Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Commerzbank: Konsolidace dluhů v eurozóně vázne, periferie se ale přesto těší neobvyklé důvěře investorů

Commerzbank: Konsolidace dluhů v eurozóně vázne, periferie se ale přesto těší neobvyklé důvěře investorů

15.05.2014 18:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Španělsko a Itálie nyní svými desetiletými dluhopisy nabízejí investorům výnos, který nedosahuje ani 3 %. To je nejméně v historii. Irsko a Portugalsko také platí mnohem méně než před krizí. S ohledem na neustále se vršící dluhy se ovšem nabízí otázka, zda je takový stav namístě. Například u Irska se poměr dluhu k HDP zvýšil od roku 2007 téměř o sto procentních bodů. U Řecka jde o nárůst o 68 procentních bodů, a to i přes předchozí vynucené snížení dluhu. Podobná je situace u dalších zemí. Očekává se, že v roce 2014 dluh u řady zemí dále poroste. Itálie a Řecko by ho měly začít snižovat až v roce 2015, Francie by ho měla tou dobou stabilizovat. Ve Španělsku se obrat nečeká dříve než v roce 2016.

Zadlužené ekonomiky mají tedy méně ambiciózní cíle než dříve a přesto je namístě se ptát, zda jsou realistické. Z velké části to závisí na vývoji ekonomiky. Programy stability předpokládají, že přijde silnější růst, který zmenší deficity, a tudíž zpomalí navyšování dluhů. Navíc bude jmenovatel u poměru dluhu k HDP růst rychleji. Podle našeho názoru jsou ale růstová očekávání příliš optimistická, a platí to zejména o Francii, Irsku a Itálii.

U Francie se letos čeká růst ve výši 1,0 % a 1,7 % příští rok. Souhlasíme s tím, že tato ekonomika bude i nadále procházet oživením taženým zlepšením vnějšího prostředí. S ohledem na strukturální problémy, tedy například rostoucí jednotkové náklady práce, ale předpokládáme, že tempo růstu francouzské ekonomiky bude pod průměrem eurozóny. Dosavadní reformy ve Francii lze jen těžko považovat za nějaký průlom a nové plány by se i v případě úspěšné implementace projevily až se zpožděním. Čekáme tedy, že francouzská ekonomika letos poroste jen o 0,5 % a příští rok o 0,7 %. Poměr dluhu k HDP by tak nadále rostl i v roce 2015.

Opatrnost zůstává namístě i u Itálie. Nová vláda hovoří o řadě reforem, konkrétní návrhy ale nepadly. Z minulých zkušeností je navíc patrné, že i když byly podniknuty liberalizační kroky, jejich efekt byl omezený. Velkou změnu v růstu italské ekonomiky tak nečekáme. Letošní růst podle našeho názoru dosáhne pouze 0,2 % (oficiálně se počítá s 0,8 %). Příští rok by měl růst dosáhnout 0,4 % (oficiální očekávání jsou na 1,3 %). Pokud tedy nepřijdou další konsolidační kroky, je obrat v míře zadlužení v roce 2015 nejistý. Očekávání pravděpodobně nenaplní ani Irsko. Z krize se dostává sice poměrně dobře a provedlo řadu reforem, zkušenosti však ukazují, že zotavení z bankovní a dluhové krize bývá velmi pomalé. I strukturálně silné země jako Německo či Nizozemí se zotavují pomaleji, než tomu bylo po předchozích recesích.

Řada zemí se netají s tím, že chce zmírnit i poslední požadavky Evropské komise týkající se procesu konsolidace dluhů. Zejména u Itálie a Francie hrozí, že v roce 2015 nedojde k očekávanému obratu. Trhy se dnes zaměřují hlavně na sílu oživení eurozóny, které by mělo zabránit možné deflaci. Investoři také považují volnější plán konsolidace dluhů za krok, který podpoří růst. Když k tomu přidáme extrémně uvolněnou politiku ECB, dá se čekat, že spready na dluhopisových trzích periferie budou dále klesat.

Zdroj: Commerzbank


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data