Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco o výhledu na 3 – 5 let: Nezdravá nuda v Evropě, revoluce v USA a globální útlum

Pimco o výhledu na 3 – 5 let: Nezdravá nuda v Evropě, revoluce v USA a globální útlum

19.05.2014 15:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Celková výše dluhu veřejného a soukromého sektoru v globální ekonomice se nyní nachází na historických maximech. V poměru k HDP leží výš než v roce 2007. Existuje poměrně silný konsenzus, že vysoké dluhy přispěly ke globální krizi a poté i ke krizi v eurozóně, ale na poklesu zadlužení se to doposud neprojevilo. Došlo k němu sice na globální úrovni u soukromého sektoru, opačný trend je ovšem patrný u veřejného dluhu. A k tomu je tu Čína! Její stínový bankovní systém je dobře znám, ale dnes teprve začínáme chápat jeho složitost a zranitelnost. Podle obecně známých odhadů v něm výše dluhu za poslední čtyři roky vzrostla čtyřikrát a nyní dosahuje asi 1,6 bilionu dolarů. Podle našeho názoru se vláda bude snažit o omezení tohoto bankovního sektoru. I když ale budou tyto snahy úspěšné, půjde o ekonomickou brzdu a dosažení 7,5% růstu čínské ekonomiky bude velmi složité. Pro následujících několik let je podle nás pravděpodobnější tempo růstu na úrovni 6 – 6,5 %.

V Evropě nastal výrazný posun poté, co Mario Draghi v roce 2012 slíbil, že udělá „vše, co je třeba“. Evropská ekonomika nyní roste, naše očekávání týkající se růstu eurozóny v následujících třech letech se ale pohybují na úrovni 1 % a pravděpodobně nepřekročí pokrizový potenciální růst ve výši 1,25 %. Evropa tedy může být i z dlouhodobějšího hlediska „nudná“, nemůžeme ale říci, že by to byla zdravá nuda. Dluh relativně k HDP leží v řadě zemí stále příliš vysoko a nebude udržitelný v případě, že by došlo k růstu sazeb. Pro ECB to bude v následujících letech klíčový faktor vedoucí k dlouhodobě nízkým sazbám a zvyšující pravděpodobnost kvantitativního uvolňování.

Ve Spojených státech skončilo oddlužení soukromého sektoru, rozvahy firem jsou v mnohem lepším stavu než před krizí. Výhled pro růst této ekonomiky v následujících třech až pěti letech je optimističtější než u jiných vyspělých ekonomik. Je tu šance na energetickou revoluci, která by transformovala celé americké hospodářství, podpořila růst, zaměstnanost a konkurenceschopnost. Hrozí ovšem riziko, že globální ekonomika nebude ani přes nízké sazby schopna generovat inflaci v předkrizové výši. Pokud se budou neutrální reálné sazby pohybovat u nuly, bude to mít významné dopady na investiční rozhodnutí.

V letech 1999–2007 byl růstový model světové ekonomiky založen na růstu obchodních nerovnováh. Na jedné straně tu stály zejména Spojené státy s obchodními deficity a na straně druhé řada rozvíjejících se ekonomik. Někdo to považoval za problém, ale šlo hlavně o symptom toho, jak byla ve světové ekonomice rozdělena nabídka a poptávka. Tento růstový model byl ukončen krizí let 2007–2009, po nich táhla globální ekonomiku netradiční monetární stimulace. Vyhnuli jsme se tak depresi a deflaci, ale více od toho čekat nemůžeme. Globální ekonomika doposud nenašla nový model, který by byl schopen generovat dostatečnou poptávku a vytvářet dostatek pracovních míst.

Je tedy pravděpodobné, že se budeme pohybovat ve světě nízké inflace a nízkého, ale stabilnějšího růstu. Tato stabilita se už nyní projevuje na nízkých rizikových spreadech korporátních dluhopisů a na akciových trzích, z nichž některé dosahují historických cenových maxim. Valuace jsou vysoko a podle našeho názoru bude návratnost poskytovaná trhy v následujících 3 – 5 letech nízko ve srovnání s tím, na co jsme byli zvyklí v minulosti.

(Zdroj: PIMCO)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.05.2021
15:09EU dosáhla dočasného příměří s USA ohledně cel na kovy
15:00České dráhy, a.s.: Oznámení o výplatě kupónů k Eurobondům 2016 a 2019
14:37Už ne ČNB? S prvním zvýšením úrokových sazeb v EU mohou letos přijít Maďaři
13:24Týdenní výhled: Data vrátí pozornost k cyklickému oživení  
13:16AT&T potvrdil dohodu o spojení svého mediálního impéria s Discovery
12:56Úpis nových akcií Primoco UAV skončil. Od investorů získalo 90,5 milionu korun
11:54Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Monety k potenciální akvizici  
11:42MONETA Money Bank, a.s (nástupce Wüstenrot hypoteční banka a.s.): Informace o výplatách výnosů 2 kotovaných emisí HZL WHB
11:21Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace  
11:12Bitcoin po spekulacích okolo Elona Muska klesl nejníže za tři měsíce
10:53Gundlach: Akciový fyzikální zákon
10:03Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011. Zdražily stavební práce i ceny v zemědělství
9:04Rozbřesk: Nový hlavní problém pro trhy = inflace
8:55Další vlna rozvolnění: Rozšířuje se výuka na školách, otevřou restaurační zahrádky
8:50Přichází další rozvolnění, bitcoinu vévodí Muskovy tweety, futures jsou dnes smíšené  
8:13Vláda projedná Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč
5:55Rozžhavená část "zodpovědných" investic rychle chladne. A ztrácí peníze
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus
8:11Víkendář: Inflace, čínské stárnutí a úvěrový impuls
15.05.2021
19:22Project Syndicate: Odboráři po covidu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Riot Blockchain Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (03/21 Q4)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index