Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v USA v dubnu korigovala svůj předchozí nárůst, pro květen ale přicházejí pozitivní indikace

Průmyslová výroba v USA v dubnu korigovala svůj předchozí nárůst, pro květen ale přicházejí pozitivní indikace

15.05.2014 14:45, aktualizováno: 15.5. 15:45
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Duben přinesl americkému průmyslu pokles o 0,6 procenta. Ten následuje po silných dvou měsících, kdy produkce stoupala o 1,1, respektive 0,9 procenta. Trh namísto korekce čekal za duben pouze stagnaci a data jsou tedy horší. Na výkonu sektoru se podepsal propad výroby v oblasti utilit, mírně ale klesala také výroba ve zpracovatelském průmyslu. Těžba pouze zpomalila.

Největším negativním příspěvkem byl 4,9procentní propad výroby elektřiny, který nastal po skončení nebývale studené zimy a poklesu poptávky po energiích. Společně s tím o 7,4 procenta spadla produkce plynu. V rámci zpracovatelského průmyslu se nepříznivě projevil pokles výroby strojů o 1,7 procenta, dále snížení výroby ropných produktů a uhlí nebo nižší produkce plastů. Naopak ještě většímu poklesu sektoru bránila rostoucí výroba letecké techniky a zmíněný těžební průmysl, který stoupl o 1,4 procenta.

Meziročně je výroba v americkém průmyslu o 3,4 procenta vyšší, což znamená zpomalení z 3,8 procenta v březnu. Také v tomto pohledu je důležitým tahounem těžba rostoucí o 8,3 procenta. Využití kapacit v průmyslu za duben kleslo na 78,6 procenta.

První indikací o výkonu průmyslu v dalším měsíci je průzkum newyorského Fedu mezi průmyslovými podniky. Ten dopadl výrazně lépe, než se čekalo. Index Empire State Manufacturing v květnu stoupá na 19,10 bodu z dubnových 1,29. Trh podle konsensu počítal pouze se zvýšením na 5 bodů. Výrazné zlepšení registrují kromě hlavního indexu také ukazatele nových zakázek, dodávek a zaměstnanosti, které se dostaly výrazně do kladných hodnot ukazujících na solidní růst. Počet nevyřízených zakázek podle nových údajů téměř přestal klesat a průměrný pracovní týden se mírně prodloužil. Indexy hledící šest měsíců dopředu pak ukazují slušný nárůst optimismu průmyslníků ze státu New York. průmysl


Zveřejněny dnes byly zároveň i výsledky průzkumu filadelfského Fedu. Tento index aktivity v květnu klesl na 15,4 z dubnových 16,6 bodu. Konsensuální odhad přitom počítal s o něco výraznějším snížením na 14 bodů. Také zde, i přes pokles, se dál drží značně nad nulou důležité indexy dodávek a nových objednávek. Index zaměstnanosti se dál zlepšil, ale při současném zhoršením u délky pracovního týdne. Optimismus naznačovaný indexy očekávání za květen narostl.

Dnešek přinesl horší "tvrdá" data o průmyslové výrobě za duben. Došlo zde ke korekci rychlého růstu z předchozích měsíců, ke které přispěl konec tuhé zimy, opticky čísla zhoršila také revize března směrem vzhůru. Lehkým zklamáním může být výkon zpracovatelského průmyslu. Meziroční čísla ukazují, že expanze sektoru pokračuje, ačkoli nedochází k dalšímu zrychlování.

"Měkká" data ale dopadla dobře. V New Yorku ukazují na odraz průmyslové aktivity směrem vzhůru, ve Filadelfii na víceméně udržení solidního tempa. Vzhledem k volatilitě těchto indexů nelze relativně vysoká čísla přeceňovat. Navíc schopnost těchto regionů naznačit celkovou situaci za Spojené státy je dosti omezená. Na druhou stranu je ale určitě dobrou zprávou, že po nepřesvědčivých výkonech v posledních měsících došlo v New Yorku ke zlepšení a že ve Filadelfii po slušném dubnu nenásledoval propad zpět. Dnešní čísla týkající se průmyslu jsou smíšená, vzhledem k inflaci a žádostem o dávky ale celkově vidíme data ze zámoří jako lehce pozitivní pro dolar.


empire

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.