Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trestní odpovědnost firem: Jaká je bilance po dvou letech účinnosti zákona?

Trestní odpovědnost firem: Jaká je bilance po dvou letech účinnosti zákona?

14.2.2014 5:30
Autor: Milan Šperl, KSB

Zákon o trestní odpovědnosti firem lze bez jakékoli nadsázky označit za revoluci v českém trestním právu, neboť prolomil zásadu individuální trestní odpovědnosti a zavedl možnost postihu firem za přibližně 80 trestných činů. Jak jsme psali již v našem miniseriálu, jeho přijetí nemělo pouze zastánce, ale také odpůrce, kteří argumentovali zejména tím, že firmy jsou pouhé umělé konstrukce, které nemají způsobilost jednat v trestněprávním smyslu. Jeden z dalších argumentů, proč nový zákon nepřijmout, bylo i to, že tento zákon Česká republika vůbec nepotřebuje, neboť nám stačí údajně efektivnější, rychlejší a hospodárnější správní trestání. Zákon navíc podle odpůrců neměl, podobně jako například na Slovensku, nalézt přílišného uplatnění v praxi. Zde je však nutné poznamenat, že na rozdíl od pravé trestní odpovědnosti, která byla přijata u nás, byla na Slovensku zvolena takzvaná nepravá trestní odpovědnost, která je zjednodušeně řečeno odvozována až od trestní odpovědnosti fyzické osoby. V ČR je však možné potrestat firmu i v případě, že se nepodaří zjistit, který konkrétní člověk se dopustil daného trestného činu. Postačí pouze to, že bylo naplnění některé ze skutkových podstat trestných činů spolehlivě zjištěno.

Sedmdesát firem stíháno

O tom, že se uvedené poněkud pesimistické prognózy nenaplnily a že je zákon v praxi policií, státními zastupitelstvími a soudy využíván, svědčí dosavadní údaje Nejvyššího státního zastupitelství. Podle těchto údajů bylo od účinnosti zákona do počátku letošního roku zahájeno trestní stíhání celkem 70 firem, z toho v roce 2012 jich bylo 18 a v roce 2013 již 51. Proti jedné firmě bylo zahájeno trestní stíhání ještě počátkem roku 2014.

Ze 70 stíhaných firem bylo nakonec obžalováno 18 (v roce 2012 šlo o 4 obžaloby a v roce 2013 o 14) a u dalších sedmi byly podány návrhy na potrestání (v roce 2012 byly podány 2 návrhy a v roce 2013 zbylých pět). Z uvedeného je zřejmé, že se potvrzují původní předpoklady, že se zákon po nabytí jeho účinnosti začne aplikovat pozvolně a že jednotlivých případů bude postupně přibývat. Tento trend ostatně odpovídá i situaci při přijetí obdobných úprav v zahraničí.

Pokud se ptáte, zda byla již firma za některý ze zákonem přesně vyjmenovaných trestných činů odsouzena, odpověď zní ano. Dosud totiž bylo vydanými rozsudky uznáno vinnými 6 právnických osob, přičemž dva rozsudky jsou již v právní moci. Proti třem firmám byly navíc vydány trestní příkazy, z nichž dva jsou také již pravomocné. Dvě firmy byly naopak obžaloby zproštěny.

Jak je z uvedených údajů patrné, není zákon o trestní odpovědnosti firem jen formálním splněním mezinárodních závazků, který by se v praxi nepoužíval. Je naopak právním předpisem, se kterým firmy v každém případě musejí počítat a musejí mu přizpůsobit své chování. Za jaké jednání byly uvedené firmy odsouzeny a jaké sankce jim byly soudy uloženy, bude tématem dalšího článku.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech
6:30Co se stane, když se bitcoin zhroutí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data