Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec evropským deflačním orgiím

Konec evropským deflačním orgiím

28.1.2014 17:51
Autor: Redakce, Patria Online

Nízká inflace v eurozóně se dostala do popředí zájmu těch, kteří se domnívají, že směřuje k tragédii. V prosinci inflace klesla na 0,8 %, což je hluboko pod cílem ECB. V Řecku už je inflace negativní, ve Španělsku, Portugalsku a Irsku se pohybuje mezi 0,2 – 0,3 %. Rostou tak obavy z toho, že měnová unie by mohla spadnout do deflace a dlouhodobé stagnace podobně, jako to učinilo Japonsko v 90. letech. Spotřebitelé by pak ve vidině dalšího poklesu cen odkládali nákupy. Růst by klesal a dluhová zátěž by dále rostla.

Obavy z deflace vyjádřila i šéfka MMF Christine Lagarde. ECB se domnívá, že inflace v eurozóně zůstane pod jejím cílem ještě dlouho. Nevěří ale, že by se dostala do negativní oblasti. Pokud ovšem v jednotlivých zemích nastane po určitou dobu deflace, nemusí to nutně znamenat negativní jev. Jde totiž o způsob, jak obnovit konkurenceschopnost. Švýcarsko si obdobími klesajících cen procházelo poměrně často, to samé platí o Velké Británii v 19. století. Průzkumy navíc ukazují, že většina obyvatel eurozóny očekává, že se inflace v dlouhém období vrátí na úroveň 2 %.

Riziko toho, že se do deflace propadne celá eurozóna, ale není nulové. Kdyby byla ECB běžnou centrální bankou, která se zodpovídá jen jedné zemi, už by možná pro prevenci deflace činila více, včetně rozsáhlého programu nákupu aktiv. Reálné sazby na jihu unie jsou totiž pozitivní i přesto, že podmínky v těchto zemích by vyžadovaly jejich pokles do záporných čísel. Kritici tvrdí, že pokud ECB nebude jednat hned, zopakuje chyby, které učinila Bank of Japan. Tato tvrzení ale ignorují jeden klíčový aspekt vývoje v Japonsku. Japonsko totiž hlavně neučinilo potřebné reformy a sami centrální bankéři říkají, že mohou pouze poskytnout čas pro to, aby takové reformy mohly proběhnout.

Japonsku trvala rekapitalizace bankovního systému po prasknutí bubliny více než deset let. Během těchto deseti let čelila jeho ekonomika nedostatečné nabídce úvěrů. Japonská regulace trhu práce je velmi neflexibilní, mladí jsou často nuceni přijímat pouze částečné úvazky, zatímco starší lidé si užívají atraktivních dlouhodobých úvazků. Japonská populace rychle stárne, země se ale brání imigraci a ženská participace je velmi nízká. Veřejný i soukromý sektor je pak prolezlý klientelismem a zájmovými skupinami, které odolávají všem útokům na jejich privilegia. Vláda slíbila, že na oplátku za uvolněnou politiku Bank of Japan provede strukturální reformy, doposud se tak ale nestalo.

Některé evropské země se z japonského příkladu poučily a to tak, že na rozdíl od Japonska prosazují strukturální změny. Jde zejména o Velkou Británii, Irsko, Španělsko a Portugalsko, kde se už dostavují výsledky. Většina Evropy ale trpí podobnými neduhy jako Japonsko. A právě to je největší hrozbou. Reformy jsou například urgentně nutné v Itálii, vláda je ale paralyzována a nedovede je prosadit. Francouzský prezident François Hollande sice nedávno překvapil tím, že volal po reformách, ale jeho plány jsou stále dost neurčité. ECB určitě vnímá riziko deflace. A má nástroje, jak mu čelit. Může poskytovat levné úvěry bankám, penalizovat je za to, že drží velký objem hotovosti či nakupovat dluhopisy. Pokud ale eurozóna nebude řešit skutečný japonský problém, nebudou podobné kroky efektivní a povedou pouze k oddalování skutečných řešení.

