Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schválená novela insolvenčního zákona: Mají věřitelé důvod k radosti?

Schválená novela insolvenčního zákona: Mají věřitelé důvod k radosti?

5.11.2013 5:30
Autor: Richard Hamran, KSB

Míra právní jistoty a efektivity insolvenčního práva neovlivňuje pouze míru uspokojení věřitelů, ale v širším měřítku i kvalitu podnikatelského prostředí a tím i ochotu zahraničních investorů podnikat právě v České republice. Vztah mezi oběma veličinami přitom jistě platí obousměrně a měřit kvalitu té první pak zjednodušeně řečeno lze stavem té druhé.

Zlepšení u obou zmíněných jevů má přinést i systémová novela insolvenčního zákona, kterou jsme si v minulých týdnech představili z různých pohledů, například tady, tady či zde. Nyní dostávají prostor věřitelé - jak novela ovlivní jejich postavení v insolvenčním řízení?

Vedle témat jako je zmírnění „sankčních“ ustanovení § 178 a 179 insolvenčního zákona nebo posílení role zajištěných věřitelů při nakládání a zpeněžovaní jejich pohledávek, na které se podíváme v samostatných článcích, dochází i k dalším, nikoliv nezajímavým, novinkám.

Upevnění lhůty pro přihlašování pohledávek

Předmětem veřejně konzultace, která přijetí novely předcházela, byla mimo jiné problematika přihlašování pohledávek. A to zvláště lhůta, během níž mohou věřitelé přihlásit své pohledávky a praktické nedostatky s ní spojené. Pro připomenutí, insolvenční zákon rozlišuje dvě lhůty: jednu pevnou – 30denní – pro případy, kdy je s rozhodnutím o úpadku spojeno rozhodnutí o povolení oddlužení a druhou flexibilní – v rozpětí od 30 dnů po 2 měsíce – platnou pro ostatní případy řešení úpadku. Ve většině případů tak může insolvenční soud určit individuální lhůtu v rámci daného rozpětí a tudíž lépe reagovat na konkrétní okolnosti každého jednotlivého případu.

Dle důvodové zprávy k předmětné novele se však v praxi ukázalo, že soudy danou možnost nevyužívají a plošně se uchylují k určování lhůty v nejkratší možné době (tedy 30 dní). To jistě nelze považovat za žádoucí, což reflektuje i novela, která opouští dosavadní koncept variabilní lhůty a stanoví pevnou lhůtu pro všechny případy. Nově budou mít věřitelé od rozhodnutí o úpadku vždy ještě 2 měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky (s výjimkou oddlužení, kde zůstává zachována lhůta 30 dní).

Vykonatelnost pohledávky – rozhoduje soud

Je-li přihlašovaná pohledávka vykonatelná, ulehčuje to procesní postavení věřitele v insolvenčním řízení. Neboť v takovém případě je pro insolvenčního správce těžší popřít přihlášenou pohledávku. Rozhodne-li se tak správce učinit, je to, na rozdíl od nevykonatelné pohledávky, nikoli věřitel, ale znovu on, kdo musí iniciovat incidenční spor a v něm prokázat důvodnost svého popření.

Kámen úrazu současné úpravy spočívá v tom, že nejsou daná jasná pravidla, kdy se přihlášená pohledávka považuje za vykonatelnou. Vykonatelnost pohledávky věřitel uvádí a dokládá v rámci přihlášky pohledávky. Na základě přihlášek sestaví insolvenční správce seznam pohledávek, v rámci něhož je povinen zvlášť vyznačit ty, které jsou vykonatelné. Výsledná podoba seznamu je stěžejní, neboť podle něj se přezkoumávají pohledávky soudem v rámci přezkumného jednání. Na otázku, co se stane, pokud insolvenční správce nepovažuje přihlášenou pohledávku za vykonatelnou a v seznamu jí jako vykonatelnou neuvede, zákon odpověď nedává. Na rozdíl od pravosti, výše a pořadí pohledávky se její vykonatelnost nepopírá a tudíž se o ní ani nemůže vést samostatný incidenční spor. Tímto se jednak věřitel dostává do nejistoty ohledně svého postavení, jednak se poskytuje prostor pro libovůli insolvenčního správce.

