Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonské banky vzkazují jakuze: U nás už nic nedostanete

Japonské banky vzkazují jakuze: U nás už nic nedostanete

18.10.2013 16:08
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Japonský organizovaný zločin čeká utažení finanční kohoutků. Možná. Tamní bankovní asociace ohlásila, že jí s neukázněnými členy jakuzy, kteří nesplácejí úvěry, došla trpělivost a že se je bude s pomocí policie snažit vytěsnit z řad svých zákazníků.

Radikální krok bank je reakcí na skandál kolem obří finanční skupiny Mizuho, která v září přiznala, že zločineckým bandám poskytovala peníze přes divizi spotřebitelských úvěrů Orient Corp.

Předseda bankovní asociace Takeši Kunibe reportérům na včerejší tiskové konferenci sdělil, že víc než 200 domácích a zahraničních bankovních ústavů bude s policisty sdílet informace o kriminálních syndikátech, které by tak měly přijít o zdroje financování.

Po vypuknutí aféry nařídil regulátor Mizuhu vylepšit interní procedury a odhalené podezřelé transakce ihned hlásit. Půjčování peněz „antisociálním živlům“, jak je Kunibe nazval, trvalo víc než dva roky, než si ho někdo všiml. Celkem gangsteři získali 2 mil. USD, většinou formou úvěrů na auta.

Vypořádat se s praktikami jakuzy bude pro japonské banky tvrdý oříšek. Zájemci o úvěr z řad kriminálníků zpravidla po získání peněz zaplatí jednu až dvě splátky, aby se vyhnuli trestnímu stíhání, a pak už bance nic dalšího nepošlou. V roce 2009 zkrachovala banka založená starostou Tokia na podporu malých a středních podniků, jelikož ve spárech jakuzy skončila velká část jejího úvěrového portfolia.

O rok později policie ohlásila „zdvojnásobení“ úsilí o tvrdý postih mafie s tím, že se její členové ve snaze vylepšit si příjmy stále více zaměřují na stavebnictví, odpadové hospodářství a finanční trhy. Parlament schválil zákon, který po všech zájemcích o úvěr vyžaduje podepsat čestné prohlášení, že nejsou součástí jakuzy.

Začátkem letošního roku se brokeři spojili s policií a potenciální klienti musí projít filtrem přes databázi s desítkami tisíc jmen spojených s kriminálním podsvětím. Podobný záměr teď mají banky, které se tak snaží obnovit důvěru lidí ve své podnikání.

Podle Jakea Adelsteina, který jakuzu dlouhodobě sleduje a píše o ní, by opatření mohla přinést částečný úspěch. Gangsteři by prý ale mohli zkusit úhybný manévr a převádět úvěry na společníky, kteří ještě v databázích nefigurují. „Pokud si udržujete odstup a vaše fotky nejsou v tisku, jste v suchu,“ tvrdí autor, jehož memoáry z roku 2009 budou zfilmovány ve snímku Tokyo Vice s Danielem Radcliffem v hlavní roli.

(Zdroje: FT, Bloomberg)


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data