Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jednoduchý investiční výhled pro následující dvacetiletku

Jednoduchý investiční výhled pro následující dvacetiletku

19.02.2014 18:13

Už před časem jsem zde prezentoval zamyšlení nad tím, jak si vedou hlavní skupiny investičních aktiv v závislosti na tom, jaká je inflace (její výše a v neposlední řadě směr). Pozoruhodné je například to, že vysoká inflace není pro komodity dobrá v případě, že postupně klesá. Ale tento scénář je v tuto chvíli asi nejvzdálenější ze všech možných kombinací. Dnes se díky práci Natixisu můžeme podívat na to, jak si investiční aktiva vedou v různém růstovém prostředí.

První z následující trojky grafů ukazuje vztah mezi růstem světového produktu a ročním vývojem cen akcií (globálního indexu, předpokládám, že MSCI). Na levé ose je posílení či oslabení trhu, na pravé růst HDP. Letmý pohled ukazuje, že obě proměnné si ani zdaleka nejsou cizí. Natixis jde dokonce tak daleko, že stanoví kritickou hranici růstu na 3 %: Pokud globální ekonomika „upaluje“ pomaleji, akcie globálně klesají a naopak.

Druhý graf pracuje se stejnou logikou, předmětem zájmu je zde vztah mezi globálním růstem a výnosy vládních dluhopisů (nevím, jaký index Natixis používá, ale mělo by jít opět o globálního reprezentanta trhu s vládními dluhopisy). Obecně bychom čekali, že čím vyšší globální růst bude, tím vyšší budou výnosy u obligací obecně považovaných za bezrizikové (u korporátních dluhopisů tento vztah modifikuje vývoj rizikových prémií). Graf tuto úvahu potvrzuje – vyšší růst se většinou pojí s růstem výnosů dluhopisů (poklesem jejich atraktivity a cen) a naopak. Natixis zde za kritickou hranici považuje také 3 %. 
 
Grafy 
 
Poslední z uvedené trojky grafů nám umožňuje derivovaný vzorec aplikovat na současnou situaci. Růst globální ekonomiky by se podle těchto projekcí měl zvedat až na nějaká 3,5 % v roce 2015. Doplníme si o pohled na velmi dlouhodobé projekce globálního růstu, se kterými v roce 2012 přišla OECD. Ten říká následující: Mezi roky 2011 a 2030 dosáhne globální růst v průměru 3,7 % ročně, v letech 2030 – 2060 už jen 2,3 %. Při bezvýhradné aplikaci uvedeného se tak akciím povede dobře až do roku 2030, po stejné období budou růst i výnosy vládních dluhopisů (klesat jejich ceny). V další třicetiletce se situace obrátí. Vážení přátelé, milí hosté, je to jednoduché, je to prosté.

Aplikovat uvedené vztahy na další druhy aktiv nám pomůže následující tabulka. Na ose jsou vyznačeny jednotlivé kritické hranice růstu, v řádcích pod sebou jsou ceny akcií, rizikové spready u korporátních dluhopisů (riziko obvykle roste s nižším růstem), výnosy dlouhodobých vládních dluhopisů (viz výše) a nakonec ceny komodit. Ty podle této úvahy potřebují větší růstovou stimulaci, protože u nich je kritická hranice až u 4 %. Následující dva roky (a podle projekcí OECD i celá dvacetiletka) by tak měly být léty růstu akcií, ale stagnací komodit, výnosy korporátních dluhopisů by měly globálně klesat, stejně jako výnosy vládních dluhopisů. 
 
Reakce na globální růst 

Zdroj: Natixis

Uvedené není bez zajímavosti, ale namístě je samozřejmě dávka nadhledu. U investičních aktiv jsou patrné jasné vzorce chování vztahující se k výši a chování inflace, proč tento pohled nerozšířit o růst. S mírou.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.08.2021
8:02Víkendář: Mobius o čínském tažení proti technologiím, bitcoinu a Indii
31.07.2021
15:36Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu
8:15Víkendář: CBDC jako konec 800 let starého bankovního systému?
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data