Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální ekonomika bez steroidů

Globální ekonomika bez steroidů

6.2.2014 18:46

Hospodářský růst je zpět. Nejenže konečně současně expandují Spojené státy, Evropa a Japonsko, ale síla se vrací i rozvojovým zemím. Díky tomu se světový HDP letos zvýší o 3,2 %, oproti 2,4 % v roce 2013. To znamená, že v roce 2014 by globální ekonomika mohla vykročit z bludného kruhu.

Skutečnost, že se vyspělé ekonomiky odrážejí ode dna, je dobrou zprávou pro všechny. Před rozvíjející se a rozvojové ekonomiky, které globálnímu růstu posledních pěti let dominovaly, ale klade důležitou otázku: když se k nim teď připojují země s vysokými příjmy, bude k úspěchu v konkurenci stačit pokračování v zajetých kolejích?

Prostá odpověď zní ne. Tak jako atlet může pomocí steroidů dosáhnout rychlých výsledků a zároveň se vyhnout náročným tréninkům nezbytným k pěstování výdrže a zajištění dlouhodobého zdraví, některé rozvíjející se země v podpoře růstu spoléhaly na krátkodobé kapitálové přílivy (takzvané „horké peníze“), avšak náročné ekonomické a finanční reformy odkládaly nebo se jim zcela vyhýbaly. Vzhledem k tomu, že se americká centrální banka chystá zpřísnit mimořádně štědré měnové poměry, které byly motorem tohoto „snadného růstu,“ takové rozvíjející se země budou muset změnit přístup, navzdory mnohem zúženějšímu prostoru k manévrování, anebo riskovat, že ztratí půdu pod nohama, kterou v posledních letech získaly.

Zatímco se zpřísňování měnové politiky Fedu promítá do reality, Světová banka odhaduje, že kapitálové toky do rozvojových zemí klesnou ze 4,6 % tamního HDP v roce 2013 na asi 4 % v roce 2016. Pokud ale dlouhodobé americké úrokové sazby budou stoupat příliš rychle či pokud politické změny nebudou náležitě oznamovány nebo trhy začnou kolísat, kapitálové toky by se mohly rychle zřítit – na několik měsíců snad až o víc než 50 %.

V těch rozvíjejících se ekonomikách, jež nedávných kapitálových přílivů nevyužily k prosazení reforem, má tento scénář potenciál narušit růst. Pravděpodobný vzestup úrokových sazeb vytvoří značný tlak na země s rozsáhlými schodky běžného účtu a vysokými hladinami zahraničního dluhu – důsledky pěti let expanze úvěrů.

Ostatně když se loni v létě objevily spekulace, že Fed brzy začne zužovat nákupy dlouhodobých aktiv (takzvané kvantitativní uvolňování), tlaky na finančních trzích byly nejsilnější právě v zemích podezíraných ze slabých fundamentů. Obzvlášť citelně byly zasaženy Turecko, Brazílie, Indonésie, Indie a Jižní Afrika – přezdívané „křehká pětka“.

V posledních dnech se pod opětovný tlak dostaly rovněž měny některých rozvíjejících se trhů, zčásti v důsledku devalvace argentinského pesa a známek zpomalení čínského růstu, jakož i pochybností nad reálnou silou těchto ekonomik za všeobecně vylekané nálady na trhu. Stejně jako turbulence loňského léta i současný nápor tržních tlaků postihuje především ekonomiky vyznačující se buď domácími politickými pnutími, nebo ekonomickými nevyváženostmi.

Pro většinu rozvojových zemí však příběh není až tak ponurý. Finanční trhy v mnoha rozvojových zemích se pod výraznější tlak zatím nedostaly – ani loni v létě ani teď. Ostatně měny více než tří pětin rozvojových zemí – z nichž mnohé jsou silnými ekonomickými tahouny, jimž prospěly předkrizové reformy (a přilákaly tedy stabilnější kapitálové přílivy, například přímé zahraniční investice) – loni na jaře a v létě zhodnocovaly.

Navíc vrátíme-li se ke sportovní metafoře, někteří i pod tlakem pokračovali v procvičování svalů a zlepšování výdrže. Třeba Mexiko loni otevřelo svůj energetický sektor zahraničním partnerům – politicky náročná reforma, která pravděpodobně zajistí výrazné dlouhodobé přínosy. Mexiku nejspíš pomohla uniknout zařazení do křehké pětky.

Jisté příležitosti rozvojovým zemím přinese také silnější růst ekonomik s vysokými příjmy – například díky vyšší poptávce po dovozu a novým investičním zdrojům. Oproti snadným kapitálovým přílivům z éry kvantitativního uvolňování bude sice těžší těchto příležitostí využít, ale přínosy budou mnohem trvalejší. Aby je však země zužitkovaly, opět podobny atletům, musí vynaložit úsilí potřebné k úspěšnému soupeření – skrze rozumné domácí politiky, které tříbí prostředí vstřícné k podnikání a nakloněné konkurenčnímu soupeření, přitažlivý režim zahraničního obchodu a zdravý finanční sektor.

Součástí tohoto úkolu bude v mnoha zemích nutnost obnovit makroekonomické polštáře, které se během let fiskální a měnové stimulace vyprázdnily. Snížit fiskální schodky a přivést měnovou politiku blíž k neutrální úrovni bude obzvlášť těžké v zemích, jako je křehká pětka, kde se vleče růst.

Stejně jako pro vyčerpaného sportovce, který potřebuje načerpat nové síly, není ani pro politického lídra snadné uskutečňovat náročná reformní opatření pod tlakem. V rozvíjejících se ekonomikách je to však pro obnovení růstu a posílení blahobytu občanů nezbytné. Přežít krizi je jedna věc; vyjít z ní jako vítěz je ale něco úplně jiného.


Sri Mulyani Indrawati, bývalá indonéská ministryně financí, je generální a provozní ředitelkou Světové banky.

Copyright: Project Syndicate, 2014.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)