Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úroky od 1. ledna 2014

Úroky od 1. ledna 2014

02.01.2014 5:30
Autor: KŠB, KSB

Úrok je odměna za poskytnutí finančních prostředků, tedy laicky řečeno za to, že jste někomu půjčili peníze. Úrok může být stanoven buď pevnou částkou, nebo procentní sazbou z poskytnutých finančních prostředků (neboli jistiny) za určitý časový úsek. Úrok je tedy to, co věřitel obdrží coby odměnu od dlužníka nad rámec částky, kterou mu půjčil. Bez této dodatečné platby by neměl věřitel důvod peníze půjčovat. Úprava úroku ve staré právní úpravě byla velmi kusá. Nový občanský zákoník (NOZ) tento deficit napravuje a stanoví hned několik obecných pravidel.

Základní pravidla

Výši úroku určuje od 1. ledna 2014 především dohoda smluvních stran. Bude-li tato dohoda stran chybět, pak se uplatní výše úroku stanovená právním předpisem. Nebude-li ani takto výše úroku stanovena, uplatní se pravidlo, že dlužník platí úroky obvyklé, tj. úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídla dlužníka v době uzavření smlouvy.

Vedle výše úroku je dále nutno sjednat časový interval, po který se má přenechaná částka úročit. Může to být rok, čtvrt roku, nebo měsíc. Je-li ve smlouvě sice výše úroku stanovena, avšak smluvní strany v ní neurčily, jakého časového období se výše úroku týká, pak se má za to, že jde o roční sazbu úroku. Obdobně jako výše úroku i splatnost úroku se má přednostně řídit dohodou smluvních stran. Nebude-li ale doba placení úroků stranami ujednána, platí se úroky spolu s jistinou. To však jen v případě, že je jistina splatná do jednoho roku. Je-li jistina splatná později než za rok, platí se úroky ročně pozadu.

Nemravné čekání

Nový občanský zákoník se také vypořádává s věřiteli, kteří ze zištných důvodů vyčkávají s podáním žaloby na zaplacení dluhu tak dlouho, až úroky svou výší přerostou samotnou jistinu dluhu. Takové jednání považuje NOZ za nepřípustné a stanoví proto, že věřitel, který bez rozumného důvodu otálí s uplatněním práva na zaplacení dluhu tak, že se úroky rovnají jistině (tedy v případě, že se částka, kterou by měl dlužník spolu s úrokem věřiteli uhradit, zdvojnásobí), nemá právo požadovat další úroky. Uvedené opatření má motivovat věřitele k tomu, aby nebyl ve vymáhání své pohledávky liknavý a nezatížil úroky dlužníka více, než sama jistina. Jde o projev staré právní zásady, která věřiteli zakazuje, aby pozdržel vymáhání dluhu do doby, kdy úroky přerostou dluh hlavní (ultra duplum). Pozor však na to, že do limitu se započítává pouze jistina, a nikoli úroky dlužníkem již zaplacené.

Ochrana dlužníka však není nekonečná. Jakmile podá věřitel k soudu žalobu, kterou se bude domáhat zaplacení dlužné částky, přísluší mu ode dne podání žaloby úroky již bez omezení. Není proto vyloučeno, že dlužník, s přihlédnutím k délce soudního řízení, které může trvat i několik let, zaplatí ve výsledku nakonec na úrocích více, než kolik činila jistina dluhu.

Sankční úrok

Od úroku coby odměně za poskytnutí finančních prostředků je třeba striktně odlišovat sankční úrok za prodlení dlužníka s placením. Sankční úrok neboli úrok z prodlení ze sjednaného úroku bylo dle současné judikatury Nejvyššího soudu možné požadovat pouze tehdy, pokud bylo mezi stranami sjednáno, že úrok přirůstá k jistině, tedy v případě, že se úrok stal „součástí“ jistiny. Od 1. ledna 2014 je vše jinak. NOZ totiž výslovně umožňuje, aby se strany dohodly na sankčním úroku nejenom z jistiny, ale i úroku. Jedná se o nenápadné ustanovení, které stanoví, že bylo-li to ujednáno, lze požadovat úroky z úroků. Jinými slovy tak lze sjednané úroky úročit sankčními úroky z prodlení. Dokonce pak ani ti dlužníci, jejichž závazek vznikne z protiprávního činu, se platbě sankčních úroků z dlužných úroků nevyhnou. NOZ totiž stanoví, že v takovém případě je může věřitel požadovat ode dne, kdy pohledávku uplatnil u soudu.

Nelze vyloučit, že nová právní úprava přispěje k nárůstu objemu příslušenství pohledávek a k prohloubení zadluženosti dlužníků. Alespoň dobrou zprávou pro dlužníky je, že nová právní úprava nebude mít vliv na zákaz sankcionování již splatných a dosud nezaplacených úroků sjednaných podle starých právních předpisů. Podle usnesení Nejvyššího soudu ČR vydaného na sklonku roku 2012 totiž nová právní úprava úročení sjednaných úroků úroky z prodlení nemůže být (a není) důvodem ke změně výkladu starého občanského zákoníku.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.06.2021
11:28Podnikatelská nálada v Německu se zlepšila více, než se čekalo. Strašákem zůstává mutace delta
10:31Důvěra v ekonomiku ČR v červnu vzrostla, stoupla mezi spotřebiteli i podniky
10:14Evropa koriguje ztráty. Otázky kolem Fedu zůstávají  
9:17Rozbřesk: Koruna po zvýšení sazeb ČNB posiluje pod 25,40 EUR/CZK
9:05Podíl PPF v O2 přesáhl 90 %, dalším krokem je vytěsnění menšinových akcionářů
8:59Evropské trhy jsou naladěny pozitivně, tématem doma po Monetě ovládnutí O2 ze strany PPF a vytěsnění menšinových akcionářů  
5:56Trumpova cla vedla k miliardovým ztrátám, tvrdí zpráva Fedu
23.06.2021
22:03US indexy ve středu bez výraznějších pohybů. Tesla +5%  
17:52Hodně předražené akcie podle Morningstar – několik poznámek
17:35Akcie pod tlakem, koruna se zisky díky ČNB  
17:17Skupina PPF plánuje vytěsnit minoritní akcionáře O2, zahájí odkup akcií až za 264 korun
16:41ČNB zvýšila sazby a rovnou připravuje trh na další zdražování peněz
14:38ČNB poprvé od začátku pandemie zvedá sazby. Do konce roku mohou přijít další zvýšení, říká Rusnok
12:55Analytik Michal Křikava: Výsledek valné hromady představuje podpůrnou zprávu pro akcie Monety  
11:55ČEZ, a.s.: Zpráva o udržitelném rozvoji Skupiny ČEZ za rok 2020
11:32Ropa je nejdražší za dva roky a ropné akcie prý pozadu nemusejí být dlouho
11:24Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Webinář zdarma s hlavním analytikem Patrie již dnes od 15:00
10:58Podnikatelská aktivita v eurozóně je díky ústupu pandemie nejvyšší za 15 let
10:57Eurodolar roste na komentářích i datech, koruna vyhlíží vyšší sazby  
9:13Rozbřesk: ČNB zvýší sazby a naznačí jejich další růst

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Accenture PLC (05/21 Q3, Bef-mkt)
  Carnival Corp (05/21 Q2, Bef-mkt)
  FedEx Corp (05/21 Q4, Aft-mkt)
  NIKE Inc (05/21 Q4, Aft-mkt)
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  14:30USA - HDP, q/q a
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m