Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pomůže s příjmy „občanský kapitalismus“?

Pomůže s příjmy „občanský kapitalismus“?

02.12.2013 19:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Rostoucí příjmovou nerovnost doprovází řada návrhů na řešení. Některé z nich moc kontroverze nebudí, zároveň jde ale o složitě dosažitelné cíle. Příkladem je zlepšení vzdělávacího systému. Jiné návrhy, jako je například progresivnější zdanění, jsou předmětem ostrých sporů. A občas se objeví něco nového a kreativního. Takový je i návrh Josepha Blasiho a Douglase Kruseho z Rutgers University a Richarda Freemana z Harvard University. Ti tvrdí, že zvyšující se koncentraci bohatství v rukou malého počtu lidí a zvyšující se tlak na mzdy by řešil větší podíl zaměstnanců na ziscích. To buď v rámci programu přímého podílu na ziscích, prostřednictvím většího vlastnictví akcií či vlastnictví opcí. Ekonomové se zaměřují na Spojené státy a tvrdí, že federální vláda by měla být mnohem razantnější při podpoře vlastnictví akcií, a to zejména v oblasti daňových výhod. Tato logika „občanského kapitalismu“ ovlivňuje americkou politiku už od doby vzniku USA. Například George Washington poskytl v roce 1792 daňové úlevy vlastníkům rybářských lodí, kteří s posádkou uzavřeli dohodu o sdílení zisků a podělili se s nimi i o získané daňové úlevy.

Uplatňování podobných kroků vede k tomu, že v současné době se už velká část populace USA nějakým způsobem na úspěchu svých zaměstnavatelů podílí. Podle průzkumu provedeného zmíněnými ekonomy má asi 47 % zaměstnanců na plný úvazek kapitálový podíl ve společnosti, kde pracují. Asi 40 % lidí se podílí na zisku, 21 % z nich vlastní akcie a asi 10 % opce. Přibližně u desetiny firem z žebříčku Fortune 500 pak podíl, který vlastní zaměstnanci na vlastním jmění, převyšuje 5 %. Patří mezi ně Procter & Gamble či Goldman Sachs. Téměř pětina velkých neobchodovaných firem má nějaký program sdílení zisku či vlastnictví akcií pro zaměstnance. Asi 10 milionů zaměstnanců pracuje pro firmy s programem vlastnictví akcií ESOP.

V současné době jsou podíly na společnostech držené zaměstnanci poměrně malé. Ekonomové však tvrdí, že to může znamenat základ pro mnohem odvážnější kroky. Ty by měly zahrnovat i ambiciózní restrukturalizaci daňových úlev. Jde o dobrý nápad? Určitě se jedná o zajímavé úvahy, které by mohly pomoci vyřešit rostoucí tlak, pod kterým se zaměstnanci a jejich příjmy nacházejí. Otázkou ale je, zda dává smysl, aby zaměstnanci měli velký podíl ve firmě, pro kterou pracují. Jedním z důvodů pro obavy je koncentrace rizika. Blasi, Freeman a Kruse tvrdí, že zaměstnanci by měli věnovat pozornost i diverzifikaci, ale Američané mají obvykle jen málo úspor a to celkový potenciál pro další růst vlastnictví akcií omezuje. Proč ovšem namísto vymýšlení dalších pobídek prostě jen nezrušit ty, které nyní podporují koncentraci kapitálu u úzké skupiny lidí? Příkladem jsou mezery v daňových zákonech, které umožňují partnerům v private equity aplikovat na jejich příjmy (nižší) sazby daně z kapitálových zisků.

(Zdroj: Free Exchange)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m