Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předražené akcie: důkaz místo slibů

Předražené akcie: důkaz místo slibů

03.02.2014 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Na investory se dennodenně valí záplava doporučení k nákupu akcií. Většinou přichází od ne úplně nestranných hráčů – brokerů, investičních bank či manažerů fondů, jejichž výplaty (a bonusy) do značné míry ovlivňuje to, jestli si někdo akcie koupí (či prodá). Ke kakofonii burzovní vřavy přispívají i média, většinou ale přichází s chytrými komentáři s křížkem po funuse. Když se akciím daří, odcitují někoho, kdo vyjmenuje x příčin toho, proč jdou indexy nahoru. Cyničtější lidé z branže rally na burze komentují lakoničtěji: víc kupců než prodávajících.

Problém tohoto přístupu spočívá v tendenci k davové psychóze. Samozřejmě, že všeobecná nálada je skvělá, když se trhy pohybují u historických maxim. Investoři ale potřebují nějaké spolehlivé vodítko, aby si mohli v klidu sednout a říct: trh je levný, teď je správný čas k nákupu.

Jedním takovým ukazatelem může být poměr P/E (cena akcie/zisk) očištěný o cyklické výkyvy ekonomiky. Pozornost si zaslouží obzvlášť ten od Roberta Shillera z Yaleské univerzity, který zprůměrovává korporátní zisky za uplynulých 10 let a jehož doporučuje i investorský tým Warrena Buffetta. Shillerovo P/E dosáhlo maxim v letech 1929 a 2000, kdy vyvrcholily (a posléze hřmotně splaskly) dvě největší bubliny 20. století. Cliff Asness ze společnosti AQR ukázal, že při vstupu do pozice na vysokých hodnotách vyhlazeného P/E jsou reálné výnosy nízké, při současných hodnotách vychází na méně než 1 % v následujících 10 letech.

Ne každý chová k Shillerovu P/E důvěru, obzvlášť ne teď, když poměr ukazuje, že americký trh je výrazně předražený. Podle Shillerových odpůrců jsou hodnoty jeho ukazatele vysoké kvůli propadu zisků v roce 2008. To je ale velmi pochybné tvrzení. Očištění se dělá právě kvůli vysoké volatilitě zisků v jednotlivých letech. V průběhu první dekády nového tisíciletí došlo k obrovskému nárůstu zisků finančního sektoru. V odpisech a ztrátách roku 2008 se z velké části odráží zaslepenost a přehnaný optimismus předkrizových let.

Bytelnost Shillerova P/E potvrzuje i další, zcela jinak propočítávaný ukazatel, který vykazuje nápadně podobný vývoj, a sice poměr Q. Ten vyjadřuje náklady nahrazení korporátních aktiv. Zjednodušeně řečeno, pokud je Q vysoko, je levnější koupit volná aktiva na trhu, než pořizovat akcie společností, které podobná aktiva vlastní. Jestliže se Q pohybuje nízko, představují akcie výhodnou koupi.

Výpočet Q má svá úskalí. Předně je třeba vyloučit finanční sektor kvůli složitému systému přeceňování aktiv v rozvahách bank či pojišťoven. Andrew Smithers a Steven Wright však s pomocí tohoto ukazatele v knize Valuing Wall Street z roku 2000 prorocky vyslovili tezi o tom, že akcie jsou předražené. Shillerovo P/E i poměr Q jsou znázorněny na grafu jako odchylky od dlouhodobého geometrického průměru. Podle něj se americké akcie obchodují 60 % nad dlouhodobým normálem.

To ještě neznamená, že během týdne přijde propad. I Smithers připouští, že v krátkodobé perspektivě to vypadá spíš na další růst. Dodává ale, že čím výš se trh vyšplhá, tím pravděpodobnější je pád a tím negativnější bude dopad na ekonomiku. Prudké sesuvy hodnot aktiv jsou mnohem škodlivější než postupné vyklesávání. 
 
001

(Zdroj: Buttonwood´s Notebook)


Váš názor
 •  
  03.02.2014 13:56

  Porad mi este chyba ten clanok v hlavnych novinach, ze uz i mamka a tatka uspesne investuju na burze. Akcie uz drahe su, ale stale existuju dalsie "ovecky".
  Eco
 • zbytečný počty
  03.02.2014 10:26

  a malování grafů. Ovečky(retail) jsou nahnány do ohrady a dalším se už moc nechce (stagnace indexů), tak je třeba radši stříhat(realizovat zisky) DAX přes 9000 nemá co dělat.
  asjav
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AT&T Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
Banco Santander SA (12/19 Q4, Bef-mkt)
Boeing Co/The (12/19 Q4, Bef-mkt)
Dow Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
Facebook Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
General Dynamics Corp (12/19 Q4)
General Electric Co (12/19 Q4, Bef-mkt)
Ingersoll-Rand PLC (12/19 Q4, Bef-mkt)
Lam Research Corp (12/19 Q2, Aft-mkt)
Marathon Petroleum Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Mastercard Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
McDonald's Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Microsoft Corp (12/19 Q2, Aft-mkt)
Novartis AG (12/19 Q4)
PayPal Holdings Inc (12/19 Q4)
Telenor ASA (12/19 Q4)
Tesla Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Textron Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (12/19 Q4)
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba
22:05Mondelez International Inc (12/19 Q4)