Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pomůže s příjmy „občanský kapitalismus“?

Pomůže s příjmy „občanský kapitalismus“?

2.12.2013 19:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Rostoucí příjmovou nerovnost doprovází řada návrhů na řešení. Některé z nich moc kontroverze nebudí, zároveň jde ale o složitě dosažitelné cíle. Příkladem je zlepšení vzdělávacího systému. Jiné návrhy, jako je například progresivnější zdanění, jsou předmětem ostrých sporů. A občas se objeví něco nového a kreativního. Takový je i návrh Josepha Blasiho a Douglase Kruseho z Rutgers University a Richarda Freemana z Harvard University. Ti tvrdí, že zvyšující se koncentraci bohatství v rukou malého počtu lidí a zvyšující se tlak na mzdy by řešil větší podíl zaměstnanců na ziscích. To buď v rámci programu přímého podílu na ziscích, prostřednictvím většího vlastnictví akcií či vlastnictví opcí. Ekonomové se zaměřují na Spojené státy a tvrdí, že federální vláda by měla být mnohem razantnější při podpoře vlastnictví akcií, a to zejména v oblasti daňových výhod. Tato logika „občanského kapitalismu“ ovlivňuje americkou politiku už od doby vzniku USA. Například George Washington poskytl v roce 1792 daňové úlevy vlastníkům rybářských lodí, kteří s posádkou uzavřeli dohodu o sdílení zisků a podělili se s nimi i o získané daňové úlevy.

Uplatňování podobných kroků vede k tomu, že v současné době se už velká část populace USA nějakým způsobem na úspěchu svých zaměstnavatelů podílí. Podle průzkumu provedeného zmíněnými ekonomy má asi 47 % zaměstnanců na plný úvazek kapitálový podíl ve společnosti, kde pracují. Asi 40 % lidí se podílí na zisku, 21 % z nich vlastní akcie a asi 10 % opce. Přibližně u desetiny firem z žebříčku Fortune 500 pak podíl, který vlastní zaměstnanci na vlastním jmění, převyšuje 5 %. Patří mezi ně Procter & Gamble či Goldman Sachs. Téměř pětina velkých neobchodovaných firem má nějaký program sdílení zisku či vlastnictví akcií pro zaměstnance. Asi 10 milionů zaměstnanců pracuje pro firmy s programem vlastnictví akcií ESOP.

V současné době jsou podíly na společnostech držené zaměstnanci poměrně malé. Ekonomové však tvrdí, že to může znamenat základ pro mnohem odvážnější kroky. Ty by měly zahrnovat i ambiciózní restrukturalizaci daňových úlev. Jde o dobrý nápad? Určitě se jedná o zajímavé úvahy, které by mohly pomoci vyřešit rostoucí tlak, pod kterým se zaměstnanci a jejich příjmy nacházejí. Otázkou ale je, zda dává smysl, aby zaměstnanci měli velký podíl ve firmě, pro kterou pracují. Jedním z důvodů pro obavy je koncentrace rizika. Blasi, Freeman a Kruse tvrdí, že zaměstnanci by měli věnovat pozornost i diverzifikaci, ale Američané mají obvykle jen málo úspor a to celkový potenciál pro další růst vlastnictví akcií omezuje. Proč ovšem namísto vymýšlení dalších pobídek prostě jen nezrušit ty, které nyní podporují koncentraci kapitálu u úzké skupiny lidí? Příkladem jsou mezery v daňových zákonech, které umožňují partnerům v private equity aplikovat na jejich příjmy (nižší) sazby daně z kapitálových zisků.

(Zdroj: Free Exchange)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data