Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarsko může opustit několik bank v horizontu šest až 18 měsíců

Maďarsko může opustit několik bank v horizontu šest až 18 měsíců

20.05.2014 11:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Čtyři zahraniční banky mohou odejít z Maďarska. Jejich odchod může být mnohem rychlejší než se očekávalo, řekl guvernér centrální banky Maďarska Gyorgy Matolcsy v pátek, aniž by jmenoval konkrétní čtyři banky. Sektor vlastněný většinou zahraničními subjekty vykazoval před rokem 2008 docela pěkné výsledky, ale velký default půjček, změny v daňovém systému a snaha vlády pomoci dlužníkům způsobily v posledních letech bankovnímu sektoru velké ztráty.

Premiér Viktor Orbán, několikrát zopakoval, že více jak polovina bankovního sektoru v Maďarsku by měla být ve vlastnictví maďarských subjektů. Banky, vlastněné zahraničními subjekty snižovaly svůj podíl již od roku 2008, kdy začala finanční krize.

"Informace o odchodu čtyř bank z velkých osmi se objevily již dříve. V horizontu tří nebo čtyř let, ale jak to teď vypadá, odejdou do šesti až 18 měsíců." řekl Matlocsy. Nejmenoval o jaké konkrétní banky se jedná. Komentář je součástí rozsáhlejšího rozhovoru pro televizní stanici Hirtv. Také zmínil, že zahraniční banky v Maďarsku nepomáhaly se zotavením maďarské ekonomiky zvýšenou aktivitou v oblasti půjček. Řešením by podle něho mohlo být posílení středních a menších maďarských bank. Také nevyloučil založení nových bank nebo příchod některé asijské banky. Ty by mohly převzít role po těch odcházejících.

Zdroj: Reuters

 


Váš názor
 •  
  20.05.2014 14:35

  Spravne to ti madari provedli. Je cas na bankovni reformy i u nas!
  fluidum
  • ne nee ne
   20.05.2014 16:01

   pan guverner je Orbánův žvanil...... neobhajuji banky , ale co se v Maďarsku děje je politická šikana a svinstvo ...politici naslibovali lidem ráj, ale forint šel a je v riti. a pak s diví , že musí splácet ve francích více... a více řešení - naše sliby a nenaplněná očekávání = naši vinu ?...jednoduše hodíme na banky... , šmejdi ,,,, něco jako když čez a další energ. fy v Bulharsku též jen ajen obviňují , že lidi musí platit..
   kominík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.