Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zvrhnou se problémy EM v globální šok?

Zvrhnou se problémy EM v globální šok?

07.02.2014 7:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Počátek tohoto roku je pod naprostým vlivem averze k riziku. Akcie klesají, vládní dluhopisy rostou, mnohé z měn rozvíjejících se trhů kolabují. Jen málo investorů se ale i přesto domnívá, že tato averze k riziku bude na vyspělé trhy doléhat po celý zbytek roku. Naopak, býčí konsenzus zůstává u těchto aktiv v podstatě beze změny. Fundament vyspělých ekonomik se vcelku nezměnil, i když poslední data z americké ekonomiky přinesla určité zklamání. Příčinou se ale zdají být příliš vysoké zásoby nahromaděné ve druhé polovině roku 2013, výhled týkající se poptávky zůstává dobrý. Fed navíc dosáhl toho, že trhy dnes již jasně rozlišují mezi snižováním tempa nákupů aktiv na straně jedné a budoucím zvyšováním sazeb na straně druhé. Tento očekávaný vývoj sazeb totiž zůstává jednoznačně na straně velmi uvolněné politiky. Dosavadní pokles akciových trhů ve vyspělých ekonomikách je také ve srovnání s novými trhy velmi mírný a nelze hovořit ani o korekci.

Rozvíjející se trhy (EM) budí mnohem větší obavy. Krize v 90. letech nebyla pro akcie v USA a Evropě fatální, i když měla za důsledek řadu oslabení. Největší z nich přišlo v roce 1998. To je důvod, proč investoři zkoumají, zda se krize EM bude nadále zhoršovat a zda nakonec stáhne vyspělé trhy dolů. Příčiny současné krize není těžké najít a podobají se tomu, co probíhalo v 90. letech. Po roce 2008 se mnohé EM snažily o eliminaci důsledků Velké recese a přijaly agresivní expanzivní politiku na straně fiskální i monetární. Domnívaly se, že mohou pokračovat v předkrizovém růstovém zázraku. Do toho je tlačil i příliv kapitálu, který nastal po rozjetí programu kvantitativního uvolňování. V zemích „zranitelné pětky“, tedy v Indii, Indonésii, Brazílii, Turecku a Jižní Africe, došlo k prudkému růstu deficitů běžného účtu. Nyní se k nim přidává Rusko, Argentina a Chile a počet problematických zemí může dále růst.

Uvedené země mají mnoho rozdílů, ale také společné rysy. Hlavně to, že musí zlepšit svou platební bilanci, protože její financování je dnes mnohem těžší. Některé země z toho viní Fed, ale v USA jejich tvrzení mnoho sympatií nemá. V této době totiž nedošlo k žádnému posunu v monetární politice vyspělých ekonomik. Trhy spíše reagují na to, že mnoho zemí z EM musí provést těžké kroky, a to v ve stejnou dobu: Snížit kurz, zvýšit reálné sazby, provést utažení fiskální politiky a někdy i strukturální reformy. Jinak řečeno, ekonomické problémy zranitelných zemí jsou stále více vnímány jako problémy vnitřní a roste skepse ohledně toho, zda budou schopny nutné změny provést. Samozřejmě, že celé věci neprospívá ani vývoj v Číně a týká se to zejména zemí, které vyvážejí komodity.

Finanční šoky mají dlouhodobé dopady a bylo by chybou očekávat, že současné problémy rychle odezní. Optimisté tvrdí, že některé ze zmiňovaných zranitelných zemí se mohou vyhnout osudu asijských tygrů. V 90. letech se většina zemí v problémech snažila o udržení pevného kurzu k dolaru a to vedlo k ještě větší akumulaci zahraničního dluhu. Kolaps důvěry byl tehdy mnohem větší. Dnes část šoku nese plovoucí kurz, ale důsledky budou i tak patrné ještě dlouhou dobu.

Například Indie se s nimi vypořádává poměrně dobře a je to i zásluha Raghurama Rajana, který stojí v čele tamní centrální banky. Jiné země se ale mohou vydat cestou Argentiny a odmítnout síly tržní ekonomiky. Budou v pokušení monetizovat fiskální deficity, bude se roztáčet spirála oslabující měnu. Takové země nemohou doufat, že jim pomůže nějaká koordinace politiky s jinými zeměmi. Je to na nich. A může se celá věc změnit v globální šok? Spojené státy vyvážejí do jmenovaných zranitelných ekonomik asi 0,7 % svého HDP, takže ničivý vliv na tento mezinárodní obchod tyto problémy mít nebudou. Exporty z eurozóny jsou asi dvakrát zranitelnější a některé evropské banky (zejména ze Španělska) mají velkou exponovanost na problematické země. Celkový dopad na vyspělé ekonomiky by ale i přesto měl být relativně nevýrazný. To vše ovšem předpokládá, že v Číně nedojde k tvrdému přistání.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2020
17:53Komentář Výsledky Bank of Amerika napodobují konkurenty, jen méně efektivně  
17:25Robinhood a pan Buffett
17:16Data slušná, výsledky smíšené, ECB nepřekvapila. Akcie aspoň zmenšují ztráty  
16:27Soud zrušil dohodu o poskytování dat občanů EU do USA
15:39Americký maloobchod se vrací před krizi, červen přinesl další růst  
15:04Komentář analytika: Morgan Stanley táhne vzhůru FICC segment  
14:47Morgan Stanley podtrhuje úspěchy amerických bank na Wall Street rekordními zisky
13:56ECB vyčkává. Sazby ani podpůrný program se nemění
13:26Bank of America vydělala nad odhady, akcie ale srážejí miliardy na koronavirové ztráty
12:37Otec bankrotního modelu předpovídá další megabankroty
11:23Trumpovi klesá podpora, mění manažera své volební kampaně
10:38Trhy neocenily čínská data a přihlédly k problémům. Od ECB dnes žádnou akci nečekáme  
10:15Akcie největšího čínského výrobce čipů vyletěly o 245 %
9:38Spojením automobilek Fiat Chrysler a PSA vznikne Stellantis
9:37Pošli tisíc dolců v bitcoinu, vrátím ti dva. Rozsáhlý útok na Twitter zacílil Bidena, Bezose, Muska či Buffetta
9:06Rozbřesk: Nové registrace aut v EU zmírňují propad, OPEC+ od srpna zvýší produkci
8:47Čínský kvartální růst a rozhodnutí ECB nechají ráno asi evropské burzy chladnými  
8:30Nové jádro v Dukovanech chce stát při stavbě financovat bezúročně
7:55Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta
6:41Fuest o koronasocialismu, ECB a deglobalizaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/20 Q2, Bef-mkt)
Domino's Pizza Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/20 Q2)
Johnson & Johnson (06/20 Q2)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:30Husqvarna AB (06/20 Q2)
8:30Atlas Copco AB (06/20 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/20 Q2)
13:15Morgan Stanley (06/20 Q2)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/20 Q2)