Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco – co fungovalo 14 let, přestalo fungovat během jednoho roku

Pimco – co fungovalo 14 let, přestalo fungovat během jednoho roku

15.4.2014 18:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Osobité styly Mohameda El-Eriana a Billa Grosse byly po pět let výjimečnou kombinací ve vedení dluhopisového gigantu Pimco. Minulý rok se ale rozdíly mezi nimi prohloubily natolik, že se El-Erian začal obávat toho, jaký dopad budou mít rostoucí tenze na vedení celé společnosti. „Vždy jsme měli rozdílný styl a dobře jsme se doplňovali ve službách našim klientům a ve vedení společnosti v dobrých i zlých časech,“ uvedl El-Erian v rozhovoru z minulého týdne. A dodal: „Dlouho to fungovalo, změna přišla minulý rok.“

Odchod El-Eriana z firmy, která spravuje téměř 2 biliony dolarů aktiv, překvapil investory i Grosse. Ten opakovaně uvedl, že chtěl, aby jeho kolega zůstal a že nerozumí tomu, proč odchází. Dokonce vyzýval El-Eriana k tomu, aby svůj krok vysvětlil, ale El-Erian na to nereagoval. Uvedl však následující: „Billa jsem vždy velmi respektoval a je tomu tak i nadále. To samé platí o všech talentovaných lidech z Pimca. Jsem vděčný za příležitost pracovat pro tak výjimečnou společnost po 14 let.“

El-Erianovi je 55 let a Gross, kterému je 70 let, v minulosti opakovaně říkal, že by po něm měl převzít vedení Pimca. Jak ale informoval Wall Street Journal, minulý rok se jejich vztah zhoršil. Říká se, že Gross se s El-Erianem poprvé pohádal v létě v době, kdy se dluhopisové trhy dostaly do problémů. Gross vedl dluhopisovou strategii Pimca a El-Erian chtěl, aby na trading měli vliv i jiní lidé. Po jeho odchodu Pimco jmenovalo šest Grossových zástupců. Od té doby ale také došlo k odlivu miliard dolarů, někteří klienti přitom vyjadřovali nesouhlas s tím, jaké změny ve vedení Pimca proběhly.

El-Erian bude nyní působit jako poradce mateřské společnosti Pimca, kterou je Allianz (118,15 EUR, -1,05%). Na chod Pimca ale vliv mít nebude. Investor zároveň pracuje na knize, která by se měla jmenovat: „Vzestup a možný pád moderního centrálního bankovnictví: Co znamená pro vás.“ Dokončena by měla být na konci roku a bude se věnovat tomu, jaký vliv má centrální bankovnictví na lidi a společnosti po celém světě. Pozornost bude věnována i tomu, jakým omezením centrální banky nyní čelí a zda budou schopny omezit svůj vliv na trhy a nechat ekonomiky, aby vzkvétaly samy o sobě. „To nejlepší, co mohou centrální banky udělat, je vytvořit most. Nemohou nás dovést k samotnému cíli,“ říká El-Erian. El-Erian se nevyjadřuje k tomu, zda po svém odchodu ještě mluvil s Grossem. Tvrdí ale, že je překvapen tím, jakou pozornost jeho odchod vzbudil.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data