(Zdroj: WSJ)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Dobrá inflace ?
  29.1.2014 14:32

  Inflace je dobrá hlavně pro velké dlužníky a protože největšími dlužníky jsou státy ....
  pulec
 • Davies: Je čas přestat ignorovat bitcoin
  29.1.2014 12:35

  Já říkám: Je čas přestat ignorovat rupheje :-))))))
  Jesse
 •  
  29.1.2014 9:34

  Deflace je smrtici pro financni mafii.......inflace 0 % je prospesna pro 98 % obyvatel planety
  abc
  •  
   29.1.2014 13:38

   http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/o-co-vlastne-cnb-slo-o-oceneni-guvernera-singra/
   Homo
   •  
    29.1.2014 14:18

    na toto existuje jediný lék: Ekonomie - Paul Samuelson - 18.vydání i v českém jazyce
    Kapi
    •  
     29.1.2014 14:27

     Dan Šťastný Proděkan pro studium, Národohospodářská fakulta VŠE v Praze Paul Samuelson je jistě jedním z nejuniverzálnějších ekonomů, nebyl nijak úzce zaměřen, věnoval se makro- i mikroteorii a v obojím učinil slavné věci. Na druhou stranu šlo prakticky vždy o poznatky čistě teoretické a formální, a tak není divu, že je s jeho jménem spojován odklon ekonomie od reálných problémů světa a příklon její pozornosti k teoretickým problémům a rébusům na tabuli („blackboard“ nebo „ivory tower“ economics; Deirdre McCloskeyová tento přístup nazývá „sameulsonovskou neřestí“ – a to ho má ráda!). Zdroj: http://finmag.penize.cz/anketa/263916-paul-samuelson-ekonomicky-guru
     Homo
     •  
      29.1.2014 14:42

      teď bych poprosil o nějaký úvod pro pana Havlíčka - jež tak komentuje pro pivnizpravy.cz
      Kapi
  • Smrtící koktejl
   29.1.2014 11:22

   Mnoho imaginárních peněz, mnoho zboží a peněz mezi lidem málo.
   Medium2
  •  
   29.1.2014 10:17

   nejen pro finanční mafii, ale i pro politiky a podobné lemry líné ve státní správě, kteří by si pak nemohli vydělávat tak snadno prodejem státních dluhopisů, jak to dodnes předvádějí... museli by si radikálně snížit příjmy, možná se přihlásit i na pracák:-)
   Jesse
  •  
   29.1.2014 9:37

   Nejen já, ale i Sígr a jeho banda to ví.
   Homo
Aktuální komentáře
24.5.2017
19:38Jediná firma, která může porazit Amazon?
17:36Ropy je na trhu pořád moc. Byly škrty OPECu k něčemu?
17:22Zeman jmenoval ministrem financí Pilného a děkoval Babišovi
17:12Pražská burza se vymanila ze ztrát. Oporou většina finančních titulů, KB +1,43 %
17:04Koruna si připisuje menší zisky, zatímco hlavní trhy vyčkávají na Fed  
16:41Summary: Čtvrtletní hospodaření Lowe’s Cos nedopadlo dobře
16:16Světový lídr větrníků na moři se definitivně zbavuje ropy a plynu
15:46Shiller: Zůstaňte na trhu. Mohl by stoupnout až o 50 procent
15:40UNIPETROL, a.s. – OZNÁMENÍ PŘEDSTAVENSTVA SPOLEČNOSTI UNIPETROL, A.S. O NÁVRHU AKCIONÁŘE NA VOLBU ČLENA DOZORČÍ RADY
15:39UNIPETROL, a.s.: Oznámení představenstva společnosti Unipetrol, a.s. o návrhu akcionáře na odvolání člena dozorčí rady
14:12Fed zvažuje prudkou změnu ve své politice
13:14Fond anglikánské církve loni rostl o 17 %. Díky hodnotovým strategiím, lesům a poklesu libry
12:07Fiat Chrysler a dieselgate Volkswagenu? Zcela odlišné případy, tvrdí italsko-americká automobilka
11:46Pražská burza, zahraniční akcie, finanční trhy: Diskutujte s analytiky a makléři Patrie 31. května v Českých Budějovicích!
11:45Akcie ČR: Stále sázíme na Unipetrol a O2 (Přehled doporučení Patrie)  
11:15Komodity reagují na snížení ratingu Číny, evropské indexy zatím bez výraznějšího pohybu
10:55Ceny nemovitostí nikdy nerostou donekonečna, varuje Benda z ČNB
10:09Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emise dluhopisů
10:01Dolaru se v Americe dařilo, dnes své zisky hájí  
9:55Home Credit B.V.: Konsolidovaná a nekonsolidovaná účetní závěrka společnosti Home Credit B.V. za první čtvrtletí 2017

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
2:30JP - PMI v průmyslu
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC