Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaostřeno na ČNB: Deflace na dohled

Zaostřeno na ČNB: Deflace na dohled

31.10.2013 18:44
Autor: David Marek

Na první pohled dochází ke schizofrenní situaci, kdy sice skončila recese, inflace však stále klesá. Má měnová politika počkat, až se oživení začne promítat i do vývoje cen, nebo má uvolnit měnové podmínky, aby zareagovala na přibližující se deflaci?

Postupná dezinflace snížila inflaci ve spotřebitelských cenách na jedno procento. Měnově-politická inflace, nezahrnující primární vliv změny nepřímých daní, již klesla na pouhé 0,2 procenta. Jádrová inflace je už déle než čtyři roky nepřetržitě záporná. Inflace ve výrobních cenách v průmyslu se pohybuje pod jedním procentem. Produkční ceny v zemědělství, stavebnictví a sektoru služeb v meziročním srovnání dokonce klesají, stejně jako dovozní ceny.

Vyhlídky do dalších měsíců ukazují, že by inflace mohla dále ztratit na síle. Příští rok se nebude opakovat zvyšování DPH a s ním související inflační impuls. Před námi je nejspíše poměrně výrazné snížení cen elektřiny, a to jak silové elektřiny, tak i regulovaných plateb (poplatek za distribuci, příspěvek na OZE). V první polovině příštího roku by kvůli tomu mohla celková inflace ve spotřebitelských cenách flirtovat s nulou.

S poklesem inflace a její prognózy se zvyšuje také potřeba uvolnění měnových podmínek. Úrokové sazby to zajistit nemohou, adekvátní úroveň měnových podmínek by měl tedy zajistit kurz koruny. Před měsícem ukazovala reakční funkce měnové politiky, že odpovídající úrovní by byl kurz 26,40-26,50 CZK/EUR. Po dosazení aktuálních dat a prognóz nyní vychází interval 26,70-26,80 CZK/EUR.

Teorie a modely jsou jedna věc, praxe rozhodování o měnové politice a komplexní zvážení rizik věc jiná. Zdá se, že příkop v názoru na devizové intervence je mezi členy bankovní rady opravdu hluboký. Nicméně odborné úvahy o intervencích jdou v ČNB poměrně daleko, jak například ukazuje analýza člena bankovní rady Lubomíra Lízala a Jiřího Schwarze publikovaná tento měsíc ve sborníku BIS, v níž je zmíněna praxe devizových intervencí švýcarské a izraelské centrální banky. Že by inspirace pro intervence ČNB, kdyby se přeci jen jazýček vah vychýlil na jejich stranu?

Celý report si klienti placených služeb mohou stáhnout ve formátu PDF spolu s dalšími analýzami zde.


Čtěte více:

Část bankovní rady ČNB je pro okamžité zahájení intervencí proti koruně, ukázal záznam z jednání
04.10.2013 9:32
Většina členů bankovní rady České národní banky se na posledním jednán...
Lízal (ČNB): Intervence k oslabení koruny jsou racionální volbou
16.10.2013 12:06
Devizové intervence k oslabení české koruny jsou racionální volbou pro...
Singer (ČNB): Potřebujeme slabší korunu. Bude-li třeba, zahájíme intervence
23.10.2013 10:24
Ačkoli jsou v české ekonomice patrné známky přicházejícího oživení, př...
Goldman Sachs: Proč se nám líbí evropské měny
24.10.2013 12:03
Euro na dvouletém vrcholu nemusí být konečnou a stále stojí za to zváž...

Váš názor
  • no, jasně
    31.10.2013 21:35

    ten,kdo byl letos párkrát u moře, lyžovat na ledovci, koupil si novou Audinu, byt anebo barák, ten má inflaci 1%. Nebo dokonce zápornou. Většina,která má peníze jen na to, aby se najedla, umyla, zatopila si a bydli v nájmu, ta má inflaci procent deset.
    baryk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m