Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Práce ztrácí na úkor kapitálu. Zaměstnanci chudnou už 30 let

Práce ztrácí na úkor kapitálu. Zaměstnanci chudnou už 30 let

12.11.2013 21:26
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Světová ekonomika v posledních desetiletích zaznamenává úctyhodný růst. Stovky milionů lidí po celém světě však z toho mají menší a menší prospěch. Podíl faktoru práce (mezd) na národním důchodu ve vyspělých ekonomikách z organizace OECD klesá od 80. let minulého století: zatímco v 90. letech činil 66 % veškerých příjmů, o deset let později to bylo jen 62 %.

To by se podle řady teorií nemělo dít. Ekonomové sice v minulosti připouštěli určité výkyvy mezi jednotlivými faktory kvůli cyklickému vývoji, avšak v dlouhém období mají poměry zůstat fixní. Empirie tento předpoklad silně zpochybňuje.

Klesající podíl mezd na příjmech znamená, že přírůstky produktivity se automaticky nepromítají do všeobecného růstu platů. Místo toho stále větší část plodů hospodářského růstu sklízí vlastníci kapitálu. Dokonce i mezi zaměstnanci si ti nahoře vedou mnohem, mnohem lépe než zbytek. Podíl 1 % lidí na vrcholu mzdové pyramidy na celkových příjmech v posledních 20 letech roste, i když zaměstnanecký sektor jako takový svou pozici ztrácí. Ve Spojených státech je trend nejsilnější. Výplaty se na americkém HDP dnes podílí ze 44 %, což je nejméně v zaznamenané historii.

Američané ze zhoršování svého postavení viní levnou pracovní sílu v zahraničí – a mají do velké míry pravdu. Podle výzkumu Michaela Elsbyho, Barta Hobijna a Aysegul Sahinové, který se zaměřil na míru vystavení jednotlivých odvětví importům, zvýšenou konkurenci zahraničních dodavatelů doprovází větší pokles podílu mezd na celkových příjmech v daném odvětví. Autoři tomuto aspektu na všeobecném trendu přisuzují 85% váhu.

Z platové bídy ale v Americe i jinde nelze vinit pouze mezinárodní obchod. Zmenšováním své části příjmového koláče trpí i zaměstnanci v Číně či Mexiku. Podle OECD za to může hlavně technologický pokrok. Tchajwanský polovodičový gigant Foxconn, který v Číně zaměstnává 1,5 mil. lidí, hodlá v příštím roce do svých továren pořídit jeden milion nových robotů. Technika je čím dál víc sofistikovanější, výkonnější, a hlavně levnější. Studie Loukase Karabarbounise a Brenta Neimana z University of Chicago ukázala, že náklady na investiční zboží v porovnání se spotřebním v posledních 35 letech klesly o 25 %. Zaměstnavatelé jsou tak motivováni k tomu, aby nahrazovali lidskou práci počítačovými algoritmy, kde jen to jde. V průměru kvůli tomu podíl mezd na příjmech klesl o pět procentních bodů. V odvětvích, kde došlo k většímu zlevňování investičních statků, byl pokles podílu mezd ještě vyšší.

Automatizace a komputerizace nejvíc dolehly na pracovní místa střední třídy, jejíž podíl na celkové zaměstnanosti klesl v neprospěch míst s velmi nízkými a také vysokými nároky na kvalifikaci. Zatímco technologický pokrok se silně prosazoval v 80. a 90. letech minulého století, vliv mezinárodního obchodu podle všeho převážil v první dekádě nového století.

V Evropě ještě v 70. letech nad zaměstnanci držel ochrannou ruku stát prostřednictvím přísného pracovního zákonodárství. Ve Španělsku se tehdy podíl mezd na příjmech vyšplhal na 75 %, ve Francii dokonce na 80 %. Po vlně bolestivých liberalizačních reforem – motivovaných také trvale vysokou nezaměstnaností – ale privilegia a postavení zaměstnanců vzaly rychle za své.

(Zdroje: Buttonwood, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data