Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O zbytku roku na trzích už je skoro rozhodnuto

O zbytku roku na trzích už je skoro rozhodnuto

8.1.2014 18:11

Občas se říká „jak na Nový rok, tak po celý rok“. Poetika rýmu naznačuje, že autorem by klidně mohl být J. Cimrman. Pak by jistě nebylo pochyb, že to funguje. Jako supervedoucí indikátor u akcií toho bohužel využít nemůžeme – na Nový rok se neobchoduje. Pokud bychom ho nahradili rokem den starým, moc optimismu by to nepřineslo: DAX oslabil, nijak dobře se nevedlo akciím v USA, rozpačité jsou i Japonky. Není divu – jak tu již delší (možná příliš dlouhou) dobu upozorňuji, valuace jsou poměrně našponované a nebylo by divu, kdyby si trhy na čas alespoň oddechly.

Čtenář zde obvykle nenajde úvahy směrované k technické analýze, trendům a dalším úvahám, které jsou v jádru stejné jako „jak na Nový rok...“. Následující obrázek z dílny pana Yardeniho mě ale přece jen zaujal (podotýkám, že nevím, jaké závěry z něj učinil on). Dává do souvislosti historická posílení, či oslabení amerických akcií za celý rok (osa x) s pohybem trhu v lednu daného roku (osa y). Rozeznat můžeme čtyři základní kvadranty (od horního levého): nahoru v lednu – dolů po celý rok, nahoru v lednu – nahoru po celý rok, dolů v lednu – dolů po celý rok, dolů v lednu – nahoru po celý rok.
Jan effect

Pokud se hovoří o lednovém efektu, obvykle se jím míní tendence akciových trhů v lednu posilovat (bez úvah o tom, co se děje po zbytek roku). Tato verze efektu je dobře patrná z toho, že jasná většina z let 1947 – 2013 se nachází v kladné části osy y. Lednový efekt v jeho základní podobně tu tedy je, i když ne dokonalý.

Po kombinaci s osou x pak poměrně jasně vystupuje do popředí vztah „čím lépe v lednu, tím lépe po celý rok“ a naopak. Nejvíce plno pak je ve druhém kvadrantu, který je pro běžné investory (neshortaře) tím nejpřívětivějším. Asi tak stejně na tom pak jsou třetí a čtvrtý kvadrant (dolů – dolů a dolů – nahoru). Pozoruhodné je to, jak málo osídlen je kvadrant první. Tedy kombinace „v lednu nahoru, v celém roce dolů. Výjimkami jsou roky 2001, 1994 a 1966. Druhé dva ale těsně a rok 2001 byl dosti výjimečný kvůli neudržitelnosti technologického snu. V podstatě tedy můžeme říci, že na základě historie je velmi nepravděpodobné, že by po dobrém lednu přišel špatný celý rok. Pokud pak bude leden špatný, je to tak 50:50 (onen 3. a 4. kvadrant).

Ideální by nyní bylo popsané vztahy natáhnout: Kdyby existovala vazba mezi tím, jak se obchoduje na začátku ledna, a celým lednem, věděli bychom vlastně už nyní, jak dopadne celý rok. Já takovou vazbu neznám, můj typ pro leden samotný a možná i pár měsíců následujících se přímo odvíjí od úvodu a předchozích úvah (např. „Investiční Exit 2014 a hranice mezi odvahou a hamižností“). Zde uvedený graf by přes svou zajímavost měl hrát maximálně roli marginálního závaží při jinak naprosto nerozhodném pohledu. Pokud je ale někdo trendově – techničtěji založený, možná se mnou souhlasit nebude. Z tohoto pohledu bude za dva tři týdny v podstatě rozhodnuto o celém roku.


Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data