Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernstein: Nechte být EM, lepší investicí je Japonsko

Bernstein: Nechte být EM, lepší investicí je Japonsko

24.2.2014 7:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Řada investorů dnes hovoří o tom, že se zmenšuje úvěrová bublina. Jejich alokace aktiv se ale podobá období, kdy úvěrová bublina rostla. To znamená, že v jejich portfoliích jsou podváženy akcie vyspělých ekonomik a naopak nadvážena aktiva dluhová. Rozvíjející se trhy, nemovitosti, komodity, zlato, hedge fondy a private equity si během úvěrové bubliny vedly mnohem lépe než akcie, protože tato aktiva jsou citlivější na poptávku stimulovanou dluhem. Během zmenšování bubliny si ale ani jedna ze jmenovaných skupin nevedla lépe než akcie. Investoři se však drží předchozí strategie a doufají, že se jim opět podaří vydělat lepší zisky. Tento pomalý proces změny na finančních trzích naznačuje, že akcie jsou i přes jejich dosavadní silné posílení stále atraktivní.

Jednu z největších příležitostí současnosti představují japonské akcie, protože Japonsko má potenciál ke zvýšení své konkurenceschopnosti relativně k rozvíjejícím se trhům. Investoři se většinou zaměřují na politiku vlády, mohou tak ale přehlížet širší souvislosti, které jsou ještě pozitivnější. Bubliny vytvářejí kapacity, které po jejich prasknutí nejsou využity. Ta poslední nebyla žádnou výjimkou. V rozvíjejících se zemích byl vybudován obrovský objem kapacit za předpokladu, že růst těchto ekonomik se bude nadále zrychlovat. Nyní se ukazuje, že tyto předpoklady byly mylné. Nadbytečné kapacity obvykle vedou k intenzivní konkurenci na trhu. Protože nyní nedochází k většímu růstu produktivity, musí zmíněná konkurence probíhat zejména prostřednictvím oslabování měn. Silná měna byla pro japonské firmy problémem, protože zemi tíží jak slabý růst produktivity, tak špatný demografický vývoj. Kurz japonského jenu ale klesá a konkurenceschopnost japonského zboží se tedy zvyšuje.

Důsledkem oslabující měny je vyšší inflace. Ta v Japonsku skutečně roste, v jeho případě je to ale plus. Tato ekonomika totiž trpěla řadu let deflací. Z nedávno dosažených maxim jen oslabil k dolaru asi o 33 % a k euru přibližně o 40 %. Inflace i přesto dosahuje pouze 1,6 %. Pokračující deficit běžného účtu a nízká inflace naznačují, že země má prostor pro další oslabení kurzu. Rozvíjející se trhy tuto flexibilitu nemají. Ty nejvýznamnější nyní čelí vysokému růstu peněžní nabídky a inflace. V Indii, Indonésii, Turecku, Rusku, Brazílii, Jižní Africe a dalších zemích dosahuje inflace minimálně 3 %.

Odhady zisků japonských firem pravděpodobně začínají odrážet rostoucí konkurenceschopnost těchto společností. Současné odhady hovoří o růstu jejich zisků v letošním roce ve výši 17 %, u rozvíjejících se trhů to je pouze 12 % a u zemí BRIC 8 %. Mění se i dlouhodobé odhady ziskovosti a Japonsko dnes představuje lepší investiční příběh než rozvíjející se trhy. Investoři by měli přehodnotit své zaběhnuté uvažování a přijmout realitu nového pobublinového světa.

Autorem je Richard Bernstein, který působí jako investiční ředitel Richard Bernstein Advisors.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data