Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francouzská investiční schizofrenie

Francouzská investiční schizofrenie

25.02.2014 18:07

Francie budí už delší čas rozpory. Jedním z jejích obhájců není nikdo jiný než Paul Krugman. Ten se obecně řečeno domnívá, že Francie má své problémy, ale ty ani zdaleka neodpovídají tomu, jak moc je země kritizována: „Růst francouzské ekonomiky je pomalý, ale jeho tempo je vyšší než třeba v Nizozemí, které má stále rating AAA. Produktivita práce je ve Francii dokonce o něco vyšší než v Německu. A fiskální výhled žádné obavy nevzbuzuje, protože rozpočtové deficity po roce 2010 prudce klesly a MMF čeká, že poměr dluhu k HDP bude v následujících pěti letech zhruba stabilní... Demografické projekce jsou mnohem lepší než třeba v Německu. Francouzský zdravotní systém poskytuje kvalitní péči s nízkými náklady a v budoucnu bude velkou fiskální výhodou“. Krugman před časem přemítal i o tom, že nevole k Francii může prameniti z jejího přístupu k reformám. Zatímco vedení eurozóny chce hlavně snižování vládních výdajů, Francie se tohoto mustru nedrží. Nobelista přitom tvrdí, „že přechodné zvýšení daní poškodí ekonomiku mnohem méně než snížení výdajů. A dodává, že Francie se v minulosti nepodílela na růstu nerovnováh eurozóny a nyní je tak ani nemusí korigovat.

Naopačné straně „francouzské barikády“ stojí třeba Natixis. Hlavní úvaha ekonomů této banky tvrdí, že růst potenciálního produktu je v případě Francie nízko (a níže, než se obecně soudí). To pak má dopad na řadu dalších oblastí, včetně horší schopnosti korigovat strukturální deficity, či strukturální nezaměstnanost. Natixis již delší dobu varuje předtím, že Francie se zhoupne do krize. Není třeba rozebírat, že tyto predikce se doposud nenaplnily a soudě podle vývoje na trhu s vládními dluhopisy zatím to na spadnutí není (což je ale díky ECB případ i jednoznatelně problematických zemí).

Výnosy francouzských vládních dluhopisů jsou v druhém z následující dvojky grafů, včetně srovnání s výší výnosů německých Bundů. Dopočítaný spread ukazuje, že až do konce roku 2012 byly francouzské dluhopisy z hlediska rizikovosti považovány v podstatě za ekvivalent těch německých. Na konci roku 2011 a v roce 2012 se spread rozšířil a to zejména kvůli tomu, že poptávka po bezpečí hnala ceny německých obligací dolů, zatímco ty francouzské na čas změnily tábor a přesunuly se ke skupině nechtěných. Trh evidentně váhal, zda není čas Francii na delší dobu zařadit do skupiny zemí, od kterých se utíká, než k těm ke kterým se utíká. Na konci roku 2012 už ale přichází poměrně znatelný příklon k původnímu stavu, i když spready se usadily na trochu vyšší než původní úrovni. Tedy v celku verze Krugmanova.

schizo1

První z grafů nám pak ukazuje porovnání německého a francouzského trhu akciového. Akcioví investoři se podle vývoje cen (!) chovají dosti odlišně, než ti dluhopisoví. Zatímco ti druzí berou Francii na milost, ti první moc ne. Pokud pak vezmeme do úvahy, že obchodované společnosti jsou často do značné míry vystaveny globálnímu a ne lokálnímu vývoji, je uvedený rozdíl až kontraintuitivní. Pokud přijmeme názor, že Francie na tom ekonomicky skutečně není zase tak dobře, měly by to být vládní dluhopisy a ne akcie, co bude trpět. Akcie by si naopak měly vést relativně lépe. Natixis dokonce s kuráží typicky francouzskou tvrdí, že „tento postoj je iracionální a ukazuje, že investoři nejsou ochotni přijmout to, že vládní dluhopisy mohou být rizikovější, než akcie“.

K uvedenému bychom mohli mít řadu doplnění a dokonce i výhrad. Tou nejpodstatnějším je to, že mnohem lepší než porovnávání cen akcií je porovnání jejich valuace (tedy PE). Protože s PE můžeme přímo porovnávat chování investorů na obou trzích (tj. porovnat vývoj spreadů na dluhopisovém a PE, respektive EP na akciovém). Následující obrázek nám v tom pomáhá - ukazuje vývoj PE vybraných evropských trhů a co se týče Francie a Německa jde o obrázek dosti rozdílný od toho úplně prvního. Valuace německé a francouzské jsou si dost podobny a hlavně obě dosahují úrovně roku 2009:

schizo2

Při pohledu na PE tedy už francouzská dluhopisově akciová schizofrenie nevypadá tak zle. Pokud něco, objevuje se tu schizofrenie ve vztahu k německých akciím. Ve skutečnosti jsou totiž investoři u francouzských akcií optimističtější než u německých – jejich PE je podobné (jak geograficky, tak časově), růst francouzských zisků je ale nižší (musí být, protože ceny francouzských akcií jsou při stejném PE nižší).

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    26.02.2014 15:48

    Tak u nás máme taky řadu flagelantů, kteří si zakládají na tom, že prohlédli hrůzu domácí situace (např. těsná většina bankovní rady ČNB ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře
28.09.2022
11:30Riziko recese stoupá. Goldmani i BlackRock se otáčí k akciím zády, doporučují investiční dluhopisy
9:33Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu ekonomik a varovala před inflací
8:51Poškození plynovodů Nord Stream bylo asi úmyslné, prohlásila švédská premiérka
7:09Probíhají strukturální změny, které ještě nejsou plně odraženy v cenách akcií, tvrdí investor Jensen
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022
11:14Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie
11:07Po negativní sérii si trhy vybírají oddechový čas, akcie a dluhopisy opatrně rostou  
11:02NET4GAS, s.r.o.: Sdělení skupiny NET4GAS a jejích společníků k současné situaci na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (08/22 Q3, Aft-mkt)
Thor Industries Inc (07/22 Q4, Bef-mkt)