Lze proto přivítat, že novela se v tomto směru snaží vyřešit oba zmíněné nepříznivé důsledky. Výslovně stanovení, že nově to bude insolvenční soud, kdo bude mít konečné slovo, zda se přihlášená pohledávka považuje za vykonatelnou. V případě pochybnosti tak soud učiní v rámci přezkumného jednání rozhodnutím, proti němuž nebude přípustný opravný prostředek.

I přítomný věřitel se poučuje

Novela se dotkla přezkumného jednání ještě v jednom směru. Současná úprava stanoví, že pokud v rámci přezkumného jednání dojde k popření nevykonatelné pohledávky, musí být o tom vyrozuměn pouze věřitel, který na tomto jednání nebyl přítomen; od vyrozumění má daný věřitel 15 dnů na to, aby se vůči popření bránil zahájením incidenčního sporu.

Věřitel, který však na přezkumném jednání přítomen byl, tak musí učinit do 30 dnů od jeho konání. Jelikož však zákon povinnost poučit přítomného věřitele o dalším postupu nestanoví, lehce se může stát, že věřitel danou lhůtu skutečně „propásne“, aniž by o ní věděl. Od nového roku by těmto situacím mělo být zabráněno tím, že i přítomný věřitel bude muset být o dalším postupu poučen, a to přímo při přezkumném jednání. Dané poučení mu přitom může poskytnout jak insolvenční správce, tak soud.

KŠB

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.1.2017
22:01Americké akcie před inaugurací ztrácely, pomohly i algoritmy
19:29Tři levné hodnotové akcie na počátek letošního roku
18:18Výzva pro OKD: Vymáhejte miliardy po předchozím vedení
17:49Změna klimatu povede k válkám, tvrdí výzkum
17:24Euro srazil dolů holubičí Draghi, dolar naopak profituje z dat  
17:16Praha rostla podruhé za sebou. Tahounem dne ČEZ, skokanem Kofola
17:06Další varování, že těžbě OPECu roste konkurence
16:11Project Syndicate: Trump, korporativismus a nedostatek inovací
16:02Technická analýza - Poptávka na trhu s ropou roste, ale bohužel velmi pomalu
14:47Filadelfský Fed: Průmysl drží i začátkem roku vysoké tempo
14:17ECB si nepřipouští zkrácení tisku peněz, co to znamená pro korunu?
14:04Netflixu se dařilo, zadlužení a konkurence však představují nebezpečí
14:00Hampl (ČNB): Korunu čeká po konci závazku divoké období. Kdy to bude?
13:20ECB žene ceny nemovitostí vzhůru
13:07Bernanke: Proč se trhy tak radují, ale Fed zůstává chladný
12:15Mayová v Davosu: Po brexitu chci odvážnou a ambiciózní obchodní dohodu s EU
11:56Investiční výhled Patria 2017: Vyhlídky pro akcie se zlepšily, pro dluhopisy zhoršily. Co z toho plyne?  
11:16Akcie v Evropě čekají na Draghiho. Proč letí vzhůru Zodiac Aerospace (+22 %)?
10:52Zvyšují centrální banky bezpečnost finančního systému, nebo mu škodí?
10:38Yellenová pomohla k ziskům dolaru, ráno má ale navrch euro  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
BB&T Corp (12/16 Q4)
Logitech International SA (12/16 Q3)
Schlumberger Ltd (12/16 Q4)
Skyworks Solutions Inc (12/16 Q1, Aft-mkt)
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (12/16 Q4)
13:00Union Pacific Corp (12/16 Q4)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
22:00Intel Corp (12/16 Q4)
22:00International Business Machines Corp (12/16 Q4)
22:05American Express Co (12/16 Q4)