Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Probíhá renesance amerického průmyslu?

Probíhá renesance amerického průmyslu?

26.2.2014 12:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Stále častěji se hovoří o tom, že americký výrobní sektor prochází renesancí a podle řady názorů bude čím dál tím více přispívat jak k domácímu produktu, tak ke globální průmyslové výrobě (například Financial Times 2012, New York Times 2012, McKinsey Global Institute 2012, Citi Research 2013). Vést by k tomu měla řada faktorů, včetně slabé měny, nižších domácích cen energií, proměnlivých nákladů mezinárodní přepravy a výrazného růstu mzdových nákladů v rozvíjejících se ekonomikách. Je ale zmíněná renesance patrná z makroekonomických dat? A mohl by výrobní sektor skutečně výrazně přispívat k dlouhodobému růstu americké ekonomiky?

Skeptici poukazují na to, že současné oživení v americkém výrobním sektoru představuje přirozený důsledek jeho velmi silného cyklického poklesu, ke kterému došlo během Velké recese. Je pravda, že produkce ve výrobním sektoru během recese prudce klesla, měřeno relativně k celkové produkci ale nešlo o pokles tak výrazný jako během předchozích recesí. To značí, že ve hře musí být ještě nějaký faktor. Během současného oživení je navíc patrné, že je tažené zejména segmentem zboží dlouhodobé spotřeby, a to hlavně spotřební elektronikou, automobilkami a strojírenstvím. Naopak většina sektorů v oblasti zboží krátkodobé spotřeby vykazuje oživení pomalé.

Pohled na vývoj v zemích G7 ukazuje, že oživení v segmentu zboží dlouhodobé spotřeby je v USA nejsilnější. Německé oživení bylo sice silnější do poloviny roku 2011, ale pak přišla stagnace. Naopak americký sektor zboží krátkodobé spotřeby si vede výrazně hůře, než tomu je v zemích G7. Celkově pak odhadujeme, že podíl USA na celkové produkci výrobního sektoru v zemích G20 se po velké recesi stabilizoval, což zastavilo dlouhodobý trend jeho poklesu.

Oživení výrobního sektoru v USA se pojí se třemi oblastmi. První z nich je oslabování reálného efektivního kurzu dolaru, ke kterému docházelo v posledních deseti letech. Cena práce v USA klesla a výrazně klesly i ceny energií. Během posledních deseti let přitom výrobní sektor přispíval k růstu americké ekonomiky asi 0,2 procentního bodu. Může to nyní být více? Pokud bude podíl americké výroby na globální produkci stejný jako v roce 2011, mohl by výrobní sektor přidávat až 0,4 procentního bodu k růstu americké ekonomiky. Hovořit o plošné renesanci amerického výrobního sektoru je přílišným optimismem. Některé sektory si však vedou dobře a americká pozice na globálním poli tak může zůstat silná.

Uvedené je výtahem z „The US manufacturing recovery: Uptick or renaissance?“, autory jsou Oya Celasun, Gabriel Di Bella, Tim Mahedy, Chris Papageorgiou.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data