Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Nadopované“ akcie

„Nadopované“ akcie

10.01.2014 17:52

Termín „křivka učení“ sice v češtině nezní nijak libozvučně, ale pokud nechceme používat originál, tedy „learning curve“, jinou volbu nemáme. Tento koncept obecně referuje na to, jak se s postupem času mění (v ideálním případě zlepšuje) naše porozumění danému problému. V ekonomii je obvykle aplikován na výrobní proces. Obvykle se předpokládá, že nový výrobní proces doprovází právě tato křivka a postupem času roste jeho efektivita, popř. i kvalita produkce. Křivka učení pak v doslovnější verzi funguje i na trzích. Nejzářivějším příkladem, který zde občas zmiňuji, je postupné pochopení toho, že rovnice „růst monetární báze = více peněz = více inflace“ ani zdaleka neplatí automaticky a v současném prostředí vyspělých ekonomik už vůbec ne. Tato konkrétní křivka byla a je dobře pozorovatelná na ceně zlata. Dnes se podívejme na její akciovou verzi

Následující graf, či jeho různé obměny, jsou jedním z hlavních „hitů“ pokrizových let. Jde o růst rozvahy Fedu* a cen amerických akcií. Standardní slovní doprovod jde většinou po linii „Fed naléval do ekonomiky peníze a kvůli tomu rostly ceny akcií“. Nemusíme dlouze rozebírat, že tento zjednodušený pohled pak zákonitě musel vyvolat nával paniky ve chvíli, kdy se začalo explicitně uvažovat o tom, že Fed svou politiku změní. Tedy že nejdříve začne nákupy brzdit a poté je úplně zastaví. Modrá křivka v grafu by zvodorovněla, pokud by pro akcie byla důležitá zásoba cenných papírů v rozvaze Fedu, trh by stagnoval, pokud by byl rozhodující jejich tok do rozvahy, trh by dokonce měl klesat. 
 
soustruznik 1
 
My se ale podobnými zkratkovitými úvahami napálit nenecháme. V první řadě jsme si totiž vědomi toho, jak se během krize a hlavně po ní vyvíjela valuace. PE se během krize dostalo na úroveň 11, nyní se pohybuje kolem hodnoty 15. To znamená, že valuace akcií se během onoho růstu rozvahy Fedu zvedla o nějakých 36 %. Jinak řečeno, nákupy aktivem Fedem zvýšily ochotu investorů platit za (dané) zisky daného roku maximálně o 36 % (minimálně vůbec a ve hře byly jiné faktory). 
 
soustruznik 2

Uvedených 36 % je hodně vzdáleno od v prvním grafu vyznačeného celkového růstu cen akcií. Ty se v indexu SPX zvedly z cca 700 bodů na 1800 bodů. Jejich růst ze dna do současnosti tedy dosáhl 157 %. Tento růst cen byl samozřejmě vedle onoho růstu valuace (poměru cen a zisků) tažen ještě růstem zisků samotných. A právě ten byl na rally tahounem naprosto rozhodujícím.

Nyní se na věc podívejme optikou „zdravý“ a „nadopovaný“ (umělý, pouze likviditou vyvolaný ...) růst cen akcií. Růst valuace je zdravý ve chvíli, kdy ho doprovází pokles rizika, volatility, nejistoty a zvyšování tempa růstu ekonomiky a zisků. K poklesu rizika jednoznačně dochází, zisky doposud rostly mohutně, přestože je už delší dobu namístě se bavit minimálně o tom, kam až může růst jejich podíl na příjmech a produktu. Ani o oněch 36 % tak nemůžeme hovořit o tom, že by šlo převážně o nezdravou, či nepřirozenou věc. Růst zisků je pak zdravý ve chvíli, kdy není generován bublinovými sektory, či neudržitelným útlakem mezd. K oběma bodům (a zejména tomu druhému) můžeme hodně dodat, ale naprostá většina z toho by nenaznačovala umělou nadopovanost zisků

Na křivce učení týkající se vztahu mezi Fedem a akciemi se snad už také posouváme směrem od příliš zkratkovitých rovnic a grafů. V americké ekonomice od počátku stimulace probíhala iterace mezi Fedem a trhem založená na sebenaplňujícím se proroctví. A protože odvážnému štěstí přeje, vyšlo jim i toto. Fed zaplašil největší můry, valuace se o něco zvedly, ekonomice se o něco ulevilo a fundament vyšší valuace a ceny ospravedlnil. A tak dále. Hluboká propast mezi realitou a likviditou se podle mne vytvořila pouze několik měsíců po krizi, kdy se valuace v nekritickém návalu euforie dostaly na předkrizové úrovně (a mé tehdejší komentáře také byly ke QE mnohem kritičtější). Nyní sice můžeme být v situaci, kdy by si trh mohl dát oddech, či dokonce o něco zkorigovat. Někdo to může interpretovat jako potvrzení údajné logiky prvního grafu a předopovanosti akcií. Ale byl by to spíše zde nedávno zmiňovaný jev, kdy i stojící hodiny mají dvakrát denně pravdu.

*I do našich domácích médií se dostávají zprávy o tom, že pokles cen zlata má negativní dopad na kvalitu rozvah některých centrálních bank. Například ztráty švýcarské centrální banky prý dosáhly 15,5 miliardy USD a ze SNB tak poprvé za 107 let nepoteče hotovost směrem k vládě národní ani ke kantonům. Nabízí se otázka (zejména pro ty, kteří ji ale nechtějí slyšet): Je lepší mít peníze kryty cennými papíry, které jsou ve svém důsledku tak kvalitní, jak kvalitní je ekonomika používající tyto peníze? Nebo je lepší mít peníze kryté kovem, vystaveným jednou vlnám euforie založených na strachu, podruhé strachu založeném na vlnách euforie? 

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2021
22:03Wall Street ustoupila ze svých maxim, ropa nejvýše od roku 2018  
17:41Obrat megacyklu vytáhl valuační prémie růstových akcií k rekordům, i po korekci jsou stále vysoko
16:18Pravděpodobnost zvýšení sazeb ČNB už v červnu vzrostla. Tématem pro trhy také data a Fed  
15:57Série dat z USA. Vyšší výrobní inflace ani maloobchod na trhy dojem neudělaly  
14:51Moneta Money Bank (Wüstenrot hypoteční banka) - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB
14:13Bublající trh s bydlením má Kanada i Švédsko. Varovné signály prý připomínají rok 2008
13:14Debut evropských dluhopisů určených na obnovu ekonomiky se setkal se značným zájmem investorů
12:04Cyberpunk je možné si přidat do wish listu na PlayStation Store, akcie CD Projektu posilují přes 7 procent
11:44NET4GAS, s.r.o.: Informace o výplatě prvního úrokového výnosu CZ0003529786
11:41EU a USA po 17 letech vyřešily spor o subvence výroby letadel
11:09Jaké akcie mají největší potenciál vydělávat podle učitele Warrena Buffetta?
10:52Akcie i eurodolar opatrně rostou před bohatým přídělem dat  
9:46Pro ČNB by bylo "rozumnější" v červnu sazby neměnit, domnívá se Oldřich Dědek. Marek Mora se přiklání ke zvýšení již nyní
9:19Vývoj na trhu bydlení je podle ČNB překvapivý. Spíše než opatření ČNB je třeba podpora nabídky
9:13Rozbřesk: Restart evropského průmyslu pokračuje. A zlotý nabírá ztráty i proti koruně
8:53Evropské burzy mohou zahajovat v plusu. Avast oznámil strategické partnerství a za týden se koná EGM Monety  
6:17Riskujeme další ztracenou dekádu nízkých investic, říká expert Fidelity. Pro zdravé oživení potřebujeme drobné investory na trhu
14.06.2021
22:29Nasdaq na novém rekordu  
18:58Komerční banka, a.s.: Navýšení podílu ve společnosti UPVEST
18:20Od 1. července se zmírní podmínky v maloobchodu a službách, v restauracích bude možná živá hudba

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Oracle Corp (05/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m