Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie jsou pro odvážné a trpělivé

Akcie jsou pro odvážné a trpělivé

2.4.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Odvážnému štěstí přeje. A kdo si počká, ten se dočká. Tato dvě známá přísloví dávají základ dvěma rozdílným přístupům k hodnotovému investování. Obě mají něco do sebe, umění spočívá v tom, jak je správně zkombinovat. Hodnotové investování je populární od doby, kdy jej začal ve 30. letech prosazovat Benjamin Graham. Ten v té době tvrdil, že cena akcií mnoha firem klesla během deprese velmi nízko a je tak možné koupit je za méně, než jaká je jejich hodnota.

V 70. letech pak Eugene Fama a Kenneth French ve své známé studii ukázali, že levné akcie (měřeno poměrem ceny akcie a její účetní hodnoty) si vedou obvykle lépe než celý trh. Tento jev nazvali „efektem hodnoty“. Fama, který v loňském roce obdržel Nobelovu cenu za ekonomii, tento efekt vysvětluje tak, že jde o rizikovou prémii. Děje se tak přesně to, co bychom na efektivním trhu čekali – vyšší riziko sebou nese vyšší návratnost. Druhé možné vysvětlení nabízí behaviorální finance. Ty hovoří o tom, že trhy jsou neefektivní: Investoři podléhají módním vlnám a pak zapomínají na nudné akcie, které mají predikovatelné zisky a dividendy. Pokud takové akcie nakupujeme, využíváme toho, že v dlouhém období se jejich hodnota projeví. Oba přístupy můžeme považovat za hodnotové, ale jsou velmi rozdílné.

Andrew Lapthorne ze Société Générale nazývá popsané přístupy jako strategie „pro odvážné“ a „pro trpělivé“. Ten druhý stojí na nákupu firem se silnou rozvahou a dividendami a měl by fungovat v dlouhém období. Jeho nevýhoda spočívá v tom, že dividendové akcie si obvykle vedou hůř během býčího trhu. Ten jsme viděli i během posledních pěti let. První ze zmíněných přístupů pak znamená nákup 200 nejlevnějších akcií (relativně k příslušnému sektoru). Každé čtvrtletí se složení tohoto portfolia mění, aby nedocházelo k tomu, že bude delší dobu zahrnovat akcie, jejichž cena se vydá prudce nahoru. Takové portfolio odráží index SG Value Beta.

Lapthorne tvrdí, že obě strategie se dobře doplňují. Portfolio pro odvážné má vysokou betu a veze se tedy s trhem. Vede si lépe v dobrých časech a naopak. Zisky jsou generovány hlavně pohybem ceny akcie. Portfolio trpělivých je s trhem korelováno méně a zisky jsou tvořeny pohybem ceny akcie i dividendami. Za posledních dvacet let dosáhlo toto portfolio návratnosti 11,9 % ročně, první portfolio 14,3 %, ale jeho volatilita byla mnohem vyšší. Dohromady vynesly 13,4 %, zatímco index celého trhu dosáhl návratnosti 8,4 % a vyšší volatility. Lapthorne poukazuje na skutečnost, že kdybychom investovali podle Grahama, našli bychom v indexu MSCI World jen asi 20 zajímavých akcií. Mezi ně patří známá jména jako Intel, BHP Billiton či Vodafone. Dále by sem patřila skupina japonských akcií. Graham sám pak v 50. letech řekl, že již nedoporučuje složitou analýzu a výběr akcií by prováděl pouze na základě historického PE a výnosů obligací s ratingem AAA. „Zdá se to být prakticky bezchybný způsob, jak dostat dobré výsledky s minimem práce,“ uvedl tehdy investor.

(Zdroj: FT)


Váš názor
  •  
    3.4.2014 11:15

    To je ale zaujimave. Ani Intel ani BHP ani Vodafone nesplnuju ani len NTAV (net tangible asset value) podmienku, o splneni omnoho prisnejsej NCAV (net current asset value) nemoze byt ani rec. Vsetky tri spomenute spolocnosti maju NCAV zaporny.
    Eco
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data