Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novinky v dědickém právu od roku 2014. Díl druhý, o závěti

Novinky v dědickém právu od roku 2014. Díl druhý, o závěti

27.11.2013 5:30
Autor: Milan Šperl, KŠB

Nový občanský zákoník (NOZ) definuje závěť jako odvolatelný projev vůle, kterým zůstavitel pro případ své smrti osobně zůstavuje jedné či více osobám alespoň podíl na pozůstalosti, případně i odkaz. Již z této definice je zřejmé, že zůstavitel může svou poslední vůli kdykoli odvolat, pořídit závěť novou nebo zničit závěť původní. Svou vůli však může projevit pouze osobně. Není tak možné, aby se nechal při pořízení pro případ smrti kýmkoli zastoupit.

Vlastnoručně či jinak?

NOZ vyžaduje shodně s předchozí úpravou, aby závěť byla pořízena v písemné formě. Zůstavitel se může rozhodnout, zda tak učiní sám vlastnoručně napsanou závětí, kterou taktéž sám i vlastnoručně podepíše (takzvaně holografně), či využije prostředků moderní doby a závěť napíše například na svém počítači (allografně). U druhého případu je nutné, aby kromě vlastnoručního podpisu zároveň prohlásil před dvěma svědky, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Svědci se nadto musí na závěť podepsat a zpravidla připojit i údaj o tom, že jde o svědky.

Pokud je pořizovatel závěti nevidomý či je jiným způsobem smyslově postižen, vyžaduje NOZ, aby zůstavitel projevil svou vůli před třemi současně přítomnými svědky. Závěť je navíc nutné nahlas přečíst svědkem, který není jejím autorem. U zůstavitele, který nemůže číst nebo psát, je potřeba takovou listinu přetlumočit zvláštním způsobem dorozumívání (např. znakovou řečí).

Nová soukromoprávní úprava na rozdíl od dosavadního občanského zákoníku pamatuje i na případy, kdy se pořizovatel závěti ocitne v  situaci, kdy není možné formální náležitosti stanovené pro pořízení poslední vůle splnit. Jako příklad uvádíme známé ztroskotání lodi Titanic. Těžko můžete požadovat sepsání písemné závěti po někom, kdo plave po krk v ledové vodě a bojuje o život. Praktičtějším příkladem může být i autonehoda, při níž se člověk těžce zraní. Z tohoto důvodu lze podle NOZ považovat za platné právní jednání i poslední vůli člověka, který se ocitne v patrném a bezprostředním ohrožení života, projevenou ústně před třemi současně přítomnými svědky. Stejně tak je možné, aby za určitých podmínek zůstavitel pořídil svoji vůli například před starostou nebo velitelem námořního plavidla plujícího pod státní vlajkou ČR či letadla registrovaného v leteckém rejstříku v ČR.

Závěť skutečně pro všechny?

Stejně jako dosud i nadále bude platit, že závětˇ může pořídit toliko osoba svéprávná. NOZ přesto umožňuje, aby za určitých přesně stanovených okolností byla tato podmínka prolomena. Díky tomu je možné, aby bez omezení závěť pořídila také osoba, která sice není plně svéprávná, ale dovršila již patnácti let, a to za předpokladu, že závěť bude sepsána formou veřejné listiny (notářského zápisu). Stejnou formou může pořídit i osoba, která byla omezena ve svéprávnosti, avšak pouze v rámci omezení. Notář by se měl při sepisování přesvědčit, zda se projev vůle děje s rozvahou, vážně a bez donucení.

Nová soukromoprávní úprava pamatuje i na osoby chorobně závislé na požívání alkoholu, psychotropních látek nebo podobných přípravků či jedů. Stejně tak na osoby chorobně závislé na hráčské vášni představující závažnou duševní poruchu, pro které byly ve své svéprávnosti omezeni. Takové osoby mohou pořizovat pro případ smrti v rozsahu omezení sice v jakékoli formě, ale toliko o polovině pozůstalosti. Uvedené pravidlo se však nepoužije v případě, že by měl jako zákonný dědic dědit pouze stát. V takovém případě je i těmto „závislým“ osobám umožněno, aby pořídili o celé pozůstalosti. Podle jakých pravidel se zákonným zástupcům rozdělí druhá polovina pozůstalosti, se budeme věnovat v jednom z dalších článků tohoto seriálu.  

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.07.2021
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data