Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová prognóza MF: Pokles ekonomiky o procento, schodek rozpočtu 2,9 %

Nová prognóza MF: Pokles ekonomiky o procento, schodek rozpočtu 2,9 %

31.10.2013 14:22
Autor: Redakce, Patria Online

Ministerstvo financí zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by měl hrubý domácí produkt (HDP) klesnout o jedno procento a příští rok stoupnout o 1,3 procenta. Uvedlo to dnes ministerstvo v nové makroekonomické prognóze. Ještě v červenci úřad odhadoval pro letošek pokles o 1,5 procenta a v roce 2014 růst o 0,8 procenta.

„Reálný HDP, který v prvním čtvrtletí 2013 vykázal překvapivě silný mezičtvrtletní pokles o 1,3 %, se ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšil o 0,6 %. Ekonomika tak sice technicky vystoupila z rok a půl trvající recese, oproti 2. čtvrtletí 2012 byl ale HDP o 1,3 % nižší. I přes očekávané oživování ekonomiky by se tak za celý letošní rok měl ekonomický výkon snížit o 1,0 %, a to zejména kvůli propadu tvorby hrubého kapitálu,“ okomentovalo v prognóze MF ČR.

Prakticky stejný odhad vývoje ekonomiky MF zveřejnilo již na konci září v souvislosti se schvalováním návrhu státního rozpočtu na příští rok. Tehdy pro letošek počítalo MF s poklesem o 1,1 procenta a příští rok s růstem o 1,3 procenta. Vláda Jiřího Rusnoka tehdy schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 112 miliard korun.

Spotřebitelské ceny by měly růst podle MF jen velmi mírným tempem. Úřad počítá letos s průměrnou mírou inflace 1,4 procenta a v roce 2014 dokonce s poklesem pod jedno procento. "Inflace bude v příštím roce velmi nízká především díky poklesu cen elektřiny," uvedlo MF.

S odkazem na notifikace EU ministerstvo rovněž uvedlo, že deficit veřejných financí by měl letos činit 2,9 procenta HDP, což je zároveň cíl MF pro rok 2014. EU požaduje udržení deficitu pod třemi procenty.

Zaměstnanost, jejíž meziroční růst se po celý loňský rok navzdory recesi zrychloval, by se letos mohla podle prognózy zvýšit o 1,2 %. Tento do jisté míry paradoxní vývoj byl umožněn rozšiřováním částečných úvazků a poklesem počtu odpracovaných hodin na pracovníka. Pro rok 2014 je odhadován růst zaměstnanosti o 0,4 %.

Míra nezaměstnanosti (VŠPS) by se z loňských 7,0 % měla pozvolna zvyšovat. V tomto roce by mohla dosáhnout 7,1 %, v roce 2014 pak 7,3 %. Růst objemu mezd a platů, který by letos mohl dosáhnout 0,8 %, by se v roce 2014 měl zrychlit na 2,5 %. V obou letech by tak tempo růstu objemu mezd a platů mělo předstihnout dynamiku nominálního HDP, stojí v prognóze MF.

Česká národní banka zveřejní novou prognózu ve čtvrtek 7. listopadu. Podle nynější počítá letos s poklesem ekonomiky o 1,5 procenta a příští rok s růstem o 2,1 procenta. Česká bankovní asociace očekává letos pokles HDP o procento a příští rok růst o 1,6 procenta.

Rovněž dnes zveřejněné odhady poradenské společnosti EY počítají letos s jednoprocentním poklesem a příští rok s růstem o 1,9 procenta. "Zda bude skutečně dosažené tempo růstu v roce 2014 ještě vyšší, než je náš aktuální odhad, to bude záviset na případném nárůstu veřejných výdajů na infrastrukturu a bytovou výstavbu. V tomto směru by mohly výrazně pomoci evropské fondy a rovněž uvolnění úsporných opatření po říjnových volbách," uvedl vedoucí partner v EY ČR Jan Fanta.


Odhady ministerstva financí (v závorce uvedeny odhady z předchozí dubnové predikce):

2012 odhad 2013 odhad 2014
HDP

- 1 %

- 1 % (-1,5 %)

1,3 % (0,8 %)

Průměrná míra inflace

3,3 %

1,4 % (1,6 %)

0,7 % (1,4 %)

Spotřeba domácností (vývoj)

- 2,1 %

0,2 % (- 0,8 %)

0,9 % (0,4 %)

Nezaměstnanost

7 %

7,1 % (7,5 %)

7,3 % (7,6 %)

 
(Zdroj: MF ČR, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data