Pochází-li však prvotní informace o spravovaných investičních fondech a možností investic do nich od správce (nebo případně od zástupce správce, apod.), a to i tehdy, jsou-li tyto informace například volně dostupné v českém jazyce na internetových stránkách, lze to patrně za nabízení v ČR dle ZISIF považovat. To nově podléhá souboru pravidel, která si představíme v příštím příspěvku.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.06.2021
16:49Propast mezi komoditními a dluhopisovými trhy přetrvává
16:31Chorvatská automobilka Rimac vstoupí příští rok na burzu. S Porsche prý chce převzít Bugatti
15:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení rozhodování per rollam 16_06_2021
14:53Photon Energy nabízí investorům zhruba pětinový podíl
14:31Expert společnosti Fundstrat prudce změnil svůj názor na FAANG. Strach je za námi, tvrdí
14:30J&T INVESTMENTS SICAV, a.s.: Navýšení objemu investičních akcií
13:09Přímé investice z Číny do EU a Británie loni klesly téměř o polovinu
13:04Děkuji, raději vodu. Hodnota Coca-Coly se po odmítavém gestu Cristiana Ronalda propadla
11:50Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla, průmysl se začal zotavovat
11:06Býk na evropských akciích poběží dál, věří stratégové a upozorňují na slušný diskont vůči USA
10:34Vyšší sazby už v červnu a zpomalující Čína  
10:30Inflace a co by o ní investor měl vědět. Registrujte se na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
9:49Ceny průmyslových výrobců rostly v květnu počtvrté za sebou. Zdražily stavební práce i materiály
9:31Nidetzký: Měli bychom vyslat signál, že vyšší inflaci nehodláme tolerovat. Benda: ČNB se "nebojí použít" nástroje proti inflaci
9:08Rozbřesk: Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí, Fed svou prognózu představí dnes
8:50Evropské akcie jsou před Fedem ve vyčkávacím modu. Nidetzký a Benda hovoří k vyšší inflaci  
8:24Velká poptávka po eurobankovkách během pandemie vrhá stín na budoucí zavedení digitálního eura
6:07Rusch: Teslu na 1 000 dolarů potáhne autonomní řízení
15.06.2021
22:03Wall Street ustoupila ze svých maxim, ropa nejvýše od roku 2018  
17:41Obrat megacyklu vytáhl valuační prémie růstových akcií k rekordům, i po korekci jsou stále vysoko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (05/21 Q2, Aft-mkt)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
9:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
9:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba