Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stane se z EU „mrtvola, od které je nutno se odtrhnout“?

Stane se z EU „mrtvola, od které je nutno se odtrhnout“?

20.05.2014 17:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská unie se snaží hledět dopředu. Po volbách do evropského parlamentu přijdou změny v Evropské komisi. Politici, diplomaté i podnikatelé diskutují o tom, jakým výzvám bude Evropa v následujících letech čelit. Těch hlavních je pět. První z nich se týká sousedů Evropské unie. Arabské jaro vyvolalo první vlnu neklidu a konfliktů, pak začal Vladimír Putin intervenovat na Ukrajině, která leží na východní hranici EU. Řada diplomatů se obává, že se Moskva pokouší Ukrajinu rozvrátit a zabránit tomu, aby padla do sféry vlivu západu. To představuje geopolitické výzvy. Většina zemí EU by se zřejmě ráda vrátila ke starému pořádku, ale Putin to možná nedopustí.

Výzvou je i migrace. Letos dosáhne počet imigrantů pravděpodobně rekordní úrovně. U pokusů o úprk z Lybie do Itálie můžeme už hovořit o humanitární krizi. Země na jihu Evropy čelí vysokým tenzím a domnívají se, že nesou většinu nákladů spojených s uprchlíky. K tomu se očekává zvýšená imigrace z Ukrajiny a vnitřní pohyb lidí v EU. Ten je horkou bramborou třeba ve Velké Británii. Velká Británie pak pro EU představuje výzvu sama o sobě. Sílí v ní protesty proti členství v EU a země požaduje diskusi o snížení vlivu, který na ni Evropská unie má.

Růst a tvorba pracovních míst tvoří další položku na našem seznamu. Ve zmíněné Velké Británii se například objevuje názor, že tato země by se měla „odtrhnout od mrtvoly“ a její ekonomické slabosti. Problém číslo jedna představuje v řadě zemí nezaměstnanost mladých. Vlády slíbily reformy, ale poté, co polevil tlak finančních trhů, zůstává řada z nich nenaplněna. Korporátní sektor by si přál zejména dokončení obchodní dohody s USA a pokrok ve sjednocování evropských trhů. Bankovní unie zatím v některých zemích také existuje jen na papíře.

Posledním bodem je energetika. Nikde není neschopnost vytvořit společný trh tak patrná jako v tomto sektoru. Podle zástupců firem by měla být vytvořena celoevropská rozvodná síť u elektřiny i plynu, která by zvýšila efektivitu a snížila ceny. Vypovídající je například to, že Portugalsko i Španělsko mají terminály pro LNG, neexistuje ale infrastruktura, která by plyn dopravila do Francie a dalších evropských zemí. Nejde jen o ekonomický problém. Snížení energetické závislosti na Rusku je i otázkou bezpečnosti. Minulých pět let ukázalo, že potřebné kroky jsou učiněny pouze tehdy, pokud hrozí krize. Současný vývoj na Ukrajině by tak mohl přispět i k vytvoření společného energetického trhu.

Zdroj: WSJ


Váš názor
 •  
  21.05.2014 11:02

  Dokud si EU nenajde svou vlastní cestu vývoje a stále bude jen přílepkem USA, nebude ji nikdo brát vážně.
  Juniper
  •  
   21.05.2014 11:12

   Evropa je mrtvá už dnes a nevěř lidovým mýtům, že je jakýmsi přílepkem USA. Amíkům ta strnulost už taky začíná vadit, páč ztrácí obchodní partnery.
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.