Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Papírové peníze jsou už jen pozůstatkem minulosti

Papírové peníze jsou už jen pozůstatkem minulosti

06.06.2014 14:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud bychom se zbavili peněz v jejich fyzické podobě a plně je nahradili penězi elektronickými, zabili bychom dvě mouchy jednou ranou. V první řadě bychom eliminovali problém snižování sazeb pod nulu, kterému po poslední krizi čelí řada centrálních bank. A k tomu bychom se zbavili problému užívání peněz pro daňové úniky a nezákonné aktivity. Pro zachování současného stavu přirozeně hovoří několik argumentů. Pravděpodobně by došlo k omezení možnosti generování příjmů z ražebného. To by ale bylo z hlediska vlády do značné míry vyváženo poklesem množství daňových úniků a úsporami plynoucími z poklesu nezákonných aktivit. Další problém souvisí s tím, že lidé chtějí mít právo na anonymní platby i v případech, kdy se nejedná například o snahu o daňový únik.

V eurozóně a Spojených státech se v oběhu nachází asi 4 000 dolarů hotovosti na každého muže, ženu a dítě. Takový objem hotovosti je dost těžké dohledat. V Japonsku je tato částka více než dvojnásobná. V USA a Japonsku je měna držena zejména ve formě bankovek s nejvyšší hodnotou. V eurozóně je situace podobná. Je pravda, že velká část dolarů a eur je držena za hranicemi, ale část z nich se jistě používá na nezákonné činnosti. Když byl zatčen mexický narkobaron Joaquín ‘El Chapo’ Guzmán, našlo se u něj 200 milionů dolarů v hotovosti.

Kdyby se vlády snažily o vydávání vlastních elektronických peněz, musely by zamezit tomu, aby lidé nezačali preferovat měny, jako je bitcoin. Pokud by se jim to nepovedlo, ilegální činnost by to neomezilo. Ve výsledku by se tedy jen zmenšila schopnost vlád generovat příjmy z ražebného. V ideálním případě by vydávání vládních elektronických peněz probíhalo v rámci široké mezinárodní spolupráce. Jako počáteční krok by bylo nejvhodnější přestat používat bankovky velkých nominálních hodnot. K dosažení hlavních cílů by to možná bylo dostačující. Každopádně je načase zvážit, zda papírové peníze nejsou jen pozůstatkem minulosti či ještě něco horšího.

Autorem je profesor ekonomie z Harvardu Kenneth Rogoff.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Metalové akcie
05.06.2014 18:07
Svět komodit už nějaký čas není extra velkým lákadlem (viz např. „A ny...
Reputace Ruska upadá, popularita Putina na nových maximech
05.06.2014 15:26
Včera zveřejněné výsledky mezinárodního průzkumu upozornily na pokles ...
D. Marek: Platební bilance ČR v 1. čtvrtletí - Historický obrat vnější (ne)rovnováhy
06.06.2014 11:56
Posledních 20 let byla jednou ze základních charakteristik české ekono...

Váš názor
 • myslím že prof ekonomie Rogoff
  06.06.2014 14:22

  zjevně není zrovna ten, kdo by dohlédl důsledku svého návrhu, tj. počátku kontroly všech pohybů peněz. To už pak můžeme dát všem čipy, což už je jen další "logický" krok téhle odvěké touhy po kontrole druhých. Vše jen se záminkou, že někteří zneužívají něco (zde hotovost), tak to celé zakážem. Tak pojďme zakázat alkohol, porno, auta, zbraně vůbec atdatd. Velký stát je za rohem a stále čeká, až se nebudeme dívat a dávat pozor. A ještě jedna věc: Kdo pak zkontroluje kontrolory? Kdo zkontroluje, že systém zase někdo nezneužívá?
  Bo
  • Re: myslím že prof ekonomie Rogoff
   06.06.2014 18:43

   Souhlas s Bo, je za tím především snaha kontrolovat co nejvíc všechny občany, třeba dnešní zpráva od Vodafone, jak je šest států napřímo napíchlých do jeho infrastruktury a řádí si tam jak chce a kontroluje co chce. Jako bychom se už úplně vzdalovali od toho podstatného - stát nám za naše daně má poskytovat služby a ne buzerovat a hlídat na každém kroku. A kdyby nás pořád nezdaňoval víc a víc, nebyl by ani tak velký prostor k daňovým únikům.
   Je to tak
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu