Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco o výhledu na 3 – 5 let: Nezdravá nuda v Evropě, revoluce v USA a globální útlum

Pimco o výhledu na 3 – 5 let: Nezdravá nuda v Evropě, revoluce v USA a globální útlum

19.05.2014 15:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Celková výše dluhu veřejného a soukromého sektoru v globální ekonomice se nyní nachází na historických maximech. V poměru k HDP leží výš než v roce 2007. Existuje poměrně silný konsenzus, že vysoké dluhy přispěly ke globální krizi a poté i ke krizi v eurozóně, ale na poklesu zadlužení se to doposud neprojevilo. Došlo k němu sice na globální úrovni u soukromého sektoru, opačný trend je ovšem patrný u veřejného dluhu. A k tomu je tu Čína! Její stínový bankovní systém je dobře znám, ale dnes teprve začínáme chápat jeho složitost a zranitelnost. Podle obecně známých odhadů v něm výše dluhu za poslední čtyři roky vzrostla čtyřikrát a nyní dosahuje asi 1,6 bilionu dolarů. Podle našeho názoru se vláda bude snažit o omezení tohoto bankovního sektoru. I když ale budou tyto snahy úspěšné, půjde o ekonomickou brzdu a dosažení 7,5% růstu čínské ekonomiky bude velmi složité. Pro následujících několik let je podle nás pravděpodobnější tempo růstu na úrovni 6 – 6,5 %.

V Evropě nastal výrazný posun poté, co Mario Draghi v roce 2012 slíbil, že udělá „vše, co je třeba“. Evropská ekonomika nyní roste, naše očekávání týkající se růstu eurozóny v následujících třech letech se ale pohybují na úrovni 1 % a pravděpodobně nepřekročí pokrizový potenciální růst ve výši 1,25 %. Evropa tedy může být i z dlouhodobějšího hlediska „nudná“, nemůžeme ale říci, že by to byla zdravá nuda. Dluh relativně k HDP leží v řadě zemí stále příliš vysoko a nebude udržitelný v případě, že by došlo k růstu sazeb. Pro ECB to bude v následujících letech klíčový faktor vedoucí k dlouhodobě nízkým sazbám a zvyšující pravděpodobnost kvantitativního uvolňování.

Ve Spojených státech skončilo oddlužení soukromého sektoru, rozvahy firem jsou v mnohem lepším stavu než před krizí. Výhled pro růst této ekonomiky v následujících třech až pěti letech je optimističtější než u jiných vyspělých ekonomik. Je tu šance na energetickou revoluci, která by transformovala celé americké hospodářství, podpořila růst, zaměstnanost a konkurenceschopnost. Hrozí ovšem riziko, že globální ekonomika nebude ani přes nízké sazby schopna generovat inflaci v předkrizové výši. Pokud se budou neutrální reálné sazby pohybovat u nuly, bude to mít významné dopady na investiční rozhodnutí.

V letech 1999–2007 byl růstový model světové ekonomiky založen na růstu obchodních nerovnováh. Na jedné straně tu stály zejména Spojené státy s obchodními deficity a na straně druhé řada rozvíjejících se ekonomik. Někdo to považoval za problém, ale šlo hlavně o symptom toho, jak byla ve světové ekonomice rozdělena nabídka a poptávka. Tento růstový model byl ukončen krizí let 2007–2009, po nich táhla globální ekonomiku netradiční monetární stimulace. Vyhnuli jsme se tak depresi a deflaci, ale více od toho čekat nemůžeme. Globální ekonomika doposud nenašla nový model, který by byl schopen generovat dostatečnou poptávku a vytvářet dostatek pracovních míst.

Je tedy pravděpodobné, že se budeme pohybovat ve světě nízké inflace a nízkého, ale stabilnějšího růstu. Tato stabilita se už nyní projevuje na nízkých rizikových spreadech korporátních dluhopisů a na akciových trzích, z nichž některé dosahují historických cenových maxim. Valuace jsou vysoko a podle našeho názoru bude návratnost poskytovaná trhy v následujících 3 – 5 letech nízko ve srovnání s tím, na co jsme byli zvyklí v minulosti.

(Zdroj: PIMCO)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2020
11:46Nezaměstnanost v EU v květnu mírně stoupla, nejnižší zůstala v ČR
11:14Studie: Česko má v Evropě nejlepší zázemí pro výrobu
10:49Rostoucí akcie se těší na pěkná data a vakcínu  
10:17Rusové v referendu hlasovali ve prospěch Putina, vládnout může do 2036
10:15TOMA, a.s. - Oznámení o konání valné hromady společnosti TOMA, a.s. dne 4.8.2020
10:06Itálie plánuje využít pro boj s příští hospodářskou krizí své občany
9:31Prodeje aut v USA zažily nejhorší kvartál za více než 10 let
9:06Rozbřesk: Stále slabé zakázky, Fed zkoumá kontrolu výnosové křivky
9:00ČEZ, a. s. - Výsledky jednání řádné valné hromady společnosti ČEZ, a. s., konané dne 29. června 2020
8:48ČEZ se dnes obchoduje bez nároku na dividendu, akciové futures se zelenají  
8:23Představitele Fedu znepokojuje závažnost poklesu ekonomiky
6:16Ponaučení z potlačování pandemie
01.07.2020
22:07Smíšená nálada na Wall Street, Nasdaq Composite +1 %  
17:20Zakázané dividendy
17:05Ústup dluhopisů, smíšené akcie. Zprávy se dnes točí kolem dat a vakcín  
16:40OSN: Covid-19 může stát globální cestovní ruch až 3,3 bilionu USD
16:28Aktivita v americkém průmyslu se z hlubin vrací k růstu (komentář analytika)  
15:14Aghion: Covid a povaha kapitalismu
15:00AMISTA investiční společnost, a.s: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s. - Informace snížení emise počtu akcií Emitenta
14:30Schodek rozpočtu stoupl na 195,2 miliard, dosud nejhorší výsledek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m