Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Američané nestahují ze světa jen peníze, ale hlavně svůj vliv

Američané nestahují ze světa jen peníze, ale hlavně svůj vliv

03.03.2014 7:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Když Ben Bernanke začal v červnu minulého roku hovořit o tom, že Fed změní svou politiku, akcie a měny rozvíjejících se ekonomik na to reagovaly velmi citlivě. Není tak úplně jasné, proč taková reakce na doposud velmi mírné snížení nákupů aktiv. Nejlepším vysvětlením je to, že kapitál v očekávání růstu sazeb v USA proudí z rozvíjejících se ekonomik pryč. To ale nemůže být celé vysvětlení. Takzvaným „taperingem“ totiž neprochází jen americká monetární politika, ale probíhá i „geopolitický tapering“. Tedy posun v zahraniční politice Spojených států, který bude mít podobně jako změna politiky Fedu dopad na celý svět.

Počátek tohoto druhého taperingu můžeme pozorovat ve zmatené zahraniční politice, která panovala během prvního období vlády prezidenta Obamy. Je lehké porozumět tomu, že chtěl pryč z Iráku, a to s minimem závazků, které by tam USA za sebou nechaly. Těžší je pochopit jeho politiku vůči Afghánistánu. Výsledkem politických sporů bylo v roce 2009 typicky byrokratické řešení: Navýšení počtu vojáků spojené se závazkem začít je stahovat ještě dříve, než dorazí ti poslední. Mezi největší fiaska americké zahraniční politiky pak můžeme zařadit Sýrii. Když byla možná efektivní intervence, prezident váhal. Když pak intervenoval, bylo to neefektivní. Výsledkem celkové americké pasivity byla katastrofa ve formě 130 000 zabitých civilistů. K tomu připočítejme 9 milionů lidí bez střechy nad hlavou, minimálně 11 000 lidí bylo umučeno k smrti.

Strategická chyba Spojených států je nejlépe patrná na celkovém počtu obětí v oblasti, kterou Bushova vláda nazývala „Velkým Blízkým východem“. Jde o země jdoucí od Maroka až po Pákistán. Podle International Institute of Strategic Studies tam v roce 2013 kvůli ozbrojeným konfliktům či terorismu zemřelo více než 75 000 lidí. Jde o nejvyšší počet od roku 1998. Obamovi zastánci současného prezidenta rádi vykreslují jako mírotvůrce, zatímco Bush je pro ně válečný štváč. Nyní je ale téměř jisté, že během Obamovy vlády zemřelo na Velkém Blízkém východě více lidí než za vlády Bushe.

Velká Británie představovala v 19. století mocnost, která měla dost sil na intervenci v Evropě provedenou s cílem udržet na tomto kontinentu rovnováhu. Prezident Obama dnes tuto roli není ochoten hrát. Ukázalo se to, když prohlásil, že „Amerika není pro svět jeho policistou“. Rovnováhu bez dominantní mocnosti si ale lze jen těžko představit.

Uvedené je výtahem z „Niall Ferguson: America's Global Retreat“, autorem je profesor historie na Harvardu Niall Ferguson.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
  • no jako americký daňový poplatník bych se zeptal
    03.03.2014 12:11

    kdo to má všechno platit, když Evropani jsou rozhádáaní a chtějí obchodovat jak s Araby, tak s Čínou, a Rusáci mají geopolotické ambice, jak právě vidno. Ví pan Profesot, kolik to všechno stojí udržet svět v rovnováze? A kolik by k tou muselo přispět zemí (které k tomu teď nepřispívají :-* . A to nehájím Obamu, je to slabý člověk bez vize a morálky, stejný, jací mají dnes úspěch ;)
    Bo
Aktuální komentáře
12.04.2021
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou
11.04.2021
15:10Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky
9:07Víkendář: Biden jako Roosevelt? Jen částečně
10.04.2021
16:07Zamlčovaný problém čipů
9:04Víkendář: Dluhy a "nezávislá" monetární politika
09.04.2021
22:01Wall Street pokračuje ve spanilé jízdě a opět uzavírá na rekordech  
17:30Období vyšších inflačních čísel je tu. Wall Street i Evropa bez jasného směru  
17:27Akciové neutrino
16:44Průmyslová výroba v Německu v únoru překvapivě klesla, export vzrostl
16:35Čtyři grafy o tom, proč se americká ekonomika asi vzpamatuje rychleji než ta evropská
14:52Arone: Dopady inflace a vyšších daní na ceny akcií
14:04RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
13:54Za posledních pět měsíců vložili investoři do akcií více peněz než za 12 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y