Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francouzská investiční schizofrenie

Francouzská investiční schizofrenie

25.2.2014 18:07

Francie budí už delší čas rozpory. Jedním z jejích obhájců není nikdo jiný než Paul Krugman. Ten se obecně řečeno domnívá, že Francie má své problémy, ale ty ani zdaleka neodpovídají tomu, jak moc je země kritizována: „Růst francouzské ekonomiky je pomalý, ale jeho tempo je vyšší než třeba v Nizozemí, které má stále rating AAA. Produktivita práce je ve Francii dokonce o něco vyšší než v Německu. A fiskální výhled žádné obavy nevzbuzuje, protože rozpočtové deficity po roce 2010 prudce klesly a MMF čeká, že poměr dluhu k HDP bude v následujících pěti letech zhruba stabilní... Demografické projekce jsou mnohem lepší než třeba v Německu. Francouzský zdravotní systém poskytuje kvalitní péči s nízkými náklady a v budoucnu bude velkou fiskální výhodou“. Krugman před časem přemítal i o tom, že nevole k Francii může prameniti z jejího přístupu k reformám. Zatímco vedení eurozóny chce hlavně snižování vládních výdajů, Francie se tohoto mustru nedrží. Nobelista přitom tvrdí, „že přechodné zvýšení daní poškodí ekonomiku mnohem méně než snížení výdajů. A dodává, že Francie se v minulosti nepodílela na růstu nerovnováh eurozóny a nyní je tak ani nemusí korigovat.

Naopačné straně „francouzské barikády“ stojí třeba Natixis. Hlavní úvaha ekonomů této banky tvrdí, že růst potenciálního produktu je v případě Francie nízko (a níže, než se obecně soudí). To pak má dopad na řadu dalších oblastí, včetně horší schopnosti korigovat strukturální deficity, či strukturální nezaměstnanost. Natixis již delší dobu varuje předtím, že Francie se zhoupne do krize. Není třeba rozebírat, že tyto predikce se doposud nenaplnily a soudě podle vývoje na trhu s vládními dluhopisy zatím to na spadnutí není (což je ale díky ECB případ i jednoznatelně problematických zemí).

Výnosy francouzských vládních dluhopisů jsou v druhém z následující dvojky grafů, včetně srovnání s výší výnosů německých Bundů. Dopočítaný spread ukazuje, že až do konce roku 2012 byly francouzské dluhopisy z hlediska rizikovosti považovány v podstatě za ekvivalent těch německých. Na konci roku 2011 a v roce 2012 se spread rozšířil a to zejména kvůli tomu, že poptávka po bezpečí hnala ceny německých obligací dolů, zatímco ty francouzské na čas změnily tábor a přesunuly se ke skupině nechtěných. Trh evidentně váhal, zda není čas Francii na delší dobu zařadit do skupiny zemí, od kterých se utíká, než k těm ke kterým se utíká. Na konci roku 2012 už ale přichází poměrně znatelný příklon k původnímu stavu, i když spready se usadily na trochu vyšší než původní úrovni. Tedy v celku verze Krugmanova.

schizo1

První z grafů nám pak ukazuje porovnání německého a francouzského trhu akciového. Akcioví investoři se podle vývoje cen (!) chovají dosti odlišně, než ti dluhopisoví. Zatímco ti druzí berou Francii na milost, ti první moc ne. Pokud pak vezmeme do úvahy, že obchodované společnosti jsou často do značné míry vystaveny globálnímu a ne lokálnímu vývoji, je uvedený rozdíl až kontraintuitivní. Pokud přijmeme názor, že Francie na tom ekonomicky skutečně není zase tak dobře, měly by to být vládní dluhopisy a ne akcie, co bude trpět. Akcie by si naopak měly vést relativně lépe. Natixis dokonce s kuráží typicky francouzskou tvrdí, že „tento postoj je iracionální a ukazuje, že investoři nejsou ochotni přijmout to, že vládní dluhopisy mohou být rizikovější, než akcie“.

K uvedenému bychom mohli mít řadu doplnění a dokonce i výhrad. Tou nejpodstatnějším je to, že mnohem lepší než porovnávání cen akcií je porovnání jejich valuace (tedy PE). Protože s PE můžeme přímo porovnávat chování investorů na obou trzích (tj. porovnat vývoj spreadů na dluhopisovém a PE, respektive EP na akciovém). Následující obrázek nám v tom pomáhá - ukazuje vývoj PE vybraných evropských trhů a co se týče Francie a Německa jde o obrázek dosti rozdílný od toho úplně prvního. Valuace německé a francouzské jsou si dost podobny a hlavně obě dosahují úrovně roku 2009:

schizo2

Při pohledu na PE tedy už francouzská dluhopisově akciová schizofrenie nevypadá tak zle. Pokud něco, objevuje se tu schizofrenie ve vztahu k německých akciím. Ve skutečnosti jsou totiž investoři u francouzských akcií optimističtější než u německých – jejich PE je podobné (jak geograficky, tak časově), růst francouzských zisků je ale nižší (musí být, protože ceny francouzských akcií jsou při stejném PE nižší).

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    26.2.2014 15:48

    Tak u nás máme taky řadu flagelantů, kteří si zakládají na tom, že prohlédli hrůzu domácí situace (např. těsná většina bankovní rady ČNB ